Tohle je KONFERENCE

od Robert Stejkora

Na začátku týdne proběhla každoroční, dvoudenní konference Asociace finančních poradců ČR. Konference, která se v mnohém liší od těch ostatních. Za mě je TOHLE skutečná konference finančních poradců. TOHLE je konference, která něco poradcům přinese a na kterou se vzpomíná. Rád bych se, tak jako vždy, ohlédnul za touto uplynulou konferencí a více poukázal na to, proč je tak jiná a proč by si z ní ostatní měli vzít příklad.

Když se totiž podíváme na všechny ostatní finančně poradenské konference, ať už ty nezávislé, pro poradce z různých společností nebo ty, které pořádají přímo samotné finančně poradenské společnosti pro své poradce, tak ty mají společného jmenovatele. Buďto se jedná v podstatě o veletrh finančních produktů, kde jednotlivý sponzoři, či partneři konference představují své produkty nebo je to klasická „roztleskávací“ akce, kde se plácají po ramenou ti nejlepší a vyhlašuje se povyšování na ředitele vesmíru (případně kombinace obojího).

Jenže na konferenci Asociace finančních poradců ČR není ani jedno!

Ani jedna jediná přednáška se netýká produktů. Ani jedna diskuze nesměřuje k náboru poradců. Ani jeden řečník neprezentuje své produkty za účelem přílivu dalších poradců, kteří by je pak prodávali. Ne, konference Asociace je totiž určena pro její členy a každý jeden člen je dlouholetým odborníkem v oboru, takže nepotřebuje slyšet, už po sté, že tenhle dluhopis je skvělý, a navíc je za něj super provize… Členy Asociace zajímá, jak mají zlepšit svůj přínos lidem, kteří jejich služby vyhledají, jak mají zlepšit fungování své praxe, své firmy a k tomu nepotřebují produkt, ale příběh těch ještě úspěšnějších. A toto právě zmíněná konference přináší.

Valná většina řečníků patří mezi lidi, kteří běžně na konferencích nevystupují a tím pádem nejsou „okoukaní“ a jejich prezentace nezná každý už nazpaměť, po těch letech. Jsou to lidi, kteří na obdobné akci vystupovali třeba poprvé. Třeba není úplně běžné, aby z Německa dorazil přednášet Rostislav Chabr z představenstva Aquila Capital, či ze Švýcarska Jiří Vojkovský, ředitel Richfox Capital.

A co mě těší ze všeho nejvíc? Že na této konferenci nemusím koukat na to, jak se vyhlašují nadpozemští, vesmírní ředitelé a „poradci“ co prodali největší množství takového nebo makového produktu. Toho jsou sociální sítě plné, když pseudo-poradci zveřejňují fotky z konferencí, kde se zmíněné děje. Kde se děje to, co do finančního poradenství nepatří a snižují se tak na prodejce hrnců… Ano, neodpustím si rýpnout a vyjádřit svou nechuť k obdobným 😉.

Nebudu popisovat jednotlivé přednášky, nechci dělat reportáž, ale rád bych vypíchnul to, co mi utkvělo v hlavě a co se mi na letošní konferenci Asociace skutečně líbilo.

Jeden z přednášejících byl i Pavel Řehák z Direct family. Mluvil mimo jiné i o tom, že jednou řešili, že nechce, aby se u nich používalo označení „klienti“, což je něco, co ani mě osobně vůbec nejde z pusy, a padla otázka: „No, a jak budeme klienty nazývat, když nebudeme používat klienti?“, jeho odpověď: „Co třeba lidi?“ Upřímně, tohle je pecka! 😊

Nebo, hned v úvodu konference probíhala panelová diskuze, kde byl jedním z řečníků Martin Burda, CEO Sirius Investment Company. A ten říkal, že v investičním poradenství jsou „umělci“ a „řemeslníci“. „Umělec“ řekne, že ropa půjde po korekci na XY za barel. Ale „Řemeslník“ přesně ví, kde, v jakém ropovodu, bude údržba; dle satelitních snímků ví, z délky stínu u zásobníků ropy v Saudské Arábii, jak je zásobník naplněn a na základě toho pak cenu ropy predikuje. A proto je lepší investovat s „řemeslníky“… 😊

A pak ještě jedna citace od tohoto pána: „Až si poradce přestane vážit svého nejmenšího klienta, tak je to začátek jeho konce.“

Takže pokud bych měl říct co mi nejvíce zůstalo v hlavě, byly by to tyhle věci 😉.

A co říct závěrem? Jsem rád, že jsem členem Asociace. Jsem rád, že se mohu potkávat s ostatními členy a jsem rád přesně za tuto konferenci a budu věřit, že postupem času se na podobnou úroveň dostanou i ty ostatní. A jestli ne? Nevadí, v Asociaci budou tyto konference i nadále.

Přidat komentář

Komentáře