Newsletter červenec 2017

od Robert Stejkora

Polovinu prázdnin máme za sebou. Klasická „okurková sezóna“ se dotkla i článků ve finančním světě, nebylo jich tolik a valná většina se točila kolem cestovního pojištění. Ale nemálo článků bylo i na stále aktuální téma, kterým jsou hypotéky a vše kolem nich. S koncem července, nesmí pochopitelně chybět okomentovaný výtah z těchto článků, tedy Newsletter července 2017.

Za červenec se zajímavé články dělí jen do tří segmentů (vlastně stejně jako loni). Prvenství získaly články týkající se neživotního pojištění (opět, stejně jako loni) a vystřídaly tak na pomyslné špici (co do počtu) články týkající se úvěrů, které si odnášejí „stříbrnou medaili“.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií: 
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice


  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Jak si správně vybrat havarijní pojištění?
Nadpis nadchne, jelikož článek na toto téma je výborná věc, ono „pořídit“ si správné havarijní pojištění není úplně snadná záležitost. Bohužel nadšení končí u nadpisu. V článku sice je pár částí, které nemusí každý znát a mohou se hodit, ale to je asi tak vše. Úplně postrádám informaci, že lepší než si pojistit srážku se zvěří v havarijním pojištění, je pojistit si ji, formou připojištění, u povinného ručení. Také postrádám informaci, jak správně určit pojistnou částku u havarijního pojištění, což je dle mého názoru základ. Ale bohužel.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jízda na kole bez pojištění zavání finančním průšvihem
Pojištění odpovědnosti možná není tím nejdůležitějším pojištěním, ale minimálně je nejvíce nepostradatelným. Toto pojištění by měl mít úplně každý, bez rozdílu a je jedno jaké aktivity dělá, stát se může cokoliv a pokud bude toto pojištění i s dostatečně vysokými limity, tak pokryje vše, co se může stát.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak si správně vybrat cestovní pojištění?
Články na téma cestovní pojištění jsou v letních měsících naprosto běžné a již tradiční. V tomto je pěkně popsáno na co si dát pozor a čemu se vyvarovat. Osobně bych si dovolil zjednodušení, pokud jedete do zahraničí, na nic se nespoléhejte a uzavřete si cestovní pojištění s co největšími limity. V článku je sice napsáno, že limit 1,5mil., by Vám v Evropě MĚL stačit, ale „měl“, neznamená, že „musí“ ve všech případech, připlatíte si pár desítek korun a nad „měl“ už nemusíte přemýšlet…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Adrenalinové sporty v létě táhnou. Úrazy při nich však vyjdou na milióny
Ano, ano, sporty na dovolené. Rozhodně se nevyplatí na ně při sjednávání cestovního pojištění nemyslet, pokud na dovolené plánujete něco jiného než ležení na pláži, rozhodně se zajímejte o to, co Vaše pojistka kryje a pokud plánujete sportovat, rozhodně si sporty připlaťte, v článku je krásně popsáno, co toto opomenutí může způsobit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Direct pojišťovna: 2 miliony za léčebné výlohy překročíte snadno. Zbytek za vás nikdo neuhradí
Sice je to rozhovor se zástupcem konkrétní pojišťovny, takže tak trošku reklama, ale na druhou stranu v tomto rozhovoru zazní nemálo důležitých věcí, které platí i obecně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
O hypotéky je stále zájem, sazby rostou jen pozvolna
Pomalu ale jistě… Ano, mluvím o růstu úrokových sazeb, které se opatrně šplhají nahoru. Červen byl rekordním měsícem v počtu sjednaných hypotéky i v objemu, proč? No, vidím za tím „vezmu si hypotéku, dokud můžu“, aneb lidi si berou hypotéky, dokud jsou stále ještě levné a hlavně dokud jim jejich zisk neztíží, či dokonce nepřekazí, ČNB, až získá pravomoci, po kterých volá…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Která banka vám při refixaci umožní navýšit hypotéku bez doložení příjmu?
Ti, kteří v minulosti refinancovali hypoteční úvěr, a tento navýšily, si možná položí otázku: „copak je to za divnou novinku?“, ale bohužel je třeba se připravit na to, že po účinnosti zákona o úvěrech z prosince 2016 je mnoho věcí, které dříve šly bez problému, dnes tabu… Proto jen některé banky navýšení umožňují bez dalšího doložení příjmů (ale s omezenými limity…)
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Nová doporučení ČNB udělají čistku i u spotřebitel­ských úvěrů
No, jakoby to nestačilo s doporučeními ČNB, které byly do teď vydány, už tu máme další… Sice se stále jedná jen o „doporučení“, ale při jeho nedodržení, čeká banku popotahování ze strany ČNB a do toho se nikomu chtít nebude. V jednoduchosti – získání úvěrů bude čím dál tím složitější…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Střední třída nedosáhne na vlastní bydlení
Už nyní je získání hypotéky výrazně složitější, než tomu bylo ještě loni a to ČNB stále ještě nemá požadované pravomoci. Co se bude dít, pokud je dostane? To si nedokáži ani představit…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Jak změřit riziko svého podílového fondu?
Tohle už je taková trošku „vyšší dívčí“, ale pokud se někdo o investování skutečně zajímá, rozhodně článek doporučuji. Píše se v něm o relativně složitějších věcech, ale jednoduchou formou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

WSM Roboti: skvělý nový systém, nebo jen nekalé praktiky?
Myslím, že zmínku o WSM Robotech a jejich zázračných schopnostech, zaregistroval kde kdo – na FB, v mediích, případně, že byl někým osloven. Za článek jsem velmi rád, krásně a s fakty ukazuje, o co se velmi pravděpodobně jedná. Článek doporučuji. WSM Roboty ne. 
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře