Newsletter červenec 2015

od Robert Stejkora
Souhrn článků ze světa financí z nejrůznějších serverů za měsíc červenec 2015, které nám přišly nejzajímavější a to včetně našich krátkých komentářů.

V tomto Newsletteru ve velké míře převládají články tkající se hypoték – není divu, právě měsíc červenec byl zlomový ve změně úrokových sazeb hypotečních úvěrů.

Tentokrát jsou vybrané články zařazeny do čtyř kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění
Pokud je hypotéka bez, alespoň základního, pojištění neschopnosti splácet rizikem, pak dovolená v zahraničí bez cestovního pojištění je vyloženě hazardem, vždyť i takové banální ošetření zlomené ruky může stát jako celá dovolená… Přitom sjednání tohoto pojištění je velmi snadné, většinou se sjednává online (doporučuji např. sjednání cestovního pojištění online skrze náš web) a navíc jeho cena je v řádu desetikorun za den dovolené.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


Na cesty autem se vyplatí sjednat si balíčky s rozšířenou asistencí

Rozšířené asistenční služby doporučuji k pojištění vozidel vždy, obecně se jedná o pár stokorun ročně navíc, ale jejich přidaná hodnota tuto cenu mnohonásobně převyšuje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Poslední z velké trojky zdraží hypotéky. Zřejmě ale až po prázdninách
Jasný a očekávaný krok, tedy to, že i Česká spořitelna, a.s. bude následovat své „rivaly“ a zvýší úrokové sazby u hypotečních úvěrů, ač slibuje, že by to mělo být až po létě. Nutno podotknout, že na začátku července 2015 zvyšovala své sazby u hypotečních úvěrů i UniCredit bank, a.s. (tedy ne jen „velká trojka“).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Odhad nemovitosti vás může připravit o desítky tisíc. Jak se bránit?
Jak je uvedeno v článku, LTV (tedy poměr bankou odhadnuté ceny nemovitosti vůči výši hypotéky) je alfou a omegou každého hypotečního úvěru. Je dobré počítat, že odhad vyjde o 10-15% hůře než je cena požadovaná prodejcem nemovitosti (platí hlavně u starších nemovitostí) a na tuto eventualitu se připravit (vlastními prostředky, jinou zástavou případně dofinancováním hypotéky jiným úvěrem bez zástavy).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Refinancování hypotéky: vyhněte se nástrahám
Refinancujte vždy s dostatečným předstihem (začněte vyřizovat minimálně, ale skutečně minimálně 3 měsíce před, ideálně půl roku, před výročím fixace) a s finančním poradcem, jak je ostatně i několikrát zmíněno v článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zákon o úvěru: přehledně, co se mění a jaké bude mít dopady
Na první pohled výborný nápad a rozhodně nutnost úvěrový trh regulovat. Osobně cítím jako velmi pozitivní změny v oblasti hypoték a regulace nebankovních úvěrových společností. Otázkou ovšem zůstává, jakou podobu bude mít zákon na konci…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Úroky v bankách jsou nízké, přesto tam mají lidé skoro dva biliony korun
Bohužel „stará ohraná písnička“, která stále získává na intenzitě – za deset let vzrostly vklady na běžných a termínovaných účtech o 85% a je to škoda – vždyť při již velmi konzervativním zainvestování těchto peněz se zhodnocením 3% p.a. by lidé „zbohatli“ o více jak 55mil. za jediný rok…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak řídit rizika našeho investičního portfolia?
Velkou pomůckou při volbě investice, je právě „rizikový profil investora“, ten vyjde z investičního dotazníku, který je potřeba vyplnit při sjednávání jakékoliv investice (dokonce i nového Penzijního připojištění, tedy Doplňkového Penzijního Spoření), pokud s Vámi poradce nevyplňuje investiční dotazník a přesto Vám nabízí investice, zbystřete – nebo ještě lépe, poohlédněte se po jiném.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • OSTATNÍ
Průzkum: Čtvrtina Čechů nemá finanční rezervu na nečekané výdaje
Další, stále se opakující téma. Tedy nutnost finanční rezervy „pro strýčka příhodu“. Nicméně, dobře se radí, ale těžko (pro většinu domácností) se tato rezerva tvoří… Její nutnost je nepopiratelná, ale její výše nemůže být, dle mého názoru, paušalizována jako 6 nebo třeba i 12 měsíčních platů – její výše by měla rozhodně odpovídat finanční situaci dané domácnosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

PORADNA: Mizí vám peníze? Pět nejlepších rad pro sledování výdajů
Sledování výdajů rozhodně pomůže v úspoře peněz a tím i v možnosti tvoření finančního polštáře (více v předchozím článku o finanční rezervě), osobně rozhodně doporučuji. Navíc se velmi osvědčilo tzv. „rozpočtování“, tedy vytvořit si na každý týden maximální rozpočet, který je možné utratit, díky tomu se dá postupně velmi efektivně naučit ušetřit peníze.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře