Newsletter leden 2023

od Robert Stejkora

Loni v lednu, v článcích, rezonovaly především dvě témata – vysoká inflace a zvyšující se úrokové sazby u hypoték. Letos už se o zvyšování úrokových sazeb u hypoték nikdo nebaví – už několik měsíců zde máme stagnaci úrokových sazeb, a to nejen těch hypotečních, ale i sazeb u spořících produktů. No a inflace nám v podstatě stagnuje několik měsíců taktéž. Takže to, co bylo v lednu velkým tématem, tak byly výsledky investičních produktů za celý loňský rok. A výsledky ukazují pouze nemalé poklesy prakticky všech investičních produktů. Výběr okomentovaných článků v Newsletteru z ledna 2023 tomu tedy odpovídá, jelikož je to důležité téma, které je třeba okomentovat a tím i vysvětlit.

V počtu článků, zcela logicky, vzhledem k výše uvedenému, zvítězilo téma Spoření a investice.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Životní pojištění ochrání rodinu, přesto si spíše pojistíme auto
Toto je bohužel známý fakt, který trvá už mnoho let – lidé životním pojistkám nevěří a raději si pojišťují majetek. Ty hlavní důvody, proč lidé nemají „životky“ je především to, že dříve byla spousta smluv „na spoření“ a vzhledem k velkým poplatkům, tam prostě lidé přicházeli o peníze. No a potom také skutečnost, že spousta lidí si pojišťuje především drobná rizika, u kterých je nemálo výluk a když kvůli nim pak nedostanou plnění, tak zanevřou na toto pojištění jako celek. Ovšem správně nastavená životní pojistka je minimálně stejně důležitá jako pojištění majetku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Bez pojistky vyráží do hor jen hazardér
Klasický, každoroční článek, který se týká cestovního pojištění, při dovolené na horách. V tomto je navíc, oproti klasice: „vysoký limit na léčebné výlohy a odpovědnost za škodu“, také napsáno několik ne úplně známých faktů, na které nezapomínat, když si takovou pojistku sjednáváte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Stagnace hypotečních sazeb pokračuje i v novém roce
Tento jev se dal očekávat. Na přelomu roku banky neměly nejmenší důvod, jakkoliv měnit sazby, takže na meziměsíčním srovnání se nezměnilo vůbec nic. To že podobný trend bude trvat ještě nějakou dobu (tedy trend v podobě stagnace) se dá opět očekávat a nějaké pozitivní a znatelné změny bychom mohli očekávat až ve druhé polovině roku 2023.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? Jak na odpočet zaplacených úroků?
Toto je známá věc snad každému, kdo má hypoteční úvěr. Ale jelikož jsem zjistil, že ne každý ví vše, co je v článku uvedeno (např. kdo může odpočet uplatnit), tak se určitě článek může hodit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v lednu: Spořicí účty se drží, termínované vklady u tří bank už mírně klesají
Klasické, aktuální srovnání spořících účtů. Na prvních příčkách, těch účtů s nejvyššího zhodnocením, se od posledně nic nezměnilo. Ale překvapením je, že některé banky zhodnocení už dokonce snižují (což ovšem znamená jediné – tyto banky již mají dostatek hotovosti).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Termínované vklady jsou opět v kurzu. Zmapovali jsme ty nejlepší
Po delší době v našem Newsletteru přidáváme i článek, který srovnává aktuální nabídku termínovaných vkladů. To proč zde často toto samostatné srovnání nebývá je z toho důvodu, že nám prostě tento produkt nedává příliš smysl. A důvod, proč nám nedává smysl chceme demonstrovat právě na tomto článku. Když se totiž podíváte na aktuální nabídku a porovnáte ji s nabídkou v článku výše, tedy u spořících účtů, tak zjistíte, že rozdíl je minimální, ale u spořícího účtu nejste limitování dobou, po kterou musejí být finance uloženy.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Účastnické penzijní fondy za rok 2022 připsaly klientům i dvoucifernou ztrátu. Kompletní výsledky
Nový typ „penzijka“, tedy DPS, je jen podílový fond se státní podporou, takže jejich propady v roce 2022, které kopírují i vývoj ostatních fondu, jsou pochopitelné. Ovšem, a to je zásadní, 99 % lidí platí „penzijko“ pravidelně, měsíčně, a právě pro tento typ investic (pravidelně placených) jsou propady více než vítané – člověk posílá stejnou částku, ale nakupuje za ni více a až propady skončí, tak díky tomu realizuje o to zajímavější zhodnocení. Rozhodně tedy není na pořadu dne dělat jakékoliv závěry (hlavně ne ty negativní v podobě rušení smluv), stačí jen pokračovat a počkat si na růst trhů, kde bude krásně vidět, co propady v roce 2022 přinesly.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spoření na penzi se změní. Úložky do 500 Kč bez podpory
Od roku 2025 nás, velmi pravděpodobně, čeká změna v rámci „penzijka“. Ta bude v podobě jednak navýšení úložky, za kterou bude připisována státní podpora, ale zároveň se zvýší spodní hranice, pod kterou už se státní podpora připisovat nebude. Smyslem celé této „akce“ je pokusit se donutit lidi, kteří „penzijko“ mají, aby si ukládali více. Tedy, aby na konci měli větší rezervu k penzi. Jestli bude mít tento krok, právě tento efekt, k tomu jsem lehce skeptický, ale uvidíme.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přehled: Investice v roce 2022 a co přinese rok 2023?
Za mě velice dobře zpracovaný přehled a výhled. V článku je 9 typů investic, kde je vždy velmi jednoduše popsáno, co se s nimi dělo v roce 2022 a co se od nich dá čekat v roce 2023. Rozhodně doporučuji. Ale hlavně, krásně to ukazuje, jak důležitá je diverzifikace portfolia – sázka na jednu kartu se totiž loni nevyplatila ani náhodou!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Bylo to potřeba jako sůl
Každý, kdo se nyní podívá na své investiční portfolio na něm velmi pravděpodobně uvidí především propady (hlavně u těch dynamických portfolií). To je prostě skutečnost. Zároveň je také faktem, že pokud se jej v tuto chvíli někdo rozhodne vybrat (protože převládnou emoce), tak fyzicky ztratí peníze. Já bych chtěl jen doporučit, nedělejte to, nevybírejte v dobách propadů. Nechejte portfolio být, trh se zase vrátí do svých růstových hodnot (tak jako vždy). Navíc ti, kdo mají sjednané pravidelné investice, tak díky tomu o to více vydělají (jak už jsme zažili v době Covidu – a to byla jen velmi krátká doba propadů).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře