Newsletter srpen 2015

od Robert Stejkora
Poslední prázdninový měsíc je za námi a přinesl s sebou nemálo článků z finančního světa. Vybrali jsme tedy pro Vás ty nejzajímavější z nich a přidali k nim, zase jako klasicky, náš osobní komentář. Jejich souhrn je níže v tomto srpnovém newsletteru.

Podobně jako v červenci převládají články hlavně k tématu hypoték, přeci jenom stále je ještě ideální doba na to si jeden hypoteční úvěr se zajímavou úrokovou sazbou pořídit.

Tentokrát jsou vybrané články zařazeny do šesti kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní
Poradenství


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
PORADNA: Výluky z pojištění, které byste měli znát
O „záludnostech“ v podobě výluk a omezení jsme psali již v našem vlastním článku a shodným závěrem z tohoto i z našeho článku je, poradit se při výběru životního pojištění s kvalitním finančním poradcem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Lovci nehod jsou „zadarmo drazí“. Asistence je často v ceně pojištění
V každém seriózním povinném ručení je sjednána automaticky asistence v případě nehody, lze dokoupit rozšířenou asistenci i v případě poruchy a ta obvykle vyjde maximálně na pár stovek ročně navíc. Při současném sjednání povinného ručení a havarijního pojištění bývá obvykle, opět u seriózního pojištění, automaticky i rozšířená asistence pro případ poruchy a havárie.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

„Povinné ručení“ pro cyklisty? Pouze dobrovolné
Jak už bylo několikrát na našich stránkách uváděno, pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě (které nahradí v tomto případě ono povinné ručení na kole) by mělo být nedílnou součástí pojistné ochrany každé domácnosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Také u hypoték můžete zažít adrenalin, stačí místo fixní zvolit variabilní sazbu
Zase až takový adrenalin to není, nadpis je trošičku přemrštěný, jelikož je možné přejít z variabilní úrokové sazby na fixní do jednoho měsíce, tak i při případném markantním skoku úrokových sazeb klient přijde jen o pár stovek, právě proto, že při změně trvající jeden měsíc ho zvýšená úroková sazba zasáhla jen za tento jeden měsíc.
Pravdou ovšem je, že o variabilní úrokové sazbě by měli přemýšlet jen ti klienti, kteří jsou ochotni pravidelně sledovat vývoj sazeb.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky zdražují. Koupit byt nyní, nebo počkat?
Pokud má klient k dispozici 10% ale lépe 15% z ceny nemovitosti, tak aby dosáhnul na nejvýhodnější úrokové sazby, potom rozhodně ANO.
Ale rozhodně je výborná doba na refinancování starších hypotečních úvěrů – ty, kterým končí např. 5ti letá fixace mohou padnout s úrokovou sazbou téměř na polovinu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak si zajistit nízkou úrokovou sazbu i na dva roky dopředu?
Pravdou je, že většina bank umožní čerpání až 12 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy, zmíněné dva roky jsou obvykle výjimkou podléhající schválení, tedy nelze na toto spoléhat.
Každopádně rozhodně se vyplatí pro klienty s pětiletou fixací, která bude končit až v roce 2016, jelikož u těchto hypoték bude pokles úroku při refinancování za aktuální sazby markantní.
Nevýhodou tohoto zajištění úroku dopředu, která ale není v článku uvedena, je že nové fixační období začíná běžet od podpisu nové hypotéky ne až při načerpání financí, tedy je třeba s tím počítat a nevyplatí se zvolit krátkou fixační dobu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Jak naučit děti hospodařit s financemi?
Naprosto souhlasím, čím dříve dítě pochopí hodnotu peněz a to jak s nimi správně hospodařit tím lépe pro něj do budoucna. A staré dobré prasátko v útlém věku dítěte je dokonalým začátkem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Drahé kovy či šperky: Češi objevují nové způsoby investování peněz
Investice do zlata či jiných drahých kovů je stále ještě málo rozšířenou investiční možností v českých zemích. Při její volbě je důležité využít společnosti, která garantuje zpětný odkup, tak aby se z hromady zlata nestala nezpeněžitelná „finanční“ rezerva. Tento problém s sebou rozhodně nese investice v podobě nákupu drahých šperků, která s sebou nese i nevýhodu nutnosti dobrého zabezpečení tohoto „pokladu“ což pochopitelně stojí peníze.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • OSTATNÍ
PORADNA: Indexace, nebo revize smluv – co dává smysl?
V tomto případě stačí držet se jednoduchého pravidla a tím je, že pokud navýší hodnotu svého nemovitého či movitého majetku je třeba aktualizovat pojistnou částku u svého neživotního pojištění k této změně vztaženého (pojištění nemovitosti, domácnosti nebo vozu).
V případě pojištění životních rizik je třeba aktualizace v případě změny životní úrovně, což obvykle znamená při změně příjmu anebo naopak výdajů.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

  • PORADENSTVÍ
PORADNA: Stačí se řídit pravidlem: Náš zákazník náš pán
Přesně tak. Finanční poradce musí mít ve svém portfoliu jednu veledůležitou službu – službu zákazníkovi, tedy musí zde pro zákazníka být hlavně v případech, kdy jej potřebuje zákazník a ne kdy on potřebuje provizi.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře