Newsletter duben 2017

od Robert Stejkora

Aprílový měsíc nám skončil. Tečku za ním udělalo pondělní volno, v podobě Svátku práce, a nyní už jsme skutečně v květnu. No a vzhledem k tomu všemu tady nesmí, s prvním úterý nového měsíce, chybět okomentovaný souhrn článků z finančního světa za měsíc duben, tedy Newsletter z dubna 2017.

V tomto měsíci kralovaly, na finančních serverech, články na téma Spoření a investice a hned v závěsu články s tématikou úvěrů.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií: 
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní
Poradenství
  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Pojišťovna VZP chce poskytovat povinné ručení a havarijní pojištění
Jak se zdá, počet poskytovatelů pojištění vozidel se rozroste. Osobně mě velmi zajímá, s jakou nabídkou chce VZP na tento trh přijít…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Úroky hypoték letí vzhůru, zájem klientů neklesá
Průměrná úroková sazba hypotéky je nyní již výše, než kde byla přesně před rokem. A zájem klientů neklesá, jistě že ne – to je přece klasická česká povaha řešit vše až na poslední chvíli, takže teď dobíhají ti, co loni vyčkávali (ač jsem několikrát psal, že není na co čekat…)
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky jsou rázem nedostupnější. Podívejte se, kolik musíte mít našetřeno
Osobně na této regulaci nic pozitivního neshledávám… V článku ještě chybí důležitá zmínka o odhadní ceně nemovitosti, jelikož banka bude půjčovat dle jejich odhadu, takže pokud bude byt, který se prodává za 2mil. oceněn bankou na 1,9mil. (což není nic neobvyklého), tak právě z této částky je nutné počítat příslušná procenta – 100tis. na dofinancování kupní ceny; 380tis. k dosažení hranice 80% hypo; 80tis. daň z nabytí nemovitosti a případně ještě, brněnská doména, platba realitce tedy dalších cca 80tis.; suma sumárum 640 000,- vlastních prostředků. To není vůbec veselá bilance. 
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Na hypotéky zřejmě dosáhne méně lidí, rozhodovat budou limity určené ČNB
Jsem zvědavý, co nastane, jakmile dostane ČNB pravomoci, které nyní nemá… Každopádně, přesně jak je napsáno v nadpisu, získat hypotéku bude potom složitější. Ani bych se nebál druhého, v článku popsaného, ukazatele DTI (ten již vedle ukazatele LTV používají banky i nyní), ale co způsobí zavedení ukazatele DSTI, to jsem vážně zvědav…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Finanční poradna: Pět tipů, jak se zorientovat v nabídce půjček
Sice nic nového pod sluncem, obdobné články byly již v minulosti zastoupeny v Newsletterech, ale zrovna v tomto případě si myslím, že opakování je matka moudrosti a připomínka neuškodí. 
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Finanční poradna: Proč je dobré mít finanční rezervu a jak ji vytvořit
Finanční rezerva je rozhodně veledůležitá věc, díky ní je možné se vyhnout použití kreditní karty či ještě hůře krátkodobých půjček. Ovšem, aby měla smysl, tak se na ni musí sahat jen ve chvílích nouze, ne když nezbylo na dovolenou…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Ženy se chtějí mít v důchodu dobře, spoří si na něj ale málo
Obecně, ne jen ženy, se lidé chtějí mít v důchodě dobře. Bohužel, stále jsou zvyklí na to, že se o ně „postará stát“ a nepodílí se na naspoření si na něj, dostatečně. Stejně tak obecně platí, že čím dříve se tím lidé začnou zabývat, tím lépe (chápejte levněji). Důležité je také oprostit se od „chci něco, co je garantováno“, ale rozložit své investice a využít dlouhého času ke zmírnění případných propadů a využít k zabezpečení na důchod i akciovou složku portfolií.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spoření na důchod s příspěvkem státu má už přes 12 tisíc dětí
Pokud jsem u předchozího příspěvku psal, že je dobré začít co nejdříve, tak zase nic se nesmí přehánět a nejsem ztotožněn se závěrem v článku, že Doplňkové penzijní spoření je ideální i pro děti. Jedná se, dle mého názoru, o příliš dlouhý závazek s velkou nejistotou toho jaká pravidla v budoucnu stát nastaví. Rozhodně bych nemohl s klidným svědomím doporučit spořit dítěti jen formou tohoto produktu (pokud vůbec).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Creditas razantně snížila úročení na spořicím účtu
Tak tato akce měla skutečně téměř jepičí život… Nyní již není spořicí účet od Creditas ani v TOP 3, to je zajímavý pád z prvního místa. Ovšem, rozhodně ne nečekaný.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Garance (jen) do změny sazebníku. Přehled spořicích účtů a vkladů pro duben
De facto pokračování předchozího článku – velké (skutečně velké) srovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů od bank a družstevních záložen. Jednoduše, držet peníze na jakékoliv z nich skutečně nikam nevede – je třeba počítat s nutností zdanění výnosů (a o to výnos ponížit) a potom hlavně s inflací, která rozhodně převyšuje připisované zhodnocení…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • OSTATNÍ
Nová éra silné koruny: konec superlevných půjček a pád zájmu o dluhopisy
Téma ukončení intervencí ze strany ČNB je natolik diskutované a propírané, že si rozhodně zaslouží místo v tomto Newsletteru. Jaký význam má tento krok pro běžného občana? Troufám si tvrdit, že žádný – přesvědčte se sami v článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • PORADENSTVÍ
Kdy je užitečné mít finančního poradce a co od něj čekat
Tento článek mohu jen a jen doporučit. Vynikající, zaznívají v něm přesně ty nešvary, které se v tomto oboru dějí… Jen bych doplnil jednu věc, v části kde se mluví o tom „dát na doporučení“, tak já navíc doporučuji, prověřte si doporučeného poradce i samy na internetu, dá se tam toho najít hodně za krátký čas a když nenajdete nic? I to o něčem svědčí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Finanční odborníci poradit nedokážou, Češi v jejich doporučeních tápou
Z článku vyplývá, že Češi jsou nedostatečně finančně gramotní a proto mimo jiné nechápou doporučení finančních poradců. A není to třeba náhodou tak, že je velké množství „finančních poradců“ taktéž málo finančně gramotných a proto jejich doporučení není srozumitelné?...
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře