Newsletter listopad 2019

od Robert Stejkora

Loni přišel s prvním prosincem i první sníh. Letos tomu tak není, pouze začalo mrznout a na sníh si budeme muset ještě počkat. To ovšem nezmrazilo vydání tradičního, okomentovaného výtahu zajímavých článků z finančního světa (ač je dnes neděle). Zkrátka a dobře, právě čtete náš Newsletter za listopad 2019.

Podobně jako loni i letos se toho v listopadu napsalo relativně dost a bylo z čeho vybírat. I proto je tento Newsletter nabytý zajímavými články. Největší počet článků se týkal tématu Spoření a investic, ale hned na druhém místě, co do počtu článků, skončilo téma Životního pojištění, což je relativně výjimka, jelikož toto téma, tak často zastoupeno nebývá.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů
Článek, který rozhodně stojí za přečtení. Řekl bych, že si až zaslouží vytesat do kamene! Především jde o nastavení životního pojištění, kdy je v pojistkách zastoupeno zbytečné pojištění denního odškodného, hospitalizace či krátkodobé pracovní neschopnosti místo sjednání tzv. „velkých rizik“ (smrt, invalidita, trvalé následky úrazu, vážná onemocnění) a to na dostatečné pojistné částky.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

K hypotéce je dobré uzavřít i životní pojištění, zvažte především rizika
To že by hypotéka, která je nemalým dluhem, měla být krytá pojištěním je bez diskuze. Je sice možné uzavřít tzv. Pojištění schopnosti splácet, přímo s hypotékou, ale toto pojištění obvykle kryje jen riziko smrti a invalidity III. stupně, a to je nedostatečné. Zajištěny by měly být všechny velká rizika (a to včetně i nižších stupňů invalidity, trvalých následků úrazu, vážných onemocnění a dlouhodobé pracovní neschopnosti). Článek krásně ukazuje, že spoléhat se na správné nastavení takové pojistky přímo na pojišťovnu, není rozumné… V článku jsou totiž nabídky, které poskytly jednotlivé pojišťovny, na základě modelového zadání. Ani jedna z nabídek nekalkuluje se všemi stupni invalidity a ani jedna nedoporučila správnou částku pro případ dlouhodobé pracovní neschopnosti, se započtením finanční rezervy, kterou modelová rodiny disponuje. Když to shrnu, pojistka vedle hypotéky je nezbytná. Nastavení by měl ale určit skutečný odborník…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojistit celou rodinu v jedné smlouvě je možné. Má to však i rizika
To, že je zpravidla jedna pojistka sjednaná na celou rodinu levnější, než pokud by měl každý člen této rodinu svou vlastní, to je prostě fakt (o kolik bude taková smlouva levnější, to už záleží na konkrétním produktu). Za tuto úsporu ovšem podstupujete určité riziko, či rizika, která jsou v článku pěkně popsána. No, a teď už záleží na každém, zda-li chce dané riziko podstoupit, či nikoliv.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky zlevňují, prodeje vzrostly
S dalším měsícem jsme zaznamenali další propad úrokové sazby. Nyní jsme tedy na úrovni loňského února, což je super. Nicméně, je to z velké míry způsobeno tím, že banky potřebuji přitáhnout větší množství žadatelů o hypotéku, tak volí cestu nejmenšího odporu – hypotéku zlevní. Zlevňování je v tomto určitě pozitivní, negativní je, že z důvodu, proč k němu dochází se dá jen velmi obtížně odhadovat, jak dlouho toto bude trvat a kdy to skončí…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Půjčku na nové i ojeté auto vybírejte pečlivě. Může skrývat nástrahy
Hned po nákupu nemovitosti bývá koupě vozu, většinou druhou nejnákladnější záležitostí. A podobně jako u nemovitostí se koupě vozu často řeší skrze úvěr. Varianty jsou v podstatě tři – neúčelový spotřebitelský úvěr, leasing a operativní leasing. Jaké jsou v tomto případě rozdíly a s čím je třeba počítat je popsáno v tomto článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Akční nabídky úvěrů: Banky lákají na garantované úrokové sazby
Podzimní akce na spotřebitelské úvěry, jsou u bank již relativně běžné. Že bývají tyto akce podzimní, tedy před Vánoci rozhodně není náhodné a banky se snaží přilákat k půjčení si peněz v době, kdy jsou lidé z druhé strany bombardování reklamami na zboží, které přece pod tím stromečkem musí být… Ale to pomiňme. Zásadní je, že pokud se bude člověk držet nepsaného pravidla, a pořídí si půjčku pouze na věci, které ji „přežijí“, tak je potom dobré vědět, kde najít tu nejlevnější. V článku jsou jednak popsány banky, u kterých probíhá nějaká akce a pak na závěr článku je přehledná tabulka s kompletní nabídkou spotřebitelských úvěrů.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zmapovali jsme novinky na hypotečním trhu: klienty se snaží získat výhodami
A hned po podzimních novinkách u spotřebitelských úvěrů je zde obdobný článek, jen se tentokráte týká hypoték. Jsou v něm uvedeny všechny banky či stavební spořitelny, které umějí financovat bydlení a je v něm pěkně popsáno, co která z nich nabízí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Sonda: které spořící a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce
Jednoduchý, ale o to lepší článek. Jde totiž o srovnání spořících účtu a termínovaných vkladů. V článku tentokráte není srovná všech bank, které zmíněné nabízejí, ale jen těch, které se umístily na špici, a to rozhodně stačí. Spořící účty jsou v článku navíc rozděleny do tří kategorií, dle výše vkladu (jelikož s výši vkladu, u spořícího účtu, často klesá připisované zhodnocení).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Spořit na penzi nebo investovat. Nebo obojí?
Výborný článek, pro každého, kdo přemýšlí, jestli setrvat ve stávajícím, nyní již Transformovaném fondu nebo přestoupit do nového Účastnického fondu. Ano, Transformované fondy mají garanci nezáporného zhodnocení, u Účastnických fondů můžete zažít i ztrátu… Ale můžete i vydělat. Jedinou jistotu, kterou Transformované fondy přinášejí, je jistota prodělku. Jak to? Stačí se podívat zhruba do poloviny článku na FAKTA – Transformované fondy připsaly v letošním roce zhodnocení ve výši 4,091mld. a Účastnické fondy 2,393 mld., což je ovšem při přepočtu na jednoho účastníka 920,- v Transformovaných fondech a 2 176,- ve fondech Účastnických. Takže jistota u Transformovaných fondů, je ztráta téměř 58 % na výnosu oproti Účastnickým fondů (a to jen letos)…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Tipy, jak můžete být v autě pojištěni a neplatit peníze pojišťovnám
Jako závěrečný článek, tohoto Newsletteru jsem musel vybrat tento. V článku autor píše o tzv. „samopojištění“ a to je strašně zajímavá věc (když se nad tím zamyslíme). V podstatě nejde o pojištění jako takové (proto není článek zařazen do žádné ze sekcí výše), ale jedná se o věci, které vlastně dokáží škodě předejít a jelikož k ní nedojde, tak to nebude pak nic stát a tím pádem není třeba to pojišťovat. Popsal jsem to velmi jednoduše, jelikož nechci obsah tohoto článku „vykecat“ a skutečně doporučuji jeho přečtení. Minimálně jako námět k zamyšlení se nad určitými věcmi, je totiž skutečně vynikající.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře