Newsletter duben 2019

od Robert Stejkora

Duben, který nám přinesl dvojnásobně prodloužený víkend, byl navíc plný relativně velkého množství článků z finančního světa. Ty se netočily jen kolem tématiky úvěrů, jako tomu bylo v několika předchozích měsících, ale velké zastoupení zajímavých článků bylo z různých oblastí. V našem klasickém Newsletteru z dubna 2019, přinášíme okomentovaný výtah těch úplně nejzajímavějších a jelikož jich bylo pravdu hodně, tak je tentokráte kapánek delší i samotný Newsletter.

Výběr článků málem dopadl tak, že všechny, tentokráte zastoupené kategorie, budou mít shodný počet článků, ale nakonec prvenství v počtu získalo téma Spoření a investic (ač to bylo o „prsa“).

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Bojíte se, že vám ukradnou drahé kolo? Pojistěte se, ale s rozmyslem
Delší, ale o to zajímavější článek. Každopádně spíše pro ty, kteří mají v majetku dražší kolo. Pokud totiž pomineme možnost připojištění „obyčejného“ kola v rámci, prakticky každé, pojistky domácnosti, pak existuje speciální pojištění, které je určeno právě jen na kola. Běžně se uzavírá jen v cyklo-prodejnách a v článku je skutečně dost podrobně popsáno jaké jsou možnosti a na co myslet.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát
Nelze úplně jednoznačně říct co je lepší, jestli využít srovnávače nebo poradce. Respektive, pokud potřebujete udělat jen rychle povinné ručení, protože je sobota ráno a vy jste hodinu od místa, kde budete kupovat auto, tak je srovnávač ideální. Ale pokud chcete mít auto pojištěno skutečně „správně“ či „pořádně“ (viz náš vlastní článek Efektivní pojištění vozu), pak bych doporučoval využít poradce, protože srovnávače jsou udělány, ve valné většině případů tak, že nejlepší cena vítězí...
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam
V článku nejsou až tak zajímavé jarní novinky v oblasti povinného ručení, ale spíše 9 způsobů, jak je možné dané pojištění ukončit, včetně popsaných kladů a záporů. Většina těchto způsobů ukončení je totiž použitelná i pro jiné typy pojištění a rozhodně není špatné je znát.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Magda Chramostová, Česká pojišťovna: způsobit škodu je snadné, lidé se stále dívají do mobilu
Relativně delší článek. Psán formou rozhovoru se zástupkyní České pojišťovny, a.s. tedy všechny odpovědi jsou směřovány na produkty této pojišťovny, ale… Informace z rozhovoru mají velký přesah nad rámec jen této jedné pojišťovny a lze je aplikovat na obdobné produkty i v těch ostatních. Téma pojištění odpovědnosti je velmi důležité z toho důvodu, že se jedná o stále relativně opomíjené a podceňované pojištění, nicméně já stále tvrdím, že se jedná o to nejdůležitější pojištění vůbec. V dnešní době by bez něj člověk neměl vyjít z domu (a ani v něm zůstávat 😊).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

O hypotéky je opět zájem, sazby klesají
Co to má být? Že by se trend otáčel a úrokové sazby hypoték začaly zase klesat? No, dle mého názoru je to pouze potvrzením toho, že na jaře banky zvýhodňují nabídky svých hypoték „jarními akcemi“. Když se podíváte do Newsletteru z minulého měsíce, tak jsem v něm psal, že dopad „jarních akcí“ bude patrnější právě v březnu a jak vidno, tak jsem se nespletl 😊.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Výrazné zdražení hypoték se letos nečeká
Velmi pozitivní zpráva, ale… Ještě ke konci loňského roku se „odborníci“ shodovali, že v roce 2019 vystoupá průměrná úroková sazba ke 4 % p.a. a teď jsou si stejně tak jistí, že se udrží na 3 % p.a. – to je rozdíl 1 % p.a. a to je na hypotéce skutečně hodně. Bohužel to jen potvrzuje, že odhady o budoucím vývoji úrokových sazeb jsou věštěním z křišťálové koule… Osobně stále trvám na svém odhadu, že se úrokové sazby u hypoték, do konce letošního roku, budou točit kolem 3,5 % p.a., no ale uvidíme 😊.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Výhodné půjčky pro mladé frčí dál
Státní úvěr pro mladé k „pořízení“ bydlení běží za shodných podmínek, jako v loňském roce i nadále. Pro letošek je navýšen limit pro poskytnutí těchto půjček na 950mil. (loni to bylo 650mil.). Skutečná výhodnost této půjčky je diskutabilní, vzhledem k možnosti krátké splatnosti i relativně nízkých limitů pro konkrétní účel. Srovnáním této půjčky, s klasickou hypotékou jsme se zabývali v našem loňském článku, který si můžete připomenout ZDE >>>.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co obnáší hypotéka na výstavbu domu
Upřímně jsem od článku očekával kapku více – nadpis slibující konkrétní popis toho co hypotéka obnáší zůstává nenaplněn. Ale na druhou stranu článek jasně poukazuje na zásadní věc, kterou je nutnost (ale skutečná nutnost), co nejvyšších vlastních prostředků – financovat výstavbu z hypotéky, skrze kterou byl navíc pořízen i samotný pozemek může být skutečně sebevraždou. U výstavby platí rozhodně mnohem více než u koupě, že nutnost dostatečných vlastních prostředků je nezbytností.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Bankovní vklady jsou ze zákona pojištěny, ne každý klient to ale ví
No, přiznám se, že tento článek pro mě byl překvapením, respektive ne to, co je v něm napsáno, ale že lidé nevědí (v takovém procentu), že jejich vklady v bance jsou pojištěny… Já měl za to, že toto všichni Češi vědí – vždyť jsme známí naší touhou po garanci a jistotách. Každopádně, pokud to kdokoliv nevěděl, tak to tak skutečně je, finance na běžných, termínovaných i vkladových účtech a na vkladních knížkách jsou pojištěny do 100tis. eur (limit je na jednoho člověka v jedné bance).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak ukončit smlouvu penzijního spoření a nepřijít o peníze
V článku chybí ještě jedna možnost výběru financí a to tzv. Výsluhová penze, je to tedy možnost, která se týká pouze dřívějšího Penzijního připojištění, tedy tzv. Transformovaných fondů (a pouze za předpokladu, že byla tato varianta výplaty ve smlouvě sjednána). Ta umožňuje vybrat po 15 letech trvání 50 % všech finančních prostředků včetně státních podpor. Na druhou stranu je dobré, že článek popisuje dopady každého z ostatních možností, a to včetně zdanění konkrétního typu výběru – o tom příliš mnoho lidí neví.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky
Aktuální akční, „jarní“ nabídky stavebních spořitelen. Většina se zaměřuje především na zvýhodněné nabídky, které se týkají úvěrů, ale najdeme mezi nimi i nabídky s vyšším zhodnocením a dále i se slevou ze vstupního poplatku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Záludnosti stavebního spoření: i půjčky mají své odvrácené stránky
Článků s tématikou stavebního spoření je v poslední době víc a víc. Většina z nich je ovšem takovou malou reklamou na tento produkt, jelikož jsou v nich především výhody. Článek o stavebním spoření, který by se zaměřoval jen na jeho zápory, takový jsem ještě neviděl a rozhodně tento doporučuji přečíst – je v něm několik věcí, které ne každý ví.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Termínované vklady velký zisk nepřinesou, peníze ale zhodnotí víc než spořící účty
V článku je srovnání termínovaných vkladů, které jsou nyní v nabídce bank. Když se podíváte do tabulky na konci článku, tak zjistíte, že některé banky nabízejí termínovaný vklad s výrazně nižším zhodnocením, než jaký je na spořícím účtu… A to je vyloženě výsměch. Osobně nevidím v tomto produktu příliš smysl. Minimálně ne v současné nabídce.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře