Newsletter listopad 2022

od Robert Stejkora

Právě nám začal prosinec. Takže jsme nastoupili na pomyslnou cílovou rovinku letošního roku. A s prvním prosincem nesmí chybět náš tradiční, okomentovaný výtahu článků z finančního světa – Newsletter listopad 2022.

Už třetí rok v řadě bylo v listopadu článků pomálu. Vlastně tento trend můžeme sledovat většinu měsíců tohoto roku. Tématem článků posledních měsíců jsou totiž především drahé hypotéky a vysoká inflace… Nicméně, i přes to se nám podařilo najít ty nejzajímavější, které zveřejňujeme v našem Newsletteru. Prvenství, v počtu článků, získalo letos téma Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Neplaťte zbytečně. Co musíte vědět o povinném ručení a co si ohlídat?
Článek vlastně není jen o povinném ručení (upřímně, osobně z něj mám pocit, že povinného ručení se týká okrajově), ale rozhodně zde svoje místo má, jelikož je v něm několik platných rad, přímo od České kanceláře pojistitelů (to jsou ti co pošlou „pokutu“ za nepojištěné vozidlo), jak se chovat při změně vlastníka či v případě nepojízdnosti vozu. A jsem přesvědčen, že vše, co je v článku uvedeno neví všichni. Za mě se tedy hodí každému majiteli vozu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Pokles hypotečních sazeb se zastavil, hypotéky se nabízejí v průměru za 6,31 procenta
Nadpis a začátek článku může být zavádějící, úrokové sazby hypoték totiž v podstatě stagnují už od července 2022, jelikož meziměsíční rozdíly jsou tak malé, že se o nich ani nedá mluvit. Odpovídá to tomu, že bychom měli být (snad) na vrcholu úrokových sazeb, které by měly kolísat jen velmi minimálně (ať nahoru, tak i dolů), a to až do doby, kdy začnou klesat. Snad se potvrdí hypotézy, že by k tomu mělo dojít ve druhé polovině roku 2023. Ovšem s prudkým poklesem bych osobně spíše nepočítal – možnost, že se úrokové sazby vrátí na úroveň kolem 2 % p.a. moc reálná není (rozhodně ne v dohledné době pár let, jestli vůbec).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Při koupi družstevního bytu hypotéka mnohdy nepomůže. Obraťte se na stavební spořitelnu
Družstevní bydlení se po delší době zase dere na výsluní. A není se čemu divit. V článku jsou popsány v podstatě dvě jediné možnosti jak pořízení družstevního bytu – tedy družstevního podílu, financovat úvěrem (pokud tedy pomineme, že má člověk k dispozici jinou nemovitost, v takovém případě existují tři možnosti – v článku taktéž pospáno).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v listopadu: aktuální přehled spořicích účtů a termínovaných vkladů
Jako vždy, je prvním článkem v této sekci, aktuální nabídka spořících produktů. Podobně jako v předchozím měsíci se nic zásadního neděje a nabídka je v podstatě stále stejná (až na pár výjimek).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc
Zajímavý na článku je vlastně jen jeho konec – tedy aktuální nabídky stavebních spořitelen, v rámci jejich spořících smluv. Pokud o „stavebku“ uvažujete, tak zde se můžete inspirovat. Já bych k tomu pouze dodal, že lákadlo v podobě bonusu za vysoký vklad (u některých stavebních spořitelen) se nevyplatí, takže dle toho nedoporučuji vybírat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak přemýšlet o úsporách, aby se peníze neztrácely
V článku sice nenajdete radu, jak pokořit současnou inflaci (to totiž nejde) ani v něm nenajdete nic úplně objevného. Článek spíše jen, velmi v jednoduchosti, shrnuje možnosti investic a upozorňuje na některá rizika. To proč se mi ovšem líbí, a proč jej zveřejňujeme, je hlavně úvod – „jako první si udělejte rezervu a až pak začněte investovat!“ Toto je informace, kterou by měl znát každý. Teprve až mám rezervu, mohu se rozhlížet po dalších možnostech.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spoření bez limitů od VÚB s úrokem vyšším než Tatry. Má nejlepší nabídku, ale i několik překážek
Tento článek přidáváme spíš jako zajímavost (možná spíše recesi). Jedná se o spořící účet s momentálně nejvyšším zhodnocením (6,15 % p.a.), ale… Je u slovenské banky, a to s sebou nese nemálo zbytečných komplikací (však jen článek je na 15 minut čtení!!!). Takže za mě, pokud jste na tuto možnost, jak výhodněji uložit volné finance narazili, tak bych vás od této možnosti chtěl odradit (nebo si přečtěte článek a myslím, že ten každého odradí stoprocentně).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře