Finanční festival 2017

od Robert Stejkora

Ve čtvrtek 25.05.2017 proběhla v pražském Konferenčním centru City, konference FINfest 2017, určená pro finančně-poradenskou veřejnost, které se tentokráte účastnili oba zakládající členové Expertů na finance. Podobně jako na podzim loňského roku, tak i tentokrát bych se chtěl, formou článku, ohlédnutí za touto konferencí. Takže jaký byl finančním festival tentokrát?

Účast byla opět velmi hojná. Několik stovek finančních poradců dorazilo do matičky Prahy, aby se dozvěděli něco nového, poslechli si názory odborníků finančně-poradenského oboru, případně aby si měli možnost potřást pravicí s kolegy z všech možných koutů republiky.

Forma konference byla stejná jako ta z podzimu 2016, tedy jednotlivým tématům byly k dispozici tři stage. Hlavní stage byla určená pro Panelové diskuze. Stage v sále Panorama byla určena pro témata týkající se Nástrojů a produktů pro finanční poradce. Na poslední třetí stage, v sále Tower, probíhaly přednášky s tématem Zvyšování produkce. 

Vzhledem k tomu, že tentokráte nás bylo ze strany Expertů na konferenci více, chápejte dva, měli jsme možnost účastnit se většího počtu přednášek, a tedy tentokráte mohu přinést ohlédnutí za tématy ze všech tří stages.

Letošní, jarní FINfest uvedl pan Martin Viktora ze serveru Poradci-sobě a jeho úvodní slovo doplnil Petr Stuchlík z Fincentra a.s., jakožto generálního partnera celé konference.

Po krátkém úvodním slovu se již konference rozjela na plné obrátky.

Systémová podpora poradenské firmy a poradce, byla první přednáška, které jsme se účastnili. Přednášku moderoval Libor Bareš ze společnosti In Investments a řečníky byli pánové Tomáš Melichárek z Able., Zdeněk Koutný z KOUTNÝ SOFTWARE a Tomáš Síkora z CreaSoft.

Pánové představili produkty svých firem, které se všechny, jen v malých obměnách, točili kolem systémů pro finančně-poradenské společnosti. Tedy aplikace určené pro správu smluv, klientů a poradců.

Bohužel nezaznamenal jsem nic nového, převratného, zkrátka systémy, které musejí být nedílnou součástí každé finančně-poradenské společnosti, má-li tato fungovat v dnešní době. 

Osobně jsem se přednášky účastnil vlastně jen z toho důvodu, že v názvu bylo Systémová podpora poradenské firmy a PORADCE. Bohužel jednalo se jen o podporu firem. Žádný z produktů, o kterých pánové hovořili, nebyl dostupný jen finančnímu poradci…

Jediné co rozhodně stojí za zopakování, zde v tomto článku, je zmínka, že trendem je a bude čím dál tím větší využívání on-line aplikací a cloudových úložišť, tedy data uložená na pevném disku jsou prostě středověk, omlouvám se za silná slova, ale je to tak, budoucnost je v cloudu, já to tvrdím stále J.

Druhá zajímavá myšlenka zazněla z úst Tomáše Síkory, který řekl, cituji: „Software, který využívám je součástí moji image“. Jinými slovy, to jak se prezentuje poradce u klientů je velmi, velmi důležité a to ne jen z pohledu znalostí a jeho vzhledu či vystupování, ale také nástrojů, které k práci používá – papír a tužka, ale ani Word či Excel na počítači, to není to pravé ořechové – moderní aplikace, běžící na tabletu, to je sebe-prezentace, která patří do jednání s klienty.  

Další z přednášek probíhala na stage Tower – tedy témata ke Zvyšování produkce. Konkrétně se jednalo o přednášku Telefonujte na jisto díky videu od telefonního krále Miroslava Prince.

Pan Princ hovořil především o rozšíření telefonátu o použití webu, lépe řečeno, v tomto případě, použití prezentačního videa umístěného na webu. Smysl byl velmi jednoduchý, pokud někdo telefonuje na „studené kontakty“ (ovšem jsem přesvědčen, že se to netýká jen jich), tak se většinou setkává s velkým „odpadem“. Tento odpad se dá snížit zasláním prezentačního videa na e-mail, hned v návaznosti na telefonát – na mail a na video se následně podívá skupina lidí, kteří by byli po odmítnutí v telefonátu ztraceni a určité množství se díky videu (a mailu), vrátí zpět ze „záhrobí“ odmítnutím ztracených telefonátů. Vynikající námět, který opět a zase ukazuje jak velkou důležitost má v dnešní době web a e-mail marketing.

Následovala Panelová diskuze na hlavní stage s názvem Hypotéky – dobře už bylo? Toto téma moderoval Jan Kruntorád z Gepard finance (který bohužel svým projevem trošku uspával) a diskutéry byli Jiří Paták z Chytrého Honzy, Jan Sadil z ČSOB, Petr Stuchlík z Fincentra, Jiří Šindelář z USF a Tomáš Urban z Komerční banky.

Téma zajímavé a v dnešní době rozhodně velmi často propírané.

Všichni diskutéři se shodli, že úrokové sazby porostou, sice pozvolně, ale porostou. Dále zaznělo, že pokud se dostanou úrokové sazby na hodnotu 3-4% p.a., tak to nebude nic hrůzného, naopak bude to více v normálu – stávající úrokové sazby hypoték pod 2% p.a., rozhodně „zdravé“ nejsou… K takovémuto navýšení rozhodně ovšem nedojde letos a dost pravděpodobně ani v příštím roce – osobně jsem stejného názoru – dle stávajícího vývoje bude ještě rozhodně trvat, než se dostanou k hranici 3% p.a.

V rámci tohoto tématu přišla pochopitelně řeč i na regulaci hypoték… Zaznělo něco, co já tvrdím sám už nějakou dobu – tato regulace je reakcí na něco co se ještě neděje, nyní žádné přehřátí hypotečního trhu nehrozí. Dále zaznělo, že mnohem lepší by bylo řešit skutečné problémy, kterými je zbytečná byrokracie, která vše jen ztěžuje. Především v rámci výstavby nových nemovitostí a to je hlavní problém dnešní doby v ČR – vysoká cena nemovitostí a pomalý přírůstek nových nemovitostí, právě kvůli byrokracii. To je věc, která by se měla řešit a jejíž řešení by bylo přínosné…

Další z Panelových diskuzí měla název Pojištění – v nejlepším zájmu klienta? Moderátorem byl Michal Knapp z Borker Trustu (o poznání a o několik tříd lepší volba moderátora než v případě předešlé diskuze…) a diskutér byli Ivana Ferová z UNIQA, Michal Korejs z AEGON, Ondřej Poul z Kooperativy, Tomáš Síkora z CreaSoftu (jeho umístění mezi tyto diskutéry a toto téma jsem nepochopil…) a Zbyněk Veselý z NN.

Toto byla asi nejplodnější a nejzajímavější diskuze celého FINfestu. Byla věcná, držela se tématu a jsem přesvědčen, že si z ní každý něco odnesl (přínosného).

Rovnou vypíchnu, všechny body, které mě zaujaly, jelikož jsem přesvědčen, že by o tom co zaznělo v této diskuzi, mělo vědět co největší množství lidí:

- Pojišťovny jsou určeny k zajištění rizik, proto je dobře že začínají prodávat rizikovky.

- Neexistuje garance (v rámci spoření a zhodnocování financí).

- Pokud v sobě něco zahrnuje „garanci“, pak je třeba se připravit na to, že to bude velmi drahá záležitost a navíc je jen na vůli akcionáře co bude chtít garantovat a tedy i dotovat.

- Fond pojištění vkladů nemá ani na pokrytí případného pádu i jen jedné ze tří našich největších bank, i proto ani garance ve skutečnosti nemůže existovat

- V dnešní době je „móda“ říkat že IŽP je špatné, a že rizikovka je dobrá, ale to není pravda. Ani jedno není špatně a stejně tak jde obojí sjednat špatně.

- Rizikovka je 500 let starý produkt a místo toho, aby se vymyslelo něco nového a lepšího, tak se s velkou pompéznosti jen vracíme k vymyšlenému…

- Stále velmi chybí osvěta – život má většina lidí v ČR pojištěn špatně.

- Statisticky se nejvíce pojišťuje denní odškodné z úrazu, následováno pracovní neschopností a pak ještě trochu hospitalizace …

- Důležité je, aby si lidé uvědomili, že je třeba krýt velká rizika – invalidita, vážné onemocnění atd.

- Je třeba, aby pojišťovny přicházely s jednoduchými produkty (jednoduchými pro klienty).

- Budoucnost tohoto oboru je v nezávislých poradcích, kteří budou umět jednoduše a modeně srovnat produkty a nabídnout toto srovnání svým klientům.

- Regulace životního pojištění z prosince 2016 způsobila zatím jen zdražení životního pojištění pro koncového klienta.

- Ochrana spotřebitele, kterou tato regulace má být, vždy něco stoji a kdo ji zaplatí? Akcionář? Ten nikdy. Vždy to zaplatí klient…

- Regulace obecně, bohužel vymýšlejí lide, kteří o praxi nic nevědí a tato není výjimkou...

Dodávat cokoliv dalšího k této diskuzi nemá smysl, body, které na ní zazněly a které jsem zde uvedl, jsou to podstatné a vše říkající.

Posledním z témat, kterého jsme se účastnili, byla přednáška s názvem Trendy v konstrukci a distribuci produktů aneb co ohrožuje finančního poradce. Diskuzi moderoval Tomáš Síkora z CreaSoft a diskutéry tentokráte byli Martina Gellová z EFPA, Miroslav Matocha z PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny, Pavel Novák ze ZONKY a Karel Veselý z Deloitte.

Jak jsem se na tuto panelovou diskuzi těšil, tak jsem byl zklamán… Nepřinesla nic, v podstatě to byla nuda – jednotlivý diskutéři prakticky jen mluvili o společnostech, které zastupovali, krom paní Gellové, ale ta zase dostávala tak málo prostoru, že to bylo jedno. Za mě nejslabší část konference.

Tentokráte je mé ohlédnutí za FINfestem relativně dlouhé, takže už nebudu prodlužovat dále a přidám na závěr jen shrnutí. 

FINfest 2017 byl o poznání a o několik tříd lepší než poslední loňský FINfest, pokud se ponese v tomto duchu i do budoucna, rád se budu účastnit a s čistým svědomým to doporučím i Vám ostatním.

 
Přidat komentář

Komentáře