Newsletter červenec 2019

od Robert Stejkora

Loni jsme začínali červencový Newsletter slovy, že není ničím neobvyklým, že přes léto se toho o financích moc nepíše. Tak to letos neplatí. Letos byly servery s články o financích doslova naplněny k prasknutí, a navíc se jednalo o hromadu zajímavých článků – o to těžší bylo vybrat ty nejzajímavější, aby Newsletter července 2019 nebyl až moc rozsáhlý.

O pomyslné prvenství, co do počtu článků, se letos dělí tématika Úvěry a konsolidace a Spoření a investice, u nichž jsme vybrali shodný počet článků.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka
Ze začátku vypadá článek jako malá reklama na připojištění pracovní neschopnosti, ale naštěstí se v tomto duchu nenese celou dobu a ve finále je dobrým popisem tohoto typu připojištění. Zásadní, a v článku je to uvedeno, je zvolit toto připojištění v případě, že neexistuje dostatečná finanční rezerva, případně pokud jsou výdaje domácnosti vyšší, než kolik by byla schopna pokrýt pracovní neschopenka. Každopádně, karenční doba (tedy doba po kterou pojišťovny nebudou pracovní neschopnost hradit) by měla být minimálně 28 dní (ideálně déle), na toto období karenční doby, by totiž měl mít člověk finanční rezervu, ideálně. Aby zbytečně "neživil" pojišťovnu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak zrušit povinné ručení?
Články s tématikou rušení pojištění (obvykle povinného ručení) se na webu objevují relativně často. A my je zpravidla zveřejňujeme v našem Newsletteru taktéž, jelikož opakování nikdy neuškodí. Tentokráte je ovšem článek o to lepší, že je v něm i vzor výpovědi. Každopádně, ještě malé doplnění, k jinak dobrému článku, předně výpověď k výročí je třeba, aby byla na pojišťovnu DORUČENA nejpozději 6 týdnů před daným výročím, nikoliv odeslána. A potom bych odporučoval do výpovědi uvádět i číslo účtu kam chcete poslat přeplatek na pojistném (v případě rušení smlouvy např. z důvodu prodeje vozu).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Na cestovním pojištění Češi nešetří, většina volí prémiovou variantu
Za mě velmi pozitivní zjištění, že lidé se nesnaží primárně šetřit (v tomto případě na cestovním pojištění), ale uvědomují si rizika a raději si připlatí (což v případě cestovního pojištění znamená připlatit si v řádu desetikorun na jednoho pojištěného). Obecně doporučuji, v rámci cestovního pojištění, zaměřit se především na co nejvyšší limity u léčebných výloh a vedle toho na co nejvyšší limity u pojištění odpovědnosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Zlevňování hypoték pokračuje, i tak ale zájem oproti loňsku pokulhává
„Na klesající hodnotě průměrné úrokové sazby se výrazně podepisují akce bank, které své sazby průběžně snižují.“, to je citace z článku. Jen, abych tuto větu stále neopakoval jen já. Nicméně pokles sazeb je pozitivní, to rozhodně ano. To kde bych doporučoval být obezřetný je v případě vyčkávání, jestli to nepůjde ještě níže (myšleno úrok), protože by se mohlo velmi snadno stát, že zbytečně pomyslné dno prošvihnete. Nemluvě to tom, a v článku je to taktéž obsaženo, že ceny nemovitostí stále rostou. Pomaleji, ale rostou. Takže vyčkávání, které by mohlo přinést nějakou tu desetinu, či setinu na úroku k dobru, by mohlo paradoxně způsobit dražší úvěr, jelikož by se úrok vypočítával z vyšší částky.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Získat hypotéku může být pro některé podnikatele složité
Hypotéka pro podnikatele, je obecně, v dnešní době, problém. Pokud někdo optimalizuje daňové přiznání a využívá skutečných odpisů, pak nemůže počítat s příliš vysokou hypotékou (pokud vůbec s nějakou). Na druhou stranu má podnikatel možnost se na hypotéku připravit a přizpůsobit budoucí žádosti i své daňové přiznání. Ovšem pozor, banky chtějí obvykle vidět dvě poslední daňové přiznání a pokud se budou bezdůvodně výrazně lišit, tak se to bankám nemusí líbit, a tedy nemusejí hypotéku v požadované výši poskytnout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Koupit auto na úvěr, nebo na leasing? V čem je rozdíl?
Dobrý článek. S touto tématikou tady už dlouho žádný nebyl. Nelze jednoznačně říci co je lepší – u každého to bude jiné. Obojí, jak úvěr, tak i leasing, mají svá pro a proti. Pokud se zaměříme jen na samotnou cenu, tak při porovnávání je rozhodně důležité kalkulovat se vším co bude vstupovat do nákladů – nejen samotná splátka. Důležité je brát v potaz i pojištění a případně servis, což může být obojí v ceně leasingu a díky tomu může vyjít nepoměrně levněji než úvěr.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kdy vám z veřejných rejstříků smažou dluhy?
Rozhodně zajímavý článek, který na jednom místě informuje o všech registrech, ve kterých se člověk může vyskytnout a případně kde je možné údaje z těchto registrů získat. Je to rozhodně dobrý krok pro případ, že plánujete jakýkoliv úvěr – vědět dopředu co o Vás může banka zjistit, je rozhodně výhodou. Jako doplnění, bych ještě doporučil web KOLIK MÁM, kde si lze nechat zaslat informace o záznamech v registrech BRKI a NRKI.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to
Dluhopisové fondy… Článek je sice relativně obecný, ale to zásadní v něm zaznívá. Pouze bych se více přikláněl k tomu, počítat s investicí do dluhopisových fondů na horizontu 5 a více let, nikoliv na 3 a více let, jak je uvedeno v článku. Osobně jsem zastáncem spíše nemovitostních fondů než-li těch dluhopisových, ale je to pochopitelně o preferencích každého. Zásadní ovšem je, že pokud se budeme držet investičního horizontu 5+ let, tak zvolený dluhopisový fond, aby měl smysl, by měl být schopen vydělat více jak 3 % p.a. (ale lépe 4 % p.a. a více), jinak jej lze nahradit stavebním spořením, o kterém pojednává hned následující článek.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta
Polemika na téma, zda si předplatit stavební spoření na 6 let dopředu a „více“ na tom vydělat… Více je v uvozovkách, jelikož to znamená mít za 6 let o cca 3 000,- více než pokud by se platilo stavební spoření průběžně. Otázkou je, jestli tyto 3tis. stojí za to, že se člověk rovnou zbaví částky na celých 6 let trvání stavebního spoření. Při tom, tento vyšší výnos je dosažen pouze tím, že se cca 1 % p.a. zhodnotí celá částka. A 1 % p.a. nabídne kde jaký spořící účet, ale dává peníze k dispozici kdykoliv, pokud by se něco stalo. Za mě je výrazně efektivnější platit "stavebko" průběžně a peníze na něj, mít na spořícím účtu – získáte v podstatě to stejné, ale s větší svobodou s penězi nakládat. Důležité na konec, cílová částka, by neměla být vyšší než 150-200tis. (pokud se budeme bavit o stavebním spoření, které je určeno ke spoření), jelikož z této částky se vypočítává vstupní poplatek (obvykle 1 % z cílové částky) a sjednat si stavební spoření, určené ke spoření s cílovou částkou třeba 1,5mil. (bohužel to není nic výjimečného…), je zkrátka a dobře zlodějina (ze strany toho, kdo takovou smlouvu klientovi sjednává).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření
No a máme zde stejnou polemiku s předplacením, jen v tomto případě u "penzijka". Ptám se proč? V článku je uvedeno, že se tím člověk může zbavit „povinnosti“, pravidelně hradit příspěvky. Copak to je nějaký problém, když je možné nastavit si trvalý příkaz? Navíc předplacení u "stavebka" dokáži pochopit, tam je alespoň jistota zhodnocení peněz, ale u "penzijka"? Respektive u nových Doplňkových penzijních spoření, kde není garance žádná? Zde skutečně smysl předplacení postrádám.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou
Pěkný článek, ze kterého úplně bije do oči jediné – dodržujte investiční horizont a vyhněte se emocím. Ty do investování nepatří. Pokud má někdo akciovou (či prostě dynamickou) strategii své investice, tak prostě nesmí dělat závěry po pár letech. Konkrétně u akciových strategií by měl člověk sumarizovat nejdříve až po 10 letech.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře