Daňové úlevy v životním pojištění od roku 2015

od Super User

Od ledna 2015 vstoupil v platnost zákon, který zpřísnil pravidla daňových odpočtů, které se týkají životního pojištění – dále ŽP. Cílem toho kroku je zabránit úniku peněz z daňových vratek za ŽP. Poškodí to klienty, zaměstnavatele nebo pojišťovny? Nebo nikoho a změna bude příznivá pro všechny? Pojďme se na to podívat.

Pojišťovny vyřaďme hned na začátku, jich se tento zákon přímo nedotýká, jediné co by pro ně mohlo být nemilé, pokud by klienti začali ve strachu rušit své pojistky.

Před touto změnou ŽP fungovaly tak, že si v nich klient mohl spořit, zaměstnavatel mu do nich mohl přispívat, oba si o výši příspěvku mohli snížit daňový základ a ještě navíc si klient mohl vybírat v průběhu z naspořené hodnoty pojištění (umožňovala-li to daná smlouva technicky).

Chytřejší zaměstnavatelé tuto možnost přivítali, protože se jim tak snížil daňový základ na svého zaměstnance i když mu posílali více peněz. Protože pokud by mu chtěli zvýšit výplatu o 1000 Kč čistého, byl by to pro ně náklad ve výši cca 2000 Kč, kdežto když mu 1000 Kč přispějí do ŽP, bude to pro ně náklad stále 1000 Kč. Zaměstnanec si mohl ale z ŽP kdykoli tyto příspěvky bez postihu vybrat (podobně jako své vlastní, jak je výše uvedeno), čímž legálně připravil stát o peníze na daních. Když by měl zaměstnavatel pod sebou třeba 30 zaměstnanců, kteří to dělali stejně, ve vzduchu by tak viselo nezdaněných 30 000 Kč měsíčně. Když by to takhle dělalo 10 firem se stejným počtem zaměstnanců, ve vzduchu by v tu chvíli měsíčně viselo dokonce 300 000 Kč, což je ročně 3 600 000 Kč. A to není malá částka. Zaměstnanci byli šťastní, zaměstnavatelé byli šťastní, ALE státní pokladna krvácela.

Panu Babišovi to při pohledu na krvácející státní pokladnu trhalo srdce a řekl „dost“.

Navrhl, aby se podmínky daňových odpočtů u ŽP upravily. Od ledna 2015 je vychytralým zaměstnancům zatrhnut tipec.

Zaměstnavatelé dále mohou přispívat svým zaměstnancům do ŽP, ale zaměstnanci si tyto peníze nemohou vybrat pod hrozbou doplacení státu toho, co zaměstnavatel ušetřil a to až za deset let.

V praxi to funguje tak, že pokud máte ŽP, kde Vám nepřispívá zaměstnavatel, je Vaše svobodná volba, zda si budete chtít v průběhu spoření vybírat svoje naspořené prostředky či nikoli. Pokud si zvolíte možnost libovolných výběrů, musíte se vzdát možnosti daňových odpočtů. To znamená, že pokud jste byli zvyklí, že jste si ročně díky ŽP snížili daňový základ např. o 12 000 Kč (což je maximum), čímž jste získali zpět z FÚ 1800 Kč a zvolili jste si volbu libovolných výběrů, tak na tyto každoroční peníze zapomeňte.

Pokud Vás ale nějak netrápí, že si v průběhu spoření nemůžete kdykoli vybrat svoje peníze a vybrali jste si možnost daňových odpočtů, tyto peníze Vám každý rok nebudou odepřeny a i nadále máte nárok na daňové úlevy. Omezující je ovšem myšlenka, že svoje naspořené prostředky můžete dostat až po dovršení svých šedesáti let. Pokud jste si zvolili tuto možnost a nedej-Bože se ve Vaší domácnosti přihodí něco, na co budete nuceni čerpat prostředky právě z Vaší smlouvy ŽP, jste v tomto případě povinni zpětně dodanit až 10 let doby trvání smlouvy ŽP, což taky není zrovna příznivé.

Pokud bychom to měli shrnout a říci k tomu náš vlastní názor:

Zvolte si možnost daňových odpočtů pouze v případě, že Vám na ŽP přispívá zaměstnavatel nebo pokud výše daňové úlevy u Vašeho ŽP je tak vysoká, že byste se ji neradi každý rok vzdali.

Pokud ale ŽP máte nastavené tak, že si ročně můžete daňovou úlevou přijít jen na pár stovek korun a máte v úmyslu mimořádně vkládat peníze během trvání pojištění (a následně je vybírat), abyste využili např. vysokého garantovaného zhodnocení, a nebo pokud Vám tam zaměstnavatel nepřispívá, zvolte možnost libovolných výběrů.

Přidat komentář

Komentáře