Nejlepší finančně-poradenská konference v republice

od Robert Stejkora

Proč si myslím, že konference Asociace finančních poradců ČR (AFP ČR), je tou nejlepší finančně-poradenskou konferencí v republice (tedy krom toho, že jsem členem Rady 😊)? To se pokusím zodpovědět v tomto článku.

Dnes je to již týden, co proběhla dvoudenní konference AFP ČR, kterou jsem, coby čelen Rady, spolupořádal. Jedná se o konferenci, která je určena pouze pro členy Asociace. A jej první výjimečností je právě účast různých poradců, ze všech koutů republiky, kteří by sice mohli být konkurenty, ale opak je pravdou – ani jeden z členů si nekonkuruje, ale naopak sdílí své zkušenosti a znalosti s ostatními. Tím vzniká naprosto unikátní komunita a díky jejímu „sdílenému vědomí“ (pro znalce Star Treku, něco jako „my jsme Borg“ 😊) se jednotliví poradci mohou posouvat dál a sami se tak stát lepšími, skutečnými poradci (ne prodejci).

To, co se na konferenci NEkonalo, je udílení ocenění za nejlepšího prodejce, nejlepšího manažera a podobné zbytečnosti, které jsou vidět na většině ostatních konferencí finančně-poradenských firem (je to toho plný Facebook). A to je za mě další pozitivum – na nic si nehrajeme, nepotřebujeme dávat na odiv, kolik životek, kdo sjednal. Smyslem je pouze přinést poradcům kvalitní obsah, v podobě přednášek a dát jim možnost ke sdílení zkušeností.

Stejně tak se NEkonalo žádné „roztleskávání“ a motivační kecy, ať už od najatých spíkrů nebo „manažerů“. Ne, všichni členové Asociace, jsou totiž profíci, kteří tyhle věci, které do finančního poradenství ani nepatří, nepotřebují. Nepotřebují vyhrávat dovolené a přebírat poháry. Potřebují se zlepšovat v tom co dělají a přesně to jim konference měla přinést, a pokud budu mluvit za sebe, tak i přinesla.

Výše uvedené je doménou konferencí, které pořádá konkrétní finančně-poradenská společnost, jen pro své poradce. Ale co bývá hlavní doménou (bohužel) veřejných konferencí, je jakýsi „veletrh produktů“. Ano, i na konferenci AFP ČR byly partneři v podobě bank, pojišťoven atd., jinak zafinancovat to prostě nejde, ale vzhledem k délce přestávek, na ně prostě nebyl čas. Takže hlavní zaměření, bylo právě na jednotlivé přednášky, které na konferenci proběhly.

Obvykle v obdobném článku popisuji výtah z jednotlivých, nejzajímavějších bloků konference, ale tady to dělat nebudu. Pokud by někoho zajímalo, o jaké přednášky, od jakých hostů, se jednalo, může se podívat na program konference. Každému, kdo na program mrkne, musí okamžitě dojit, že se jedná o řečníky, kteří se obvykle na jiných konferencích nevyskytují. Prostě, nejsou okoukaní a jejich přednášky nezná nazpaměť každý poradce, co na různé konference pravidelně jezdí. A to je další plus, velké plus. A je to další z „puzzlů“, který v celé skládačce dá dohromady nejlepší finančně-poradenskou konferenci v republice.

No a na závěr, přeci jenom si neodpustím (to bych nebyl já 😊), zmínit alespoň jednu přednášku, která na mě osobně udělala velký dojem. Byla od Petra Bartoně, ekonoma ze společnosti Natland a její název byl: Makroekonomická rizika při správě majetku. Makro je sice nuda, ale pan Bartoň to podal skutečně perfektně a záživně (ač jsem nevěřil, že je to možné 😊).

Její hlavní message je, že stávající inflaci, kterou se snaží ČNB krotit, zkrotit prostě nemůže (z titulu nástrojů, které má k dispozici) a tím pádem je tento problém na bedrech finančních poradců. Ti musejí pomoci občanům převést finance, které jim leží na účtech do nástrojů, které jsou schopny, i tuto inflaci, překonat. Mimochodem, ohledně inflace se pan Bartoň vyjádřil takto: „Inflace je cena za to, že se klient nesešel s poradcem, respektive, že nechal peníze ležet.“

Na večerním networkingu jsem měl ještě možnost mluvit s panem Bartoněm osobně a krom spousty dalších věcí, které jsme probrali, tak mě zaujalo povídání o zlatu. V hlavě mi utkvěly dvě věci, které o investici do zlata řekl:

„Pokud prodejci zlata přicházejí v krizi s tím, že zlato je jedinou záchranou, tak už tím popírají základní ekonomickou poučku, kterou je diverzifikace.“

„Zlato není investice. Je to čistá spekulace. Spekulace jako taková není vyloženě nic špatného, ale je třeba vědět, že se o spekulaci jedná.“

Konference byla super. A jestli má někdo zájem účastnit se té budoucí a není ještě členem AFP ČR, pak stačí, jen se jím stát 😉.

Přidat komentář

Komentáře