Newsletter leden 2019

od Robert Stejkora

Právě nám skončil první měsíc nového roku 2019. Dnes jsou ve školách pololetní prázdniny, které dětem přinesly prodloužený víkend. U nás je dnešní den ve znamení okomentovaných článků z finančního světa, nebo-li Newsletter z ledna 2019.

Největší podíl z našeho měsíčníku, si zabralo téma Úvěrů a konsolidací. Téma, o kterém se bude často mluvit ještě nějakou dobu, tedy není se čemu divit.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdo nemá povinné ručení, musí zaplatit příspěvek do fondu
Tohle ví asi každý 😊, ale přes to je v článku několik bodů, které jsou minimálně zajímavé a je dobré o nich vědět. Navíc opakování je matka moudrosti 😉.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Češi zbytečně utrácejí tisíce za pojistky
Toto je sice téma, které má přesah i do životního pojištění, ale v největší míře platí právě u pojištění neživotního (především u pojištění vozidel). Rozhodně platí pravidlo, že pojistná smlouva by se měla aktualizovat v případě výrazné změny na straně pojišťované věci (např. rekonstrukce nemovitosti), ale vedle toho je třeba brát v potaz, že se mohou změnit i sazby samotného pojištění (např. kvůli konkurenčnímu boji) a proto je dobré zajímat se o možnou novou nabídku, každý rok. Ovšem kdo na to má myslet? Ideálně by to měl dělat kvalitní finanční poradce.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky
No, v prosinci to byla raketa, pokud jde o nárůst průměrné úrokové sazby, která se vyšplhala na 2,91 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku
Na poli hypoték, dobře už bylo, to je bez diskuze. Ale je důležité si uvědomit, že se stále nejedná o žádný katastrofický scénář – úroky jsou na úrovni 3 % p.a. a to není tragédie, osobně bych to přirovnal spíše ke zdravému trhu (ten s úroky blížícím se 1 % p.a., z doby před třemi lety, ten zdravý nebyl). Ale hlavně, lidé rychle zapomínají, pamatují si super nízké úrokové sazby z nedávna, ale už zapomněli, že tomu není moc let, co byla dobrá hypotéka se sazbou přes 4 % p.a. (a teď jsme na 3 % p.a. 😉). Tedy, žádná „apokalypsa“ se na hypotečním trhu nekoná, ale otálení se také příliš nevyplatí…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypoték se letos podle bankéřů prodá méně, budou i nadále zdražovat
Logické vyústění, které přinese vysoká cena nemovitostí, zvyšování úrokových sazeb a přísnější pravidla pro schvalování… Upřímně, to že se v tomto roce sjedná velmi pravděpodobně výrazně méně hypoték než v předchozích třech letech, to je bez diskuze. Otázkou je kam se vyšplhá průměrná úroková sazba. Můj tip je, že ke konci roku 2019 bude na úrovni 3,8 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky v roce 2019: Co se děje s úroky, jsem ještě nezažil, říká expert
Zajímavý rozhovor na téma „Co bude“ v hypotečních úvěrech, a navíc i s odkazem na „Proč to bude“, doporučuji každému, kdo přemýšlí o pořízení vlastního bydlení.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Splácet více úvěrů je nevýhodné. Ušetřit můžete díky konsolidaci
Tak tohle je snad vtip, ne? Článek na téma konsolidace, popsaný na příkladu rodiny, která se dostala do potíží, kvůli dovoleným a dárkům k Vánocům? A řešením je, dle „specialistky“ konsolidace úvěrů a zároveň navýšení úvěrového rámce, tak aby doplatili dluhy, které vznikly právě kvůli zábavě? Ano, řešení to je, ale v tomto případě měl být článek na téma, jak se do zmíněných problémů nedostat!!! A upozornit na chyby, které zapříčinily tuto situaci. Protože nyní z toho vyplývá: „nakupte si spoustu věcí, které nezbytně nepotřebujete a pak to vyřešíme úvěrem“…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Jak fungují fondy životního cyklu a pro koho jsou investiční možností
Velmi oblíbený způsob dlouhodobé investice (převážně pravidelného charakteru) pro drobné investory. V podstatě se jedná o produkt, který na začátku investuje v co největší míře do akciových titulů a čím více se blíží konec, tím více se investice přesunují do méně rizikových instrumentů, aby se minimalizovala situace, že zrovna v době, kdy bude fond končit, tedy když se bude blížit výplata prostředků, že zrovna přijde krize, která sestřelí hodnotu akciových titulů třeba o 50 %.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kolik loni vydělal váš penzijní fond? Na inflaci nestačil ani jeden, většina je v minusu
Na první pohled negativně laděný článek. Ale skutečně se jedná o tak negativní zprávy? Nemyslím si. Co znamená propad na trzích v době, kdy probíhá „spořící fáze“ (tedy doba, ve které se peníze ukládají)? V podstatě je to stejné jako když někdo nakupuje zboží ve slevě – za stejné peníze toho koupí víc. A co se stane, až budou trhy naopak růst? Zvýší se hodnota již nakoupeného. A pokud má někdo nakoupeno více? Řekl bych, že se nejedná vůbec o negativní zprávu 😉.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spořicí účty 2019: Úročení vkladů roste, ale pomalu
Logický, či alespoň očekávání hodný krok – když roste základní úroková sazba a s ní i úrokové sazby hypoték, MĚLY by růst i úroky spořících produktů. To sice dle přehledu do jisté míry platí, ale velmi, velmi pozvolna…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Vyberte si správnou banku, můžete tím ušetřit
Pár skutečně dobrý rad, na co si dát pozor, respektive na co se dívat při výběru banky. Článek má i přesah k informacím o Stavebním spoření či Doplňkovém penzijním spoření (nástupce dřívějších Penzijních fondů) i s pár příklady.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře