Padají úroky, něco si přej…

od Robert Stejkora

Na konci prosince 2023 začala ČNB snižovat základní úrokovou sazbu. To byl jasný signál, že se otáčí trend a po hodně dlouhém období vysokých sazeb dojde k obratu. A k tomu pozvolna, ale jistě dochází, a nadále docházet bude. Úrokové sazby se budou snižovat a bude to mít dopad především na hypotéky a spořící produkty bank (spořící účty a termínované vklady). To první udělá radost všem, kteří plánují hypotéku, to druhé nikomu, kdo má finance uložené na „spořáku“. To zásadnější, dle mého názoru, jsou snižující se úroky u hypoték. Jak se k tomu postavit, když máte hypotéku z roku 2023, případně z druhé poloviny roku 2022?

Celý článek

Hypotéka vs. Úvěr pro mladé

od Robert Stejkora

V poslední době se stále více hovoří o novince ze strany státu v podobě Úvěru pro mladé na pořízení bydlení. Není se čemu divit – jde o relativně čerstvou záležitost (možnost podání přihlášek začíná 15.08.2018) a navíc tento nový Úvěr pro mladé je o poznání zajímavější, než ten poslední z roku 2016, který byl spíše šlápnutím vedle. Každopádně, je výhodnější než Hypotéka? Pro koho je vhodný? A jaké je vůbec přímé porovnání Hypotéky vs. Úvěr pro mladé? Na tyto otázky, bychom chtěli, formou tohoto článku, odpovědět.

Celý článek

Hypotéka nebo podnájem?

od Robert Stejkora

Pořídit si hypotéku, je rozhodnutí, kterému by měla rozhodně předcházet příprava. Hypotéka totiž není záležitost na pár let, ale prakticky na celý život (minimálně ten produktivní), proto by tomu měla odpovídat i samotná rozvaha.

Předně je třeba si uvědomit, že hypotéka s sebou nese i několik nevýhod. Předně člověka dlouhodobě připoutá na jedno místo. Dále krom samotné hypoteční splátky s sebou nese i další náklady – pojištění nemovitosti; daň z nemovitosti; náklady na vybavení; náklady na údržbu. V případě nájmu tyto výdaje nejsou (maximálně jen za vybavení bytu), jelikož jsou na bedrech majitele.

Za předpokladu, že i po této rozvaze je pořízení vlastního bydlení skrze hypotéku stále nejlepší volbou, potom je třeba správně zvolit i hypotéku samotnou.

Celý článek

Nová hypotéka nebo refinanc stávající. Kdy, když ne teď?

od Robert Stejkora

V současné době, kdy jsme všichni bombardování informacemi o historických minimech úrokových sazeb u hypotečních úvěrů jistě spousta lidí, kteří přemýšlejí o vlastním bydlení, řeší otázku, kdy je nejvhodnější si hypotéku pořídit? Nebylo by dobré ještě nějakou dobu počkat – co kdyby úrokové sazby hypoték ještě klesly?

NE, POKUD HYPOTÉKU, TAK TEĎ. Proč? Protože k dalšímu poklesu úrokových sazeb pravděpodobně nedojde. A je to jedna z těch pravděpodobností, které se blíží jistotě.

Pojďme si společně rozebrat důvody.

Celý článek