Jak se vyhnout komplikacím s ČKP při prodeji vozu?

od Robert Stejkora

České kanceláře pojistitelů (ČKP) má na starost, mimo jiné, dohlížet i na existenci zákonného pojištění vozidel (tedy povinné ručení) a případně penalizovat ty, kteří povinné ručení nemají (děje se tak znovu od 01.01.2018). Vzhledem k tomu, že se množí případy, kdy člověk prodal auto a následně mu přišel dopis, který jej vyzýval k uhrazení penále, jelikož nový majitel si vozidlo nepřepsal a nepojistil, vydala před nedávnem ČKP informační dokument. Ten má pomoci vyhnout se těmto situacím a v podstatě se tak vyhnout i komplikacím s ČKP při prodeji vozu.

Celý článek

Efektivní pojištění vozu

od Robert Stejkora

Automobil, plechový člen rodiny… Vlastnictví motorového vozidla je již téměř standardem. Někteří jej pokládají za nezbytnou nutnost, pro jiné je demonstrací společenského postavení, pro jiné koníčkem. Nicméně společným ukazatele vlastnictví vozu je jeho pojištění – ano primárně proto, že je dáno zákonem. Ale pokud pomineme fakt, že si musíme sjednat ono proklínané povinné ručení (neb vše co je nařízeno je špatné – pozůstatek z dob minulých…), tak jsou zde ještě pojištění, jež se vozidel týkají a která jsou dobrovolná (a úměrně tomu i méně rozšířená).

Ale pojďme popořadě.

Celý článek

Můj dům, můj hrad

od Robert Stejkora

„Pro každého Angličana je jeho dům hradem“, případně, v našich končinách, známější „Můj dům, můj hrad“. Fráze pocházející z dob dávno minulých. Z dob, kdy zabezpečení příbytku znamenalo vysoké a pevné zdi, případně vodní příkop, kolem nich. Dnes už bude těžko někdo kopat, kolem domu vodní příkop. Dnes mezi stejně klasické zabezpečení, kterými byly dříve hradby, patří pojištění. To, že by si měl člověk nemovitost pojistit, ví asi každý. Ale jak, aby pojištění domácnosti či zmíněné nemovitosti bylo efektivní? To už je věc druhá.

Celý článek

Chlapi, neházejte ty vajgly do plastové popelnice, podívejte, jak to pak vypadá

od Robert Stejkora

Vypůjčil jsem si repliku z českého, kultovního filmu Vesničko má středisková, abych trošku odlehčil jinak vážné téma, kterým je pojištění odpovědnosti, o kterém má tento článek pojednávat, konkrétně o odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě.

Přiměl mě k tomu jeden skutečný příběh jednoho mého klienta, ve kterém hraje hlavní roli právě plastová popelnice a nedopalek od cigarety.

Celý článek

Auto pojištění plnění

od Robert Stejkora

Logická posloupnost, člověk si koupí auto, pak si jej pojistí a pak doufá, že nikdy nebude potřebovat z tohoto pojištění plnění. A když už plnění potřebovat bude, tak trne, kde s ním pojišťovna vyběhne… 

Toto je ve zkratce popis toho, jak klienti obvykle přistupují k pojištění vozidel. Aby k žádnému vyběhnutí s klientem nedošlo, vyšel v 10. čísle časopisu Ekonom z 10.03.2016 článek zabývající se touto problematikou – Jak se nenapálit při dopravní nehodě. Jeho autorem je Petr Korbel.

Jelikož si myslím, že ne každý tento časopis odebírá, chci poskytnout informace o něm touto cestou a navíc přidat několik vlastních poznámek.

Celý článek