Peripetie s hypotékou, aneb lépe bylo…

od Robert Stejkora

Získat hypotéku v dnešní době není vůbec nic snadného. S příchodem nového zákona o úvěrech z prosince 2016 a omezeními ze strany ČNB je tento proces složitější než kdy dříve. Jaké peripetie s hypotékou mohou nastat? A proč výraz "lépe už bylo" v nadpisu? O tom si povíme v tomto článku.

Předně je třeba říci, že maximální výše hypotéky vůči odhadní ceně nemovitosti, určené znalcem banky, je 90 %. Zásadní ovšem je obrat „odhadní cena“, tedy lhostejno jaká je např. kupní cena nemovitosti, to, co vzejde z bankovního odhadu je pro banku 100 % a z této částky je maximální výše hypotéky, právě zmíněných 90 %.

Ovšem „devadesáti-procentní“ hypotéka není pro každého… Primárně se je banky snaží znevýhodnit vyšší cenou (obvykle je u nich úroková sazba o 1 % p.a. vyšší než u „osmdesáti-procentních“), ale navíc mají banky ještě i nařízené kvóty, kolik mohou poskytnout hypoték v pásmu 80-90 % zástavní hodnoty, takže se může stát, že ve chvíli, kdy budete takovou hypotéku u vaší banky potřebovat, tak bude zrovna „vyprodáno“…

Ale pojďme postupně, jelikož na hypotéku je třeba se připravit (v dnešní době více než dřív).

Rovnou pominu variantu hypotéky nad 80 % zástavní hodnoty, jelikož takové úvěry jsou minimálně nerozumné.

Za předpokladu výše uvedeného, je třeba 20 % vlastních zdrojů. 20 % vlastních zdrojů k dofinancování do 100 % zástavní hodnoty PLUS finance k dofinancování kupní ceny, pokud by ta zástavní vyšla nižší.

Dále je třeba počítat s daní z nabytí nemovité věci, která činí 4 %, obvykle z kupní ceny.

Dalším, častým výdajem je poplatek realitní kanceláři, ve výši 3-5 % z kupní ceny.

Sečteno podtrženo, je třeba minimálně 27 % kupní hodnoty coby vlastní zdroje (minimálně, jelikož kalkuluji, že zástavní hodnota bude ve stejné výši jako ta kupní, což se bohužel často nestává). Číselně vyjádřeno, pokud budete kupovat nemovitost za 3mil., budete potřebovat 840tis., ale lépe rovnou celý milion.

Vlastní zdroje lze nahradit. Buďto jinou zástavou (nemovitost, která ovšem není zatížena jinou hypotékou), která bude následně figurovat, coby zástava vůči hypotéce, vedle kupované nemovitosti.

Další variantou náhrady vlastních zdrojů je dofinancování jiným úvěrem, který NEbude vyžadovat zástavu nemovitosti (nejčastěji to bývá úvěr ze stavebního spoření).

U této, druhé varianty ovšem pozor. ČNB si nepřeje, aby se tímto způsobem nahrazovaly vlastní zdroje, proto formou doporučení (nyní stále ještě jen formou doporučení), „zakazuje“ bankám schvalovat hypotéky bez prokázání dostatečných VLASTNÍCH zdrojů. Doporučení je formou „poslechni nebo vysvětli“ a jelikož ne každá banka má chuť si u ČNB obhajovat schválení hypotéky dofinancované jiným úvěrem, tak již ne každá, takovéto dofinancování, akceptuje. Ty, které zatím ještě ano, ovšem neumožní dofinancovat úvěrem z produkce vlastí skupiny (například hypotéku od České spořitelny není možné dofinancovat úvěrem od Buřinky).

Základní přípravou na hypotéku je tedy „finanční příprava“.

Pokud máte dostatečné vlastní zdroje, či možnost další zástavy, pak můžete skutečně začít o hypotéce přemýšlet.

A teď konkrétní kroky, jak správně postupovat.

Hned po výběru vhodné či vysněné nemovitosti, ještě před podpisem případné rezervační smlouvy realitní kanceláři (a to je zásadní), je třeba provést tzv. předschválení (či prescoring v bankovním žargonu).

Toto předschválení se provádí na základě vyplnění žádosti konkrétní banky, díky které jsou prověřeny bankovní a nebankovní registry všech žadatelů a dále i posouzení, zda-li je příjem žadatelů v dostatečné výši.

Vzhledem k nejnovějším omezením, vydaným ze strany ČNB 12.06.2018, která jasně vymezují „pravidla schvalování“, si může každý člověk spočítat i sám (zhruba), zda na hypotéku dosáhne:

1) Součet splátek jako nového úvěru, tak i všech stávajících, nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele/žadatelů.
2) Celková výše nesplacené jistiny všech úvěrů (včetně toho nového), nesmí přesáhnout 9ti-násobek čistého ročního příjmu žadatele/žadatelů.

Díky těmto jasně daným podmínkám, si každý může spočítat na jakou hypotéku může dosáhnout a nebude pak zbytečně, nemile překvapen.

Ale zpět k procesu schvalování hypotéky.

Prescoring zabere maximálně 2 dny (často je jeho výsledek znám ještě týž den, či den na to). Pokud dopadne zmíněné s kladným výsledkem, můžete s klidem podepsat rezervační smlouvu.


Po předschválení se objednává odhad nemovitosti a zároveň se nechávají potvrdit příjmy u zaměstnavatele. Odhad bývá vyhotoven obvykle do týdne, kdy se nic jiného neděje (ani dít nemůže), takže se právě toto období „rádiového klidu“ dá využít pro vyřízení potvrzení příjmu v zaměstnání (jelikož to často nebývá hned), případně vyhotovení potvrzení o bezdlužnosti na finančním úřadu (pokud se jedná o podnikatele).

Jakmile je znám výsledek odhadu, což je naprostou alfou a omegou každé hypotéky, tak je možné přizpůsobit konkrétní částky v kupní smlouvě (tedy to, kolik půjde na koupi z hypotéky a kolik půjde z vlastních zdrojů). Banka bude tuto kupní smlouvu potřebovat k finálnímu schválení hypotéky. Bude ovšem stačit nepodepsaná, pouze v návrhu (který se ovšem pochopitelně, následně již nesmí změnit). NEpodepisovat kupní smlouvu, dokud nebude hypotéka finálně schválena, je mým dalším doporučením.

Finální schválení proběhne na základě doložení zmíněného návrhu kupní smlouvy, potvrzených příjmech (či doloženém daňovém přiznání a potvrzení o bezdlužnosti) a výpisů z účtu žadatelů.

Toto finální schválení, či chcete-li „doschválení“, hypotéky a vyhotovení celé úvěrové dokumentace zabere další zhruba týden.

Pak už následuje jen podpis úvěrové dokumentace, doložení již podepsané kupní smlouvy (s ověřenými podpisy, všech zúčastněných) a po splnění dalších podmínek (daných hypoteční smlouvou), čerpání hypotéky.

Celý proces zabere minimálně 14 dní (dle obecné metodiky bank), ale lépe počítat s měsícem či dvěma – málo kdy jde vše tak jak je popsáno v metodice, takže je lepší počítat s delší dobou (a přizpůsobit tomu i jednání s prodávající stranou), než být potom v časovém presu.

To je vše, takto probíhá schvalování hypotečního úvěru, v dnešní době. Na závěr shrnu zásadní informace a doporučení:

a) Před vyřizováním hypotéky je třeba se na koupi připravit finančně.
b) Mít vlastní zdroje, či další nemovitost k zástavě, v dostatečné výši.
c) Mít doložitelný příjem v dostatečné výši.
d) Zaměstnání po skončení zkušební doby (a pochopitelně mimo výpovědní lhůtu), ideálně na dobu neurčitou (v případě doby určité, mít ideálně, alespoň po jednom prodloužení).
e) Počítat s nutností úhrady daně z nabytí nemovitosti, případně s rezervačním poplatkem realitní kanceláři.
f) Před vyhotovením prescoringu s kladným výsledkem NEpodepisovat žádnou rezervační ani podobnou smlouvu.
g) V kupní smlouvě počítat s dobou úhrady kupní ceny minimálně ve lhůtě 30 dní.

Mé finální doporučení na závěr:
"Hypotéka není jednoduchý finanční produkt a jako takový vyžaduje odbornost, nespoléhejte se tedy jen sami na sebe (a už vůbec ne na internet) a využijte k tomu skutečného odborníka."
Přidat komentář

Komentáře