Hypotéku s poradcem nebo s bankou?

od Jana Rachačová

Milí čtenáři, rozhodla jsem se napsat článek o zprostředkování hypotečních úvěrů a porovnat rozdíl mezi jednáním s poradcem oproti bance.

Na základě vlastních zkušeností vím, že zprostředkování hypotečního úvěru je jedna z nejvíce stresových záležitostí poradce i klienta. Spousta klientů si klade otázku, zda je lepší jít za svým ověřeným poradcem nebo jít rovnou do banky, kde úvěr zprostředkují. Milí klienti, ať si zvolíte, jak chcete, neprohloupíte v žádném případě. Ale přece jenom si dovolím říci, že jednat se svým poradcem má více výhod.

PORADCE

Krok jedna

Když si najdete poradce (pakliže ho ještě nemáte), popovídáte si s ním o svém záměru. Poradce má na Vás totiž čas. Můžete spolu diskutovat několik hodin o tom, jak si představujete uskutečnit svůj sen, na základě čehož Vám později objektivně připraví několik nabídek od různých bank, abyste měli přehled o úrokových sazbách a možnostech různých bank. Následuje další schůzka, na základě které Vám poradce doporučí určitou variantu a hned Vám také vysvětlí proč. Společně vyberete jednu banku, u které se rozhodnete zažádat o hypoteční úvěr.

Krok dva

Poradce připraví žádost o poskytnutí hypotečního úvěru, kterou s Vámi pečlivě vyplní. Okopíruje si od Vás OP a druhý doklad totožnosti a předá Vám formulář o potvrzení příjmu. Také Vám dopředu řekne, jak se bude postupovat, co si máte dopředu připravit a upozorní Vás na časový interval, během kterého se hypoteční úvěry průměrně schvalují. Pomáhá Vám také při hledání bydlení a je na telefonu obvykle 24 hodin denně. Po odeslání žádosti na banku mezitím vyřizuje jiné byrokratické záležitosti jako může být např. žádost o vyčíslení zůstatku původní banky, žádosti o výpisy z účtů KK a KTK, žádosti o výpisy z CBCB a CNCB, na základě plné moci vyřizuje dokumenty poskytnuté katastrem nemovitostí nebo třeba připravuje pojištění nemovitosti aj...

Krok tři

Ve chvíli, kdy jsou dodány všechny potřebné dokumenty, které si banka po týdnech žádá, poradce urguje vyřízení. Je ve spojení s bankéřem, který má na starosti Vaší hypotéku, s oddělením na risku, které schvaluje Vaši hypotéku a tlačí na rychlejší zpracování. Mezitím ještě komunikuje s Vámi a snaží se vysvětlit, proč se Vaše žádost tak dlouho řeší. Díky nátlaku z poradcovi strany to banky řeší rychleji. Když se žádost nakonec schválí a smlouva je připravena k podpisu, poradce Vám ji odešle na email, abyste si ji měli možnost přečíst, popřípadě doptat se na určité věci. Cílem toho kroku je, abyste smlouvu nepodepsali v časovém presu na přepážce. Poté zorganizuje schůzku v bance, kde se smlouva podepisuje. Dopředu má za Vás nachystané další dokumenty, které jsou třeba doložit, aby došlo k načerpání. 

 BANKA

Krok jedna

Přijdete do banky, kde s nejvyšší pravděpodobností budete čekat delší dobu, než na Vás dojde řada. Když se posadíte k bankéři, chcete tam strávit co nejkratší dobu, protože byste ho neradi zdržovali. Během dvaceti minut mu odvyprávíte svůj záměr, na základě kterého Vám bankéř připraví nabídku. V tom horším případě Vám řekne, že za zmíněných podmínek Vám úvěr neposkytnou a vy můžete jít o dům dál a litovat ztraceného času, který pravděpodobně ztratíte ještě v dalších bankách, které sami budete zkoušet.  V tom lepším případě s Vámi na místě vyplní žádost, okopíruje si OP a druhý doklad totožnosti a předá Vám formulář o potvrzení příjmu. Protože ve frontě ale čekají další lidé, pro dnešek se s Vámi rozloučí.

Krok dva

Už uplynul týden a Vy jste nervózní, protože nemáte žádné informace. Berete telefon a voláte bankéři, který s Vámi žádost vyřizoval. Když to zvedne, sdělí Vám, že se k Vám ještě nedostal vzhledem k množství úvěrů, které musí vyřizovat. Smutně pokládáte telefon a čekáte další týden. Po týdnu mu opět voláte a dozvíte se, že žádost je ve stavu schvalování a je třeba doložit potřebné dokumenty, aby se v žádosti mohlo pokračovat. Jste trošku otrávení, protože musíte absolvovat pár pochůzek na úřady a banky, což jde těžko, když chodíte do práce. Pravděpodobně si budete muset vzít volno.

Krok tři

Ve chvíli, kdy jsou dodány všechny potřebné dokumenty, které si banka po týdnech žádá, čekáte na definitivní rozhodnutí. Po nějaké době Vám volá Váš bankéř s dobrou zprávou, že žádost je schválená, ale ještě potřebují doložit nějaké dokumenty. Jste už trošku naštvaní, protože nejen že čekáte dlouho, ale také Vám mohli přece rovnou říci, co ještě budou všechno potřebovat. Opět absolvujete pár dalších pochůzek a vyřídíte si pojištění nemovitosti. Následuje podpis smlouvy v bance a dochází k čerpání hypotečního úvěru.

 

Samozřejmě přístup je vždy a pouze o lidech. Nicméně nezapomínejme na to, že banky Vám neposkytnou nezávislé nabídky, je jim docela jedno, jak dlouho vyřízení žádosti trvá a na jejich bankéře je kladeno mnoho požadavků, které musí během osmi hodin denně zpracovat.

Nám se hypoteční specialisté svěřují s tím, že kdo dřív zavolá, ten dřív bere...

Přidat komentář

Komentáře (3)