Co s tou inflací?

od Robert Stejkora

Dnes jsou to 2 roky a jeden týden, co jsem psal článek na obdobné téma. Ano, bylo to v březnu 2020, kdy se na finančních trzích naplno projevil Covid a poslal trhy strmě dolů (jednalo se o největší propady od roku 1987). A jelikož to bylo po téměř 10 letech neustálého růstu, tak to mnoho lidí překvapilo, či dokonce vyděsilo. No a dnes, po těchto dvou letech zde máme nové téma. Inflaci, která je dvouciferná. Pojďme se podívat co s tím.

Celý článek

Spořící účty jsou na vzestupu, ale…

od Robert Stejkora

V současné době se na nás valí reklamy s nabídkou super zhodnocení na spořících účtech. Začalo to už 04.11., těsně po tom, co ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 % (mimochodem to je nejvyšší jednorázové navýšení této sazby od roku 1997), kdy TRINITY bank přišla s akční nabídkou zhodnocení spořícího účtu ve výši 2,08 % p.a. a teď ji úplně čerstvě trumfla MONETA se zhodnocením 2,5 % p.a. Spořící účty jsou na vzestupu, po mnoha letech, ale… Právě o tom „ale“ bych chtěl v tomto článku zauvažovat.

Celý článek

Proč lidé stále přicházejí o peníze v „investicích“?

od Robert Stejkora

Médii proběhla smršť článků na téma dalšího perpetuum mobile na peníze, které opět nefungovalo, překvapivě, a to informace o obvinění Ondřeje Janaty ze společnosti Growing Way z podvodu na drobných investorech (cca 4 000 lidí). Článků bylo více (jen namátkou se jedná o články na Seznamu ZDE >>> případně na Zprávy aktuálně ZDE >>>) a já si při té příležitosti položil otázku proč lidé stále přicházejí o peníze v takovýchto investicích, kdo za to může? A odpověď je bohužel snadná, „finanční poradci“ (záměrně v uvozovkách).

Celý článek

Investice v době koronaviru

od Robert Stejkora

V současné době je to již více než 10 let od poslední velké krize (tzv. hypoteční krize), s kterou byly spojeny nemalé propady na finančních trzích. Deset let je dlouhá doba a někteří ji ani nepamatují, případně v té době vůbec o investicích nepřemýšleli, natož aby investovali. Nyní zažíváme skutečné velké propady finančních trhů, a to z důvodu probíhající pandemie koronaviru. Proto přinášíme tento článek, kde bychom chtěli psát o tom, jak se postavit k investici v době koronaviru.

Celý článek

Výpověď stavebka nezletilého dítěte

od Robert Stejkora

AKTUALIZACE: Vzhledem k novele zákona č. 96/1993 Sb. ze dne 06.04.2016 nemusí platit údaje v článku ve všech případech, doporučuji tedy přečíst, pro úplnost, i článek Změna v rušení stavebka nezletilého dítěte.

Stavební spoření se státním příspěvkem, nebo-li lidově stavebko je jeden z nejrozšířenějších produktů v ČR. A z důvodu velké výhodnosti jeho první verze bylo zcela běžné, že se ono stavebko sjednávalo na každého člena rodiny s rodným číslem. Ovšem s příchodem nového občanského zákoníku přišel i nemalý problém ve chvíli kdy došlo na výpověď stavebka nezletilého dítěte.

Toto výrazné ztížení výpovědi stavebního spoření sjednaného na dítě, které ve chvíli žádosti o ukončení ještě nedosáhlo 18-ti let, mělo jediný záměr – ochránit dítě, před „špatným“ rozhodnutím rodiče. Ochránit dítě před rozhodnutím rodiče, který celou dobu toto stavebko financoval z vlastních peněz… Absurdita… Ale zákon je zákon a lepší než lamentovat je vědět jak se s tím „popasovat“.

Celý článek