Newsletter říjen 2018

od Robert Stejkora

Říjen nás letos překvapil nejedním skutečně teplým dnem, jako by se létu nechtělo odejít. Každopádně dnes už vše nasvědčuje tomu, že podzim je tu a pohled na některá obchodní centra připomíná i to, že jsou Vánoce již skutečně „za dveřmi“. Každopádně, pro nás konec října znamená, že musíme přinést i výtah toho, o čem se psalo na finančních serverech, tedy náš Newsletter října 2018.

Vzhledem k tomu, že s sebou říjen přinesl novou regulaci ze strany ČNB v rámci schvalování úvěrů, tak je celkem logické, že nejvíc se toho napsalo právě na toto téma. Nejvíce článků, je tak i v našem Newsletteru zastoupeno právě v sekci Úvěry a konsolidace.

Jak je již zvykem, tak ke každému článku je uveden náš krátký komentář.

Newsletter s sebou přináší články v kategoriích: 
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Vybrat kvalitní životní pojistku není snadné. Na co si dát pozor?
Životní pojištění a jeho správné nastavení, je něco, co pravděpodobně patří k tomu nejsložitějšímu na pojistném trhu. V článku je, od pana Šídla (který bezesporu patří mezi největší a nejuznávanější odborníky), pěkně popsáno, na co je dobré koukat. Trošičku širší pohled na tuto problematiku přináší i náš vlastní článek Životní pojištění – sázka proti sám sobě >>>. Každopádně, v tomto druhu pojištění, platí více než jinde, že byste se měli spolehnout na pomoc odborníka.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Finanční poradna: Co si pohlídat u sjednání pojištění auta
Velmi jednoduchý článek se skutečně jen základními informacemi. Každopádně to zásadní v něm zaznívá. Každopádně v rámci pojištění vozu doporučuji náš vlastní článek, který se touto problematikou zabývá – Efektivní pojištění vozu >>>.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Banky měly v září hypoteční žně, lidé na poslední chvíli využili volnější pravidla
Další měsíc a další skokové navýšení průměrné úrokové sazby. Nicméně ani to neodradilo od velikého zájmu o nové hypoteční úvěry. Důvod je jasný – 1. říjen s sebou přinesl novou regulaci ČNB, která zpřísňuje pravidla pro získání hypotéky a tedy strach z toho, že po tomto datu, už by někteří na hypotéku nemuseli dosáhnout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak získat hypotéku bez vlastních financí
Hypotéka a nutnost vlastních zdrojů… Velké téma a často největší problém. Možnost dofinancování jiným úvěrem je prakticky nepoužitelná. Málokteré banka to nyní ještě umožňuje. Takže pokud pominu variantu, že vlastními zdroji budou vlastně zdroje někoho z rodiny, který je půjčí žadateli. Tak je ve hře buďto peníze našetřit, ale to není otázka pár měsíců (našetřit milion, to nebude hned…) případně varianta použít jinou zástavu. V případě jiné zástavy není problém nic, pokud je hodnota jiné, zastavené nemovitosti dostatečná, tak banka klidně zafinancuje celou kupní cenu, daň z nabytí a třeba i poplatek realitce (důležité jen je, jak bude uveden). Pravdou je, že mít k dispozici jinou zástavu není jen tak… Každopádně platí, že druhá zástava nefiguruje u hypotéky po celou dobu, ale jen do doby, než bude schopen poměr LTV 80 % zajistit sama financovaná nemovitost.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?
A další článek s tématikou hypoték :-), ale v tomto případě navíc s tématikou daňových odpočtů úroků z hypotéky. U těch se nic nezměnilo a jelikož se jedná o jeden z největších možných daňových odpočtů, je dobré si připomenout co vlastně hypotéka umožňuje z pohledu daní.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Tři tipy, jak dosáhnout na hypotéku podle nových pravidel
Článků s tématikou zpřísnění kritérií pro získání hypotéky od 01.10.2018, bylo v září více než dost a mohli jste si toho přečíst dostatek i díky předchozímu Newsletteru ze září 2018 >>>. Nová regulace je již v platnosti, takže zde spíš jen ohlédnutí, co s sebou nová regulace přináší a 3 tipy, jak získat hypotéku i nyní. Upřímně, sice jen 3 tipy, ale jejich splnění není vůbec snadné… Každopádně chtěl bych upozornit na drobnou chybu, která se v článku objevila, konkrétně je v něm uvedeno: „Vůbec první podmínkou pro žádost o hypotéční úvěr je splnění podmínky mít našetřeno alespoň 24 % z hodnoty pořizované nemovitosti plus 4% daň z pořízení nemovitosti.“, správně by mělo být uvedeno 24 % VČETNĚ, nikoliv PLUS, 4 % coby daň z nabytí nemovitosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte
Po datu platnosti nové regulace ve schvalování úvěrů se éterem nesly protichůdné názory na to, zda-li tato regulace platí i pro refinancování stávajících úvěrů nebo jen zcela nových. Pravdou je, že pokud skutečně jen refinancujete stávající úvěr, tedy jen přenesete úvěr z jedné banky do druhé, pak se Vás přísnější pravidla ve schvalování netýkají, ALE pokud tento úvěr „významně“ navýšíte (=> o 10 % nebo o 200tis.), potom se na něj již nahlíží jako na zcela nový úvěr a pak už se schvaluje dle platné regulace.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček
Mikropůjčky, či krátkodobé půjčky, chcete-li, jsou produkty, kterým byste se měli obecně obloukem vyhnout. Rozhodně se ani vzdáleně neblíží tzv. „dobrým dluhům“ (kam se obecně řadí např. hypotéky) a už vůbec se nejedná o tzv. „levné dluhy“ (RPSN v řádu desítek či stovek procent, mezi ně skutečně nepatří). Každopádně, když už se stane a člověk se po nějaké musí poohlédnout (ač opakuji, toto by se nemělo v žádném případě stát a velmi silně to nedoporučuji), ať je to alespoň menší zlo. Tedy ať alespoň volíte mezi těmi nejlevnějšími, které jsou pěkně popsány v tomto článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Zpřísnění pravidel pro získání hypotéky nahrává stavebnímu spoření
Ano, regulace v oblasti hypotečních úvěrů je rozhodně nahrávka pro stavební spořitelny, které na tom budou jisto jistě stavět své reklamní kampaně, ale… Naspořit si ve stavebním spoření 20 % z ceny pořizované nemovitosti, to si nedokáži představit… Proč? Přepokládejme cenu nemovitosti ve výši 2,5mil., z čehož 20 % činí 500tis.; pokud by si chtěl někdo naspořit za 6 let 500tis., tak pokud budeme kalkulovat navíc s průměrnou inflací 2 % p.a., pak by potřeboval spořit 6 315,-/měs. (při zhodnocení 7 % p.a.), 6 933,-/měs. (při zhodnocení 4 % p.a.), případně 7 367,-/měs. (při zhodnocení 2 % p.a.). A sypat měsíčně 7tis. do stavebka? To je nesmysl. Takže ano, pokud si chce člověk vytvořit vlastní zdroje na pořízení vlastní nemovitosti v budoucnu, pak může mít v takovém plánu stavební spoření své místo, ale pouze jako doplněk.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují
No, skutečně to není anomálie – banky mají dostatek vlastní hotovosti a až na ty nové, které chtějí nalákat klienty, tedy další hotovost nepotřebují, proto ani zvyšující se základní úroková sazba vyhlašovaná ČNB, tato zhodnocení nenavyšuje. Je třeba s tím počítat a nedržet na spořících účtech (a už vůbec ne na těch běžných) finance ve výši větší, než je nezbytně nutné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • OSTATNÍ
Jak na předčasné vypovězení pojistné smlouvy
Tato pravidla se týkají všech pojistných smluv. Nejen neživotních, ale pochopitelně i těch životních pojistek. Na počátku je čas pro výpověď 2 měsíce od data podpisu pojistné smlouvy, jakmile tento termín „prošvihnete“, tak u většiny měsíčně placených pojistek (tedy nejčastěji těch životních), je možnost jejich výpovědi s 6ti-týdenní lhůtou a zároveň k nejbližší následné splatnosti. S jistotou u všech pojistek je možnost jejich výpovědi k výročí – opět je nutné dodržet 6ti-týdenní lhůtu, tato lhůta se počítá od doručení výpovědi na pojišťovnu. Je třeba na to pamatovat a správně spočítat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře