Chlapi, neházejte ty vajgly do plastové popelnice, podívejte, jak to pak vypadá

od Robert Stejkora

Vypůjčil jsem si repliku z českého, kultovního filmu Vesničko má středisková, abych trošku odlehčil jinak vážné téma, kterým je pojištění odpovědnosti, o kterém má tento článek pojednávat, konkrétně o odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě.

Přiměl mě k tomu jeden skutečný příběh jednoho mého klienta, ve kterém hraje hlavní roli právě plastová popelnice a nedopalek od cigarety.

Ale pojďme rovnou k příběhu samotnému.

Zmíněný klient bydlí v nájmu, v rodinném domě na jedné vsi. Součástí tohoto domu je i dvorek, jehož zeď odděluje sousední rodinný dům. No a právě u této zdi stojí plastová popelnice, u které klient kouříval a nedopalky po důkladném „típnutí“ vyhazovat právě do ní.

Učinil tak i jednoho nedělního rána a potom se vrátil domů. Až kolem druhé hodiny odpolední uslyšel zvuk připomínající explozi, ale nevěnoval mu pozornost (ani jej nenapadlo, že by mohl mít tento zvuk původ u něj na dvoře).

Ještě později odpoledne odjel i s partnerkou do nedalekého města, ze kterého se vraceli až večer. Ani odér, který byl cítit u nich na schodišti a který připomínal pach, který je cítit, když dohoří svíčka, jim nebyl varováním, že by se něco mohlo dít u nich – byli na vesnici a tam každou chvíli někdo něco pálil, aby se zbavil odpadu…

Každopádně, když se vrátili domů a klient šel vyhodit odpad do popelnice, zjistil, že ta již neexistuje. Byla roztečená na zemi a na jejím místě spočívala hromádka popele a několik tlakových lahví od sprejů, které byly původcem onoho výbuchu. Ale hlavně, vedle bývalé popelnice byla jen ohořelá zeď!

Naštěstí, v popelnici nebylo mnoho odpadu, tedy oheň měl jen krátkého trvání a to pravděpodobně způsobilo, že nepřeskočil na budovu, kterou pouze „očoudil“ – škoda díky tomu byla „jen“ necelé 2000,- za novou popelnici.

No a co má příběh společného s odpovědností za škodu v běžném občanském životě? Právě tu situaci, která jen náhodou nedopadla tragicky.

Jde totiž o to, že málokdo si dokáže představit situaci, ve které by využil zmíněné pojištění a hlavně málokdo (prakticky nikdo) nevidí důvod proč si toto pojištění sjednávat na vyšší pojistnou částku než 1mil. (jelikož už neexistuje možnost 500tis. :-)).

Většina lidí, kteří žijí „běžným způsobem“ života a nedělají nic „rizikového“ přece nemohou způsobit škodu, která by přesáhla několik desítek tisíc – tento příběh to vyvrací. Pokud by skutečně došlo k požáru, tak ten by postihnul minimálně dva rodinné domy, jeden z nich má, hrubým odhadem, hodnotu cca 4mil. a ten druhý zcela určitě minimálně cca 2,5mil. – tedy teoretická škoda 6,5mil. jen na nemovitostech, plus škoda na vybavení, řekl bych, že bez problémů mohla celková škoda dosáhnout až na 10mil., kvůli jedné cigaretě…

Ano, vyhazovat nedopalky do popelnice (ještě k tomu plastové) je vyloženě hloupost a mnoho lidí si může říci, že to by přece nikdy neudělali a třeba to nejsou ani kuřáci, ale to nemusí být nedopalek, nemusí to být ani od hořící popelnice, může to být prakticky cokoliv – hloupost, která může způsobit velikou škodu.

A co Vy? Na jakou pojistnou částku máte sjednáno Vaše pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě? Respektive, máte toto pojištění vůbec sjednáno? Stojí jen několik stovek ročně (a to i na vysoké pojistné částky), ale jeho přidaná hodnota, jeho cenu dalece přesahuje.

Koukněte do svých pojistných smluv nebo kontaktujte svého poradce. Případně můžete využít kontaktní formulář u nás na webu a my Vám se zmíněným rádi pomůžeme, máme s tím bohaté zkušenosti.

Přidat komentář

Komentáře