Newsletter březen 2019

od Robert Stejkora

Rok 2019 ubíhá mílovými kroky – už máme jednu jeho čtvrtinu pryč. Vzhledem k tomu, že posledním měsícem čtvrtletí je březen, který nám skončil v neděli, tak je třeba se za ním ohlédnout, alespoň v rámci článků z finančního světa. Loni dominovaly na finančních serverech články s tématikou Hypoték, letos bylo nejvíce článku s tématikou Spoření a investic, a proto jsou také nejsilněji zastoupeny v našem, již tradičním, ohlédnutím za tímto měsícem. Pojďme se tedy podívat na náš výběr v Newsletteru z března 2019.

U každého článku najdete klasicky náš komentář. Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Finanční poradna: Chyby, kterých se lidé u životní pojistky nejčastěji dopouštějí
Dobrý článek. Jednoduše napsaný, ale je v něm vše. Hlavně se mi líbí, že je v něm zdůrazněno skutečně to nejdůležitější – že je třeba pojistné částky volit dle příjmů a výdajů, že je třeba především pojišťovat závažná rizika a místo pojištění těch drobných si raději vytvořit vlastní rezervu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Dana Binderová, Generali: pojištění odpovědnosti by mělo být nutností
Článek je sice taková malá reklama na inovované cestovní pojištění od Generali pojišťovny, a.s., ale důležité je, že v něm zaznívá nemálo obecných pravd, které se váží k jakémukoliv cestovnímu pojištění. Článek je psán formou rozhovoru a autorka se moc pěkně ptá na zásadní i méně známé věci, vedle toho paní Binderová jí naprosto správně a jasně odpovídá. Jsem moc rád, že v článku tolikrát zaznívá nutnost pojištění odpovědnosti za škodu, to je skutečně nepostradatelné (ale to i doma).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to
Další článek s tématikou pojištění majetku, který primárně upozorňuje na rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. Informace v něm jsou sice jen základní, ale to hlavní v něm je – domácnost není nemovitost a naopak. Je třeba na to při pojištění majetku myslet. Komplexněji se problematikou pojištění majetku zabývá náš vlastní článek Můj dům, můj hrad >>>.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypoteční trh je v klidu, sazby nerostou, zájem o úvěry stabilní
Snižování úrokových sazeb je v bankovním světě předzvěstí jara 😊. Banky často v tomto období rozbíhají akční nabídky levnějších hypoték. Jsem přesvědčen, že to bude ještě patrnější další měsíc (únor, z nějž statistika v článku pochází, je přeci jenom ještě zima 😊). Takže se nenechte mýlit, snížení průměrné úrokové sazby mají na svědomí právě zmíněné akce, nikoliv to, že by došlo k obrácení trendu a úrokové sazby by začaly klesat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co přesně vám banka může naúčtovat za předčasnou splátku hypotéky?
Skvělý článek! A nutno dodat: Konečně! Ano, zaklínadlo „poplatek ve výši účelně vynaložených nákladů“ bylo tím, pod co šlo skrýt cokoliv, jelikož co je účelné pro jednoho není účelné pro druhého a velmi snadno se dala tato formulace ohýbat (ve prospěch banky), nyní by mělo být vše jasnější, a hlavně pod hrozbou, že bude muset banka vysvětlovat cože si to vlastně naúčtovala, to raději neudělá. V tomto se jedná rozhodně o vítězství pro dlužníky, ale… Mám trošku obavu, aby si banky nenašly jiný způsob jak si poplatky, o které tímto přijdou, najít jinde – přímo se nabízí zdražení samotných úvěrů ve formě např. navýšení úrokových sazeb. A to je špatně. Protože poplatky za předčasné splacení dopadaly jen na ty, co předčasně doplácely. Ale případné zvýšení úrokových sazeb bude mít dopad na všechny…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Realitní fondy zhodnotí peníze víc než spoření. Jak takový fond vybrat
Investice do nemovitostí. Kde, kdo si uvědomuje, že se jedná o investici výhodnou. Velmi často proto, že za touto investicí každý vidí hmotnou věc, nemovitost. Myslím si, že právě proto se nemovitosti těší větší přízni než například, pro mnoho lidí, imaginární akcie. Každopádně investice do nemovitostí vyžaduje nemalé prostředky, které ne každý má. Velmi zajímavým řešením, zvláště pro drobné investory, jsou nemovitostní, či chcete-li realitní fondy. V článku je moc pěkně popsáno na co se dívat při volbě takového fondu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Češi spoří, ale na nevýhodných účtech a peníze často bez rozmyslu utrácejí
Češi a spoření. Ano jsme národ „spořilů“, ale na druhou stranu (a fakta to potvrzují) spoříme nevhodně – běžný účet či pomyslná „matrace“ rozhodně nejsou tím pravým ořechovým. Je třeba si určit důvody spoření, z nich vyplývá tzv. investiční horizont a dle toho je třeba volit produkty. Nicméně úplně první a zásadní je vytvořit si rezervu pro případ, když se něco stane. Tato rezerva by měla být ve výši 3-6násobku měsíčních výdajů (někdo doporučuje i 12 měsíců, já toho příliš zastáncem nejsem) a teprve potom, až tato rezerva existuje je dobré spořit s delším horizontem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak nejlépe naspořit na důchod, radí finanční experti
Nadpis vypadá, že v článku budou zázračné informace o tom, jak si naspořit na penzi, ale ve skutečnosti jde jen o Penzijní připojištění (či nové Doplňkové penzijní spoření). Já osobně se ztotožňuji s panem Sedláčkem, který v článku zmiňuje, že volba, který z produktů je lepší (staré Penzijní připojištění vs. nové Doplňkové penzijní spoření) nelze říci jednoznačně – hraje zde roli několik faktorů – výše příspěvku účastník, doba, která zbývá do penze, zda-li je či není příspěvek zaměstnavatele… Rozhodně doporučuji poradit se ohledně toho s odborníkem. A potom bych chtěl upozornit na jednu chybu v článku, kde je uvedeno: „Teprve až klient přestoupí do dynamického penzijního fondu (DPS) u své stávající společnosti, může oslovit novou společnost.“, není třeba přestoupit do dynamického penzijního fondu, ale do jakéhokoliv, který je v nabídce dané penzijní společnosti. Chyba vznikla špatným „překladem“ zkratky – DPS není dynamický penzijní fond, ale Doplňkové penzijní spoření.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře