Newsletter květen 2017

od Robert Stejkora

Květen je za námi. Přinesl s sebou první pořádná vedra a dělo se toho hodně i ve světě financí. Článků je tentokráte požehnaně a vybrat z nich ty nejzajímavější nebylo jednoduché. Každopádně se nakonec podařilo a přinášíme tedy, již pravidelný, výtah článku ze světa financí, nebo-li květnový Newsletter.

V tomto měsíci se na finančních serverech psalo nejvíce na téma spoření a investování, takže i v našem Newsletteru je největší počet okomentovaných článků právě z této sekce.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií: 
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Těžký úraz či nemoc připraví rodinu o osm tisíc měsíčně
V článku je uvedeno, jak vysoký měsíční propad, má průměrně závažná nemoc či úraz. Dále se píše o prodeji majetku a o pomoci rodinných příslušníků. To nejdůležitější ovšem v článku zaniká – závažná rizika lze pojistit, a pokud nebude člověk chtít mít v pojistce „zbytečnosti“ jako je krátkodobá pracovní neschopenka, denní odškodné za drobné úrazy apod., potom nemusí být ani drahá.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kdy se vyplatí sjednat si životní pojištění
Předně, nejdůležitější je si uvědomit, že životní pojištění by mělo v první řadě krýt závažná rizika (smrt, invaliditu, vážná onemocnění…), krytí méně závažných rizik jako je například denní odškodné z úrazu je ve většině případů zbytečným připojištěním, které stojí peníze, ale v podstatě nic zásadního nevyřeší. Dále, a to je možná důležitější, použití životního pojištění ke zhodnocení finančních prostředků (např. k důchodu), je úplně zbytečné vyhazování peněz, jelikož v dnešní době je možné toto řešit mnohem efektivněji a hlavně levněji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Víte, jaká jarní nebezpečí ohrožují váš rodinný rozpočet?
Na tuto otázku většina lidí odpoví „škoda způsobená vodou po roztátí sněhu“, ale těch rizik je více a stále se na dost z nich zapomíná. Moje krátké doporučení jen v rámci tohoto komentáře je – pojistěte si jak nemovitost, tak její vybavení a nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti. Pak Vás nic nezaskočí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Řízení „pod vlivem” mají pojišťovny ve výlukách, škodu musíte zaplatit sami
Alkohol a návykové látky jsou ve výlukách téměř všech druhů pojištění. Takže při způsobené škodě v podnapilém stavu, ani nezkoušejte žádat plnění od pojišťovny…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Výdaje za soudní spory vás nemusí zruinovat, zaplatí je pojišťovna
Ne příliš rozšířený druh pojištění, ale rozhodně má velkou váhu (po účinnosti nového občanského zákoníku před pár lety ještě větší). V článku jsou pěkně popsány pojišťovny, které tento druh pojištění nabízejí, ale hlavně i příklady k čemu je možné jej využít.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Po autonehodě pojišťovna musí vyrovnat i snížení tržní hodnoty vozu
Veledůležitý článek pro každého kdo žádá náhradu škody z povinného ručení viníka. Článek je sice relativně delší, ale to jen proto, že podrobně popisuje rozhodnutí Ústavního soudu ČR, tedy nejvyšší soudní instance. Ve zkratce – poškozený má nárok ne jen na úhradu NOVÝCH dílů, ale i na dorovnání poklesu hodnoty ceny vozu, ke které dojde při jeho poškození havárií.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Průměrná sazba hypoték opět vyšší, po víc jak roce překonala dvouprocentní hranici
A jsme nad dvěma procenty… No já to říkal, že není nač čekat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

ČNB chce více zkrotit trh s hypotékami. Lidem to přitíží, varují odborníci
Hmmm, regulátor (ČNB) tvrdí, že jeho zásahy lidem nepřitíží, druhá strana tvrdí opak, jak „překvapivé“… Pochopitelně obě strany budou obhajovat svoji pravdu. Jak to bude ve skutečnosti, ukáže čas. Já tvrdím, že zásahy regulátora lidem v tomto směru přitíží…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Na co byste si v nabídce úvěrů měli dát pozor?
Denně je každý z nás vystaven vysokému počtu reklam na „nejvýhodnější“ úvěr. V článku je krásně popsáno, včetně vysvětlení důvodů, na co si dát pozor. Rozhodně jej doporučuji pro lepší orientaci v úvěrech.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Finanční poradna: Investice do podílových fondů nejsou ze zákona pojištěny
Ano, ano. Investice není garantována, žádným způsobem, tedy není ani pojištěna. S tím je třeba se smířit. Pokud někdo hledá vyloženě garanci, nalezne buďto mizivé zhodnocení anebo se chytí na lep podvodníkům.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Podnikové dluhopisy: Jak se nespálit a vybrat ten správný
Ano, s tímto druhem investic se skutečně v poslední době roztrhnul pytel. Myslím, že není nikdo, kdo by neviděl již nemálo reklam na různé druhy podnikových dluhopisů např. při cestě autem. Jak se v nich orientovat a hlavně jak se nespálit? Malým návodem na co si dát pozor je tento článek.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přehledně: Jak se vypořádat s ukončením stavebního spoření
Ukončení stavebního spoření, jak na něj? V článku jsou popsány všechny možnosti, včetně lhůt a případných poplatků. Standardní výpovědní lhůta jsou 3 měsíce, ale spořitelny to umí i rychleji (jak je v článku popsáno), jen se jim do toho nechce, respektive za to vyžadují „něco za něco“, chápejte uzavřít si novou smlouvu…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Tipy pro mladé investory při správě investičního portfolia
Pro začínajícího investora výborný článek, aby se dozvěděl alespoň o nezbytných základech investování. Každopádně jako „opáčko“ doporučuji komukoliv.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Penzijní transformované fondy peníze zhodnotily, účastnické jsou i ve ztrátě
Velké srovnání vývoje původních Penzijních připojištění a nového Doplňkového penzijního spoření. Srovnání z pohledu výnosnosti. Původní Penzijní připojištění garantuje tzv. „černou nulu“, tedy zhodnocení u nich nikdy nemůže jít do záporu. Nicméně daní za tuto „garanci nuly“ je skutečně velmi nízké zhodnocení. Proto na dlouhou dobu a bez příspěvku zaměstnavatele není jediný důvod proč si nepřevést Penzijní připojištění na jejich novou verzi Doplňkové penzijní spoření.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • OSTATNÍ
Finty podvodníků: když třeba AlR Bank není AIR Bank
Vše má svá pro a proti. V dnešní době je moderní ovládat vše jednoduše, online. Ale to s sebou nese i čím dál tím více úskalí a riziko útoků ze strany podvodníků. Článek pěkně popisuje podvodné metody a i to jak se bránit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Cetelem mění obchodní model. Nabídne v Česku on-line bankovnictví
Cetelem je společnost, kterou zná snad každý jako nebankovního poskytovatele půjček. Co přinese její vstup na trh coby banky? Uvidíme. Upřímně na velmi konzervativním trhu, kterým ČR je, se jedná o rozhodně odvážný krok. Ale proč ne, čím více konkurence budou mít velké-staré banky, tím lépe.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře