Proč lidé stále přicházejí o peníze v „investicích“?

od Robert Stejkora

Médii proběhla smršť článků na téma dalšího perpetuum mobile na peníze, které opět nefungovalo, překvapivě, a to informace o obvinění Ondřeje Janaty ze společnosti Growing Way z podvodu na drobných investorech (cca 4 000 lidí). Článků bylo více (jen namátkou se jedná o články na Seznamu ZDE >>> případně na Zprávy aktuálně ZDE >>>) a já si při té příležitosti položil otázku proč lidé stále přicházejí o peníze v takovýchto investicích, kdo za to může? A odpověď je bohužel snadná, „finanční poradci“ (záměrně v uvozovkách).

Celý článek

Investice v době koronaviru

od Robert Stejkora

V současné době je to již více než 10 let od poslední velké krize (tzv. hypoteční krize), s kterou byly spojeny nemalé propady na finančních trzích. Deset let je dlouhá doba a někteří ji ani nepamatují, případně v té době vůbec o investicích nepřemýšleli, natož aby investovali. Nyní zažíváme skutečné velké propady finančních trhů, a to z důvodu probíhající pandemie koronaviru. Proto přinášíme tento článek, kde bychom chtěli psát o tom, jak se postavit k investici v době koronaviru.

Celý článek

Výpověď stavebka nezletilého dítěte

od Robert Stejkora

AKTUALIZACE: Vzhledem k novele zákona č. 96/1993 Sb. ze dne 06.04.2016 nemusí platit údaje v článku ve všech případech, doporučuji tedy přečíst, pro úplnost, i článek Změna v rušení stavebka nezletilého dítěte.

Stavební spoření se státním příspěvkem, nebo-li lidově stavebko je jeden z nejrozšířenějších produktů v ČR. A z důvodu velké výhodnosti jeho první verze bylo zcela běžné, že se ono stavebko sjednávalo na každého člena rodiny s rodným číslem. Ovšem s příchodem nového občanského zákoníku přišel i nemalý problém ve chvíli kdy došlo na výpověď stavebka nezletilého dítěte.

Toto výrazné ztížení výpovědi stavebního spoření sjednaného na dítě, které ve chvíli žádosti o ukončení ještě nedosáhlo 18-ti let, mělo jediný záměr – ochránit dítě, před „špatným“ rozhodnutím rodiče. Ochránit dítě před rozhodnutím rodiče, který celou dobu toto stavebko financoval z vlastních peněz… Absurdita… Ale zákon je zákon a lepší než lamentovat je vědět jak se s tím „popasovat“.

Celý článek

Změna v rušení stavebka nezletilého dítěte

od Robert Stejkora

Dne 06.04.2016 nabyla účinnosti novela zákona č. 96/1993 Sb. o stavebním spoření. Tato novela se týkala rušení stavebního spoření sjednaného na nezletilé dítě.

Sice by mělo být nyní již vše jasné, ale přesto panují v tomto ohledu nejasnosti. Takže je třeba svolení opatrovnického soudu při rušení stavebka nezletilého dítěte nebo ne?

Tento článek snad vnese do této problematiky světlo a je vlastně doplněním staršího článku Výpověď stavebka nezletilého dítěte.

Celý článek

Zrušili mi stavební spoření a chtějí mi založit nové…

od Jana Rachačová

Jste jeden z klientů, kteří mají staré stavební spoření s úročením 2 – 4% p.a.?

Zklameme Vás.

Nepopiratelným faktem je, že stavební spoření za doby s tak vysokým úročením bylo jedno z nejlepších produktů na trhu. Důvody byly takové, že státní podpora dosahovala až do výše 4.500 Kč a navíc se klientovi zhodnocovaly peníze až 4% p.a. Vázací doba u těchto produktů byla pětiletá. Po pěti letech si tedy klient mohl vybrat všechno, co dosud naspořil + statní podpory nebo mohl ve spoření dále pokračovat, pakliže jeho naspořená částka nepřevyšovala nastavenou cílovou částku.

Celý článek