Finance v barvách

od Robert Stejkora

Ve středu, 17.04.2019, proběhla v severomoravské metropoli konference finančních poradců pod příznačným názvem Colors of Finance. Jednalo se již o třetí ročník této konference, kterou má na svědomí finančně-poradenská společnost holver s.r.o., nicméně Experti se jí účastnili poprvé. A tak, jak už bývá zvykem, přinášíme ohlédnutí za touto akcí. Nebo-li, jak vypadaly v Ostravě, finance v barvách?

To, co mě zaujalo hned na začátku, byly prostory, ve kterých konference probíhala. Konkrétně v industriálním prostředí Dolních Vítkovic, ve dvou přilehlých budovách areálu: Brick House (bývalé koupelny) a Compress Hall (bývalá kompresorovna).

Umístění konference o financích do těchto prostor je rozhodně něco neobvyklého. A za mě palec nahoru za volbu tohoto místa.

Samotná konference, která probíhala dohromady ve třech sálech, plus jeden určený pro partnery a jejich stánky, byla svým zaměřením především produktová (minimálně já z toho měl ten pocit – viz program v linku nahoře) a to není něco co bych osobně od konference čekal, či potřeboval.

Z toho důvodu jsem zvolil dohromady 4 přednášky, jejichž téma mě zaujalo.

  • Jakub Tomoszek - 9 tipů a triků jak si vytvořit sexy prezentaci

Přiznám se, že jsem původně volil tuto přednášku, jelikož jiná, v tom čase, pro mě zajímavá nebyla. Nakonec musím říci, že se jednalo o nejzajímavější přednášku z celé konference. Pro mě. Prezentace sice nijak zvlášť často nedělám, ale na druhou stranu se mi sem tam hodí a díky této přednášce jsem schopen je dělat mnohem více profi, nebo lépe řečeno méně amatérsky 😊. Prezentace od Jakuba Tomoszka se nesou v duchu hesla: „v jednoduchosti je síla“. A ač je v tomto samoukem (jeho core business je v něčem výrazně jiném), tak musím smeknout, jelikož jím představené prezentace, byly skutečně super.

  • IFA Services - Nástroj pro porovnání hypotečních úvěrů a bonity

Jako další jsem si vybral přednášku na téma nového srovnávače hypoték od společnosti IFA Services. Tato přednášky pro mě byla jasnou volbou a to čistě z profesních důvodů. O to více jsem byl z představeného nástroje nadšen, ne jen proto, co umí, ale především proto, že se jedná o licenčně provozovanou aplikaci, kterou může používat kdokoliv, kdo si licenci zakoupí, lhostejno pod jakou společností pracuje. Velký palec nahoru za další nástroj pro finanční poradce, který je posunuje více do 21. století.

  • Radim Uher - Jak se neztratit na sociálních sítích. Poraď si sám, poradče

Další jasná volba, pro mě, byla přednáška s tématikou práce se sociálními sítěmi. Bohužel pro mě byla největším zklamáním, celé konference. Předně protože pořadatelé naprosto neodhadli, jaký bude o přednášku zájem a vybrali pro ni ten nejmenší sál (takže jsem stál u zdi a pořádně skoro neviděl). Dále, z nějakého důvodu chyběl na této přednášce mikrofon (!!!), takže dost námahy dalo jen slyšet, natož vnímat. No a posledním zklamáním bylo, že přednáška nepřinesla nic nového, nic co bych už nevěděl – bohužel byla skutečně o naprostých základech. Na druhou stranu, není se čemu divit, když má v názvu „poraď si sám“ :-D

  • ČSOB Group Broker Management - Jak to vidí hypoteční jednička

Poslední z mnou navštívených přednášek byla ta s tématikou hypoték. Mělo se jednat o přednášku obsahující jednak ohlédnutí za hypotéčním trhem a to od roku 2008 a potom příležitosti v roce 2019. Přednášejícím byl pan Vlastimil Nigrin (místopředseda představenstva a vrchní ředitel pro oblast obchody a klienti, v ČSOB).

Volba přednášejícího byla výborná. Přednáška mě skutečně bavila a to ne kvůli obsahu, ale kvůli podání. Když shrnu zásadní body, které vyplynuly z ohlédnutí se za minulostí, tak to budou tyto tři:

1. Rekordními v oblasti hypoték, byly roky 2016, 2017, 2018 (počítáno od roku 2008).

2. Sezónnost u hypoték stále trvá a lze se jí řídit – nejsilnější jsou měsíce březen, červen a září. Nicméně září nedosahuje takového vrcholu jako březen a červen (počítáno z let 2017 a 2018).

3. Slábne tržní podíl „silné trojky“ (HB, ČS, KB), co do objemu hypoték (dříve se tyto 3 banky dělily o 80% trhu, ale nyní stále více ukrajují malé či nové banky).

No, nic zvláště objevného, ale jednalo se o ohlédnutí, takže tam moc nejde vymyslet něco, co by nebylo známo…

Každopádně, já byl především zvědavý na budoucnost, tedy na ty „příležitosti v roce 2019“, ale k tomu jsem na přednášce nezaznamenal nic ☹. Navíc se v tom projevila slabina v podobě volby přednášejícího, ten z titul své pozice nemohl nic říci (např. v rámci dotazů z pléna na konci přednášky). Což je škoda – minulost si může najít v dnešní době každý na webu, ale budoucnost je to co lidi zajímá, ale k té se nedozvěděli nic.

A to je vše 😊.

  • Závěrem...

Celkové pocity z konference mám smíšené, možná jsem prostě jen moc čekal, ale krom zajímavých prostor a toho, že jsem se potkal s kolegy, které jsem už delší dobu neviděl to nebylo nic z čeho bych byl nadšený, či na čem bych stavěl ještě delší dobu. Bohužel.

To, co bych rozhodně doslova vytknul pořadatelům, bylo umístění přednášek s podobnou tématikou na stejný čas, jen do jiného sálu... Chápu to, když se něco podobného stane na televizní stanici Nova vs. Prima, ale tady mi to moc smysl nedává...

Přidat komentář

Komentáře