Newsletter červen 2017

od Robert Stejkora

I letošní, červnový Newsletter, je nabytý články z finančního světa, stejně tak jako tomu bylo loni. A stejně tak jako loni, se většina článků opět točila ohledně úvěrů a také mají největší zastoupení v tomto Newsletteru.

Není se čemu divit. Diskuze ohledně situace na úvěrovém trhu a jeho budoucnost je dost často tématem číslo jedna, ve finančnictví. Z vybraných článků si lze udělat obrázek, jak na tom tento trh je a kam směřuje.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií: 
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Při vloupání pomůže jen kvalitní pojištění
Prvním krokem je, a musí být, vůbec si pojistit vybavení domácnosti. Kvalita pojistky je ovšem krok hned číslo dvě. Ovšem ani jeden z nich nemá význam, pokud člověk zapomene zavřít dveře nebo třeba okno, čímž de facto pozve zloděje dovnitř a rovnou se může rozloučit s plněním od pojišťovny – pokud totiž není prokazatelně překonána překážka, tak člověk nedostane ani korunu a může mít klidně i tu nejkvalitnější pojistku…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Ošetření během zahraniční cesty může přijít draho, ukazují data z pojišťoven
Jelikož je tu léto, tak se pochopitelně v hojné míře objevují články na téma cestovního pojištění. V tomto sice není nic extra objevného, ale je dobrým připomenutím, že sjednání cestovního pojištění před dovolenou je prostě nezbytností. Důležité je pamatovat, že cestovní pojištění by mělo rozhodně zahrnovat pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti. Osobně doporučuji, volit toto pojištění s co nejvyššími limity krytí (výjimečné už dnes nejsou ani pojistky s neomezenými limity).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co dělat při nehodě nebo odcizení auta v cizině
Jelikož cestovat na dovolenou do zahraničí po své ose a svým vozidlem není v dnešní době vůbec nic neobvyklého, je třeba se připravit i na případné nepříjemnosti, které je následně možné či nutné, řešit z pojištění vozidla. V článku je v jednoduchosti popsáno jak jednat když dojde k poškození Vašeho vozidla či jeho odcizení za hranicemi ČR.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
I přes rostoucí úrokové sazby je o hypotéky velký zájem
Stálice v našem Newsletteru – článek o průměrné úrokové sazbě hypoték. Nepřináší nic překvapivého, další měsíc a s ním i další nárůst průměrné úrokové sazby. Nicméně, stále je ještě možné, u některých bank, sjednat hypotéku s úrokovou sazbou pod 2% p.a., jak dlouho to ještě vydrží? Dlouho ne…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak refinancovat hypotéku i bez doložení příjmů?
Tzv. „bezpřímovka“, tedy hypotéka bez doložení příjmů je v současné době hodně nedostatkové zboží (nabízejí ji už pouze 4 banky), v rámci refinancování je to ovšem něco jiného, ale ani tak to není, co to bývalo před účinností zákona o úvěrech z loňského prosince. V článku je seznam bank, které umožňují refinancování hypotéky bez dokládání příjmu, ale také podmínky kdy je to takto proveditelné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zdraží-li měsíční splátky hypoték o pár tisíc, mnohé Čechy to položí
Ano, současné úrokové sazby (o těch loňských nemluvě...), jsou hluboko pod jejich, řekněme „zdravou“, výší. Ano, vzít si hypotéku a potom žít od výplaty k výplatě je špatně a budoucí navýšení úrokových sazeb by mohlo znamenat problém. Ale s údajem v článku, že se po zvýšení úrokové sazby zvýší splátka o více jak 3tis./měs. nesouhlasím – tento výpočet totiž nepočítá s tím, že už klienti část hypotéky umoří a tedy nová splátka se bude vypočítávat z nižší jistiny…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se budou vyvíjet hypotéky? Dobře už bylo, nebo ještě není tak zle?
V článku je vlastně pouze popsáno a navíc i rozepsáno, to co já tvrdím už od loňska – pokud hypotéku, tak není nač čekat… Nicméně, naprosto souhlasím se závěrem článku, kde je jasně uvedeno, že hypotéka je něco o čem není radno rozhodovat unáhleně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Úroky u hypoték rostou. Která banka vám s nízkou sazbou „počká“ i tři roky?
Odklad čerpání je způsob jak si zajistit nízké úrokové sazby i když máte výročí fixace až za rok či později a bojíte se, že pokud budete čekat až do konce Vaší fixace, že se Vám následné období prodraží. Ale pozor, nová fixace začíná běžet podpisem hypoteční smlouvy, nikoliv načerpáním financí… Takže pokud si zvolíte nový fix např. na 5 let, ale odklad čerpání bude 36 měsíců, potom Vám zůstane úroková sazba zafixována už jen dva roky po načerpání…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Finty bank a úvěrových společností: půjčka do 5 minut, ale…
Reklama je vždy udělaná tak, aby vyzněla pěkně a pro-klientsky… Ale skutečnost je ta, že banka či úvěrová společnost je podnikatelský subjekt, který chce především vydělat, nikoliv pomoci… Na to je třeba VŽDY pamatovat a hledat ta „ale“. V článku jsou dobře popsány základní ukazatele, na které je dobré si dát pozor.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Spořicí účty a termínované vklady v červnu: kdo vám dá nejvíce?
Článek o spořicích účtech a termínovaných vkladech už jsme tu dlouho neměli a není se čemu divit – úroky jsou tak nízko, že je zbytečná námaha o tom psát, když to nikdo nebude číst… Ale světe div se, srovnání je opět tu. V tomto článku je aktuální nabídka jak spořicích účtů, tak i termínovaných vkladů a navíc jsou přehledně srovnány i nabídky dle výše vkladu. 
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Chcete výhodně investovat? Zkuste podílové fondy
Ano, ano, snažit se zhodnotit své finance skrze spořicí účty, termínované vklady či obdobné konzervativní produkty nemá valný smysl. Využití podílových fondů je velmi snadná cesta k tomu jak i drobný investor může získat zajímavé zhodnocení svých financí. JEN, je třeba počítat s tím, že síla tohoto typu investování je především v pravidelnosti a delším časovém horizontu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak zdvojnásobíte své investice?
Nadpis jak vystřižený z reklamy v bulváru. Návod ani nic technického od článku nečekejte. Je spíše takovou úvahou, ale líbí se mi jak je pojatý a moc se mi líbí několik obratů, jako např. „rychlý i pomalý pruh na dálnici končí na stejném místě“ anebo pravidlo 72, které Vám řekne, za jak dlouho Vaši investici zdvojnásobíte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • OSTATNÍ
Mezibankovní platby zrychlují a pojišťovny ustupují z výluk
Relativně velký seznam novinek, ke kterým přistoupily některé banky, pojišťovny, ale třeba i jeden mobilní operátor a dokonce i úřad práce. Většina novinek je rozhodně zajímavých a dle mého názoru přínosných (neřku-li nezbytných :-)).
Přidat komentář

Komentáře