Newsletter březen 2018

od Robert Stejkora

Ani jsme se nenadáli a už je čtvrtina roku 2018 pryč. Stejně tak je pryč i měsíc březen, který skončil, hodně dlouhým, velikonočním víkendem. Prakticky úplně stejně jako loni, tak i letos, dominovaly v březnu na finančních serverech články, které se týkaly především hypoték. Je, a nějakou dobu to ještě bude, velmi ožehavé téma – úroky letí nahoru a lidé na to nejsou zvyklí – dlouhou dobu totiž klesaly… Pojďme se tedy podívat na náš výběr v Newsletteru z března 2018.

U každého článku najdete klasicky náš komentář. Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Životní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice


  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Musí pojišťovna platit, když vám za nemoc z povolání zaměstnavatel slíbí víc, než zákon ukládá?
Lehce nestandardní článek v rámci našeho Newsletteru. Nejedná se v něm totiž o komerční pojištění jako takové, tedy člověk si jej sám nemůže sjednat. Na druhou stranu jsou tímto pojištěním zajištěni všichni zaměstnanci a je tedy dobré vědět (alespoň v obecné rovině) na co je a na co není nárok a kde jej vznášet.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE
Hypotéky jsou po měsíci opět dražší, odráží se to i na poklesu zájmu
Tak a máme tu 6 měsíců nepřetržitého růstu průměrné úrokové sazby (v loňském roce to bylo nejdelší období růstu, po kterém došlo k poklesu). Již v lednovém Newsletteru jsem předpovídal, že nejenom bude tento loňský rekord vyrovnán co do počtu měsíců, ale že navíc určitě bude onen rekord překonán z pohledu nárůstu úrokové sazby (loni za toto období průměrná úroková sazba vyrostla o 0,27% p.a.) a trefil jsem se v obojím – nárůst byl tentokrát o 0,35% p.a. Troufám si tvrdit, že nárůst tímto nekonči… Každopádně, pořád se jedná o velmi pěknou úrokovou sazbu – hypotéka je stále ještě levným dluhem a stále se vyplatí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stát chce podporovat mladé páry, na bydlení jim půjčí až dva miliony
No, konečně má tento krok nějaký smysl. Posledně, když chtěl stát touto formou podporovat mladé páry se jednalo o maximální úvěr ve výši 600tis. a s úrokem obdobným (v některých případech i větším) než u klasických hypoték. Nyní to skutečně vypadá, že by to mohlo mít nějaký přínos. Nicméně, ještě není nic schváleno tak uvidíme – já osobně jsem zvědav.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavební spořitelny přetahují bankám klienty, nabízejí levnější úvěry
Situace, kterou už mnoho lidí nepamatuje. Ne, že by se jednalo o tak dávnou historii, ale většina lidí, kteří si dnes berou hypotéky, tak v době, kdy tato situace platila ještě nebyli výdělečně činnými, a tedy o toto se nezajímali. Každopádně historie se začíná opakovat – úvěr ze stavebního spoření pomalu začíná být výhodnější něž hypotéka, ale POZOR! Toto se týká pouze tzv. „Řádného úvěru“, nikoliv toho překlenovacího a k získání zmíněného, výhodného řádného úvěru je mimo jiné třeba mít na „stavebku“ naspořenu dostatečnou částku… 
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Na jak dlouho zafixovat úrok u hypotéky? Stále jsou mimořádně levné, využijte toho
To, že úrokové sazby porostou, hraničí více či méně s jistotou. Kam až mohou vyrůst, to už je věštění z křišťálové koule. Nicméně to, že po skončení řekněme 5ti-leté fixace (tedy na přelomu let 2022/2023) budou minimálně atakovat 4% p.a., na to by šlo klidně i vsadit. Proto je dobrou volbou zafixovat hypotéku na co nejdelší dobu a tím si zajistit klid v podobě jistoty úrokové sazby a tedy i splátky. Za mě, pokud neplánujete hypotéku v průběhu 5ti let kompletně splatit či nemovitost prodat (např. za účelem stěhování), potom není jediný důvod zvolit si krátkou fixaci. 
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>


  • SPOŘENÍ A INVESTICE
Výhodnost stavebního spoření snižují poplatky
Se stavebním spořením jsou spojeny dva základní poplatky. Prvním je poplatek, který se hradí při uzavření a obvykle bývá ve výši 1% ze sjednané cílové částky. Na tento první poplatek se dost často aplikují různé slevy v podobě akčních nabídek (klidně až do výše 100% slevy). Bohužel, druhým poplatkem, kterému se nevyhnete pravděpodobně nikdy je ten za vedení. Ač tento druhý poplatek vypadá nevině („pár korun“ měsíčně), tak na šestiletém období umí ve většině případů ukrojit více než jednu celou, maximální státní podporu. Je třeba s těmito poplatky počítat, stavební spoření není jen státní podpora a výnos (který je ještě navíc zdaněn).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?
Tak, tak, pokud se Stavební spoření správně nastaví, potom skutečně dokáže porážet stávající inflaci, ale… Správné nastavení je volba cílové částky ve výši 140-150tis. (z ní se vypočítávají poplatky, které efekt zhodnocení snižují – ideální je pochopitelně uzavřít jej se sníženým poplatkem či bez něj), dále je třeba ukládat pouze nejefektivnější možnou částku, kterou je 20 000,- ročně (ideálně na začátku roku nebo formou měsíční úhrady). A potom, a to je nejdůležitější, nejefektivnějšího výsledku se dosáhne při trvání pouze v rámci prvního, šestiletého cyklu – pokud dojde k pokračování na další období, s tím, že na Stavebním spoření ZŮSTANE naspořená částka, tak efektivní úrok může klesnout až na polovinu (a to už je pod inflací…).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>
Přidat komentář

Komentáře