Konference AFP ČR 2017

od Robert Stejkora

Rok se s rokem sešel a proběhla tedy další, tentokráte již 4. v pořadí, konference Asociace finančních poradců ČR. Uskutečnila se v pátek 31.03.2017, opět v hotelu Populus v Praze.

Podobně jako loni, tak i letos bych se za konferencí rád ohlédnul a sdílel své pocity či postřehy z ní i s těmi, kdo se jí nezúčastnili.

Letos, kromě nemalého počtu finančních poradců, byl mezi posluchači i pan Martin Viktora ze serveru Poradci sobě.

Pokud byla loňská konference orientovaná především na investice (tu si můžete připomenout v článku, který pojednával o ní: Po roce zase konference), tak ta letošní byla velmi, velmi různorodá (ostatně na její program se můžete podívat ZDE). A musím uznat, že se mi líbila a zanechala ve mně mnohem víc (a to si o té loňské nic špatného nemyslím, naopak, byla bezvadná).

Pro mě, asi nejsilnější přednáškou, co do zanechaného dojmu a použitelnosti pro moji práci byla ta od pana Václava Ovečky ze společnosti Finanční správci s.r.o. Její název byl Pojištění – obchodní modely pro poradce po regulaci stornolhůty a ač se může zdát, že půjde o něco jiného, tak se přednáška nesla v duchu placeného finančního poradenství ze strany klientů.

Co si o tom myslím? Jsem rozhodně pro. Podle mě je to nevyhnutelná budoucnost tohoto oboru v ČR (a to nejen kvůli regulaci z prosince 2016). Rozhodně jsem přesvědčen, že budoucí cesta finančního poradenství nebude skrze MLM sítě, ale skrze menší skupiny odborníků, kteří budou placeni klienty.

Pan Ovečka rozkryl část know-how přímo jeho společnosti. Popsal, jak vypadá placené poradenství v jejich podání a i to, jak jim zmíněné funguje. Moc mě potěšilo, že nebyl vůbec tajemný a sdělil nejeden detail a praktický příklad.

Za mě super a jsem za tuto přednášku velmi rád.

Hned na druhém místě v přednáškách byla pro mě, ta od ekonoma, pana Štěpána Křečka, s názvem Ekonomický vývoj v ČR pro rok 2017. Hromada grafů, tabulek a čísel. Pro mě naprostý ráj :-). Sice pro někoho možná nuda, ale když je někdo analytik… Každopádně údaje, které na přednášce zazněly, mají rozhodně velkou užitnou hodnotu pro práci každého finančního poradce, který myslí svoji práci vážně.

K závěru v tomto ohlédnutí bych chtěl zmínit i přednášku pana Ondřeje Záruby ze společnosti Comsense analytics s.r.o., tedy od investičního analytika.

Na ní mě zaujaly 3 věci. Předně od něj zaznělo to, co popisuji výše i já – finanční poradenství přes MLM, rozhodně ne. Další věc, kterou je potřeba si vštípit je, že na poli investic neexistuje nic, co by se dalo pojmenovat jako „garance“, pokud budu citovat slova pana Záruby, tak „pokud někdo použije slovo garance, tak by ho měli okamžitě zavřít“. Tohle má rozhodně hloubku, protože, ruku na srdce, kolikrát každý z nás zaznamenal ve svém okolí informaci o rozhodně garantované investici?

A ta třetí věc? Opět je trošku spojená s, už párkrát uvedenými, MLM finančně-poradenskými společnostmi. V těch totiž velmi silně zaznívá, že dobrý spolupracovník musí být výborný obchodník. Ne. Ne v tomto oboru. V tomto oboru musí být spolupracovník PORADCE, pokud je výborný obchodník, tak by měl dělat něco jiného než finanční poradenství. K tomu není co dodat, naprosto souhlasím.

Jediné co mě skutečně a upřímně mrzí je, že se nakonec na konferenci nedostavil pan Jakub Charvát, autor dokumentu o praktikách ve finančním poradenství Rada nad zlato. Každopádně za jeho neúčast nemůže nikdo z AFP ČR. Pan Charvát se omluvil den před konferencí kvůli zpoždění letu. Ale velká škoda, snad třeba příště.

Toliko k mému pohledu na konferenci. Pokud se bude držet v tomto gardu i dále, tak by ta pátá za rok, měla být úplně super.

Nezbývá než pozvat ty, kteří se nezúčastnili, aby se za rok přijeli přesvědčit sami.

Přidat komentář

Komentáře