Výpověď stavebka nezletilého dítěte

od Robert Stejkora

AKTUALIZACE: Vzhledem k novele zákona č. 96/1993 Sb. ze dne 06.04.2016 nemusí platit údaje v článku ve všech případech, doporučuji tedy přečíst, pro úplnost, i článek Změna v rušení stavebka nezletilého dítěte.

Stavební spoření se státním příspěvkem, nebo-li lidově stavebko je jeden z nejrozšířenějších produktů v ČR. A z důvodu velké výhodnosti jeho první verze bylo zcela běžné, že se ono stavebko sjednávalo na každého člena rodiny s rodným číslem. Ovšem s příchodem nového občanského zákoníku přišel i nemalý problém ve chvíli kdy došlo na výpověď stavebka nezletilého dítěte.

Toto výrazné ztížení výpovědi stavebního spoření sjednaného na dítě, které ve chvíli žádosti o ukončení ještě nedosáhlo 18-ti let, mělo jediný záměr – ochránit dítě, před „špatným“ rozhodnutím rodiče. Ochránit dítě před rozhodnutím rodiče, který celou dobu toto stavebko financoval z vlastních peněz… Absurdita… Ale zákon je zákon a lepší než lamentovat je vědět jak se s tím „popasovat“.

Tento článek má za účel poradit jak postupovat, aby vše zdárně dopadlo.

Tedy, dříve stačilo zaslat na patřičnou stavební spořitelnu žádost o ukončení stavebního spoření s výplatou prostředků. Stačilo si ověřit podpis na této žádosti a pak už jen čekat na finance.

Nyní musí tuto žádost schválit tzv. opatrovnický soud, u nějž bude dítě zastupovat určený opatrovník z úřadu sociální péče.

Na internetu je k nalezení mnoho informací, jak správně postupovat, ale jelikož na internet může kdokoliv napsat cokoliv a jelikož je internet přeplněný „odborníky“ úplně na vše, zabere dost času najít relevantní a skutečně přínosné info.

Z tohoto důvodu zde popíši, se svolením jedné mojí dlouholeté klienty, která si sama touto záležitostí ÚSPĚŠNĚ prošla, její zkušenosti. A tedy vlastně malý návod toho co bude třeba a na co se připravit.

Předně je potřeba počítat s tím, že se jedná o relativně zdlouhavý proces, konkrétně v případě zmíněné klientky vše trvalo do srpna 2014 až do března 2015, tedy 8 měsíců a je lépe se připravit na to, že se může cokoliv zadrhnout a raději s penězi nepočítat dříve než za rok.

K soudu je třeba mít aktuální výpis z účtu daného stavebního spoření, tak aby co nejpřesněji seděla požadovaná částka, která se bude projednávat u soudu s částkou, která se pak bude následně skutečně vyplácet.

Dále, a to je ta nejdůležitější část, je třeba mít připravený přesný rozpočet, co se s penězi bude dělat. Důležité je brát v potaz, že důvod zrušení MUSÍ být přínosný pro ono nezletilé dítě. Tedy pokud padne u soudu, že si za tyto peníze chcete pořídit nové auto, je dost pravděpodobné, že soud zrušení nepovolí. Naopak v případě, že záměrem rušení je potřeba financí na rekonstrukci dětského pokojíku, potom nebude problém (rekonstrukce dětského pokojíku byl i důvod klientky, jejíž zkušenosti používám v tomto článku).

Dalším důležitým bodem je mít k soudu připraveno co se bude dít s případným přebytkem vyplacených financí. Tedy například pokud bude důvodem zmíněná rekonstrukce, která bude stát 100 000 Kč, ale výplata prostředků ze stavebního spoření bude 120 000 Kč. I těchto 20 000 Kč je třeba použít ve prospěch dítěte. Dobrou a hlavně fungující možností je vložit tyto finance na např. spořicí účet, který ovšem MUSÍ být veden přímo na jméno tohoto dítěte.

Soud se velmi pravděpodobně zeptá i na možnost opětovného založení nějakého spoření s pravidelnou úložkou (jelikož rušené stavební spoření tímto typem produktu je). Pokud o takový typ produktu nemáte zájem, potom doporučuji odpověď typu, že již nemáte z čeho spořit a tedy tento typ produktu je pro Vás nevýhodný.

Toto je víceméně vše z toho důležitého co může u soudu proběhnout.

Nicméně, než k samotnému soudu dojde, je třeba pochopitelně nejdříve podat Návrh na udělení souhlasu s právním jednáním za nezletilého ve věci výpovědi smlouvy o stavebním spoření. Tento návrh musí opět obsahovat určité nezbytnosti a být správně sepsán.

Klientka, jejíž zkušenosti jsou použity v tomto článku, mi poskytla přímo i její návrh, který byl úspěšně použit u soudu. Rád jej poskytnu v případě potřeby i Vám (stačí v něm následně jen na zvýrazněných místech doplnit nacionále).

Napište mi v takovém případě na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a já Vám obratem, nejpozději do 24 hodin tento předpřipravený návrh zašlu.

Na závěr chci popřát mnoho zdaru při jednání u soudu a ještě jednou, veřejně poděkovat klientce, která mi dala svolení použít její zkušenosti skrze tento článek, tedy děkuji paní K.D.

Přidat komentář

Komentáře (2)