Newsletter prosinec 2019

od Robert Stejkora

Začal nám další rok, dvě dvacítky za sebou, rok 2020. A s jeho startem přinášíme ohlédnutí za posledním měsícem roku 2019, v podobě okomentovaného výtahu článků z finančního světa, tedy Newsletter z prosince 2019.

Když se ohlédneme zpět, tak se pohybujeme po určité sinusoidě, co do počtu článků. Prosinec 2017 byl na články chudší, prosinec 2018 na ně byl naopak bohatý a prosinec 2019 opět chudší. Nicméně se nám podařilo vybrat ty nejzajímavější a jelikož jich bylo méně, tak jsou naše komentáře o to delší. Nejvíce zastoupeným tématem byly Úvěry a konsolidace, stálice na první příčce v počtu článků v našem Newsletteru.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Poradenství

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Za invaliditou stojí z 95 procent nemoc. Jak si ji pojistit?
Vynikající článek! Životní pojištění je jedno z těch nejdůležitějších, které by každý pracující člověk měl mít. A jeho součástí prostě musí být pojištění invalidity. Je v podstatě zásadnější než pojištění smrti. Zásadní ovšem je, aby bylo nastaveno jak pro plnění z úrazů, tak i z nemoci (důvod viz nadpis článku) a to na dostatečné pojistné částky – dostatečná je taková částka, která bude schopna dorovnat finanční propad a zajistit možnost placení všech výdajů, které byly i před invaliditou, a to až do starobního důchodu. A ohledně řádného porovnání pojistných produktů, o kterém je v článku několikrát zmínka? To by vám měl zajistit odborník.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kvíz: Víte, jak na životní pojištění?
Taková třešnička v rámci našeho Newsletteru. Schválně si zkuste udělat kvíz, jak na tom jste se znalostí životního pojištění. Ale ať vám vyšel jakýkoliv výsledek, tak nezoufejte. Není důležité, abyste rozuměli všemu, důležité je, abyste se mohli obrátit na někoho, kdo dané problematice rozumí a věřte, že my jsme v testu dopadli dobře 😉.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Co vám pojišťovna nezaplatí z pojištění chaty?
Sice lehce delší článek, ale každému, kdo má nějakou chatičku jej k přečtení doporučuji. Naopak ti, co žádný rekreační objekt nemají, mohou klidně přeskočit – článek se skutečně týká jen pojištění rekreačních objektů. Nadpis lehce mate, rozhodně se v článku nedočtete jen to, co vám pojišťovny nezaplatí, ale především to, co je vhodné pojistit a co je dále třeba dělat, aby pojistka „fungovala“.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Aktualizovat pojistku na byt či dům by měl každý, kdo to ještě neudělal
Ano, potřeba nezapomínat na to, že máte pojištěnu nemovitost a že se vyvíjejí ceny nemovitostí směrem nahoru a tedy 10 let stará pojistka už nemusí odpovídat je velmi, velmi důležité. Zásadní je, abyste neměli nemovitost tzv. podpojištěnou, jinými slovy (velmi jednoduše řečeno), aby Vaše aktuální pojistná částka ve smlouvě, nebyla nižší než minimální limit, který vyjde aktuálně v kalkulátoru pojišťovny. Článek v podstatě nic moc navíc neříká, ale jelikož je téma podpojištění velmi důležité, tak jsme jej pro náš Newsletter vybrali. Pokud ovšem chcete vědět o efektivním pojištění majetku více, doporučuji náš vlastní článek s názvem Můj dům, můj hrad >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Zlevňování hypoték zpomalilo, zájem o ně ale opět roste
S dalším měsícem došlo sice k dalšímu propadu průměrné úrokové sazby, ale tentokráte již skutečně naprosto nepatrnému. Troufám si tvrdit, že toto zpomalování bude brzy trendem a stejně tak tipuji, že brzy dojde ke stagnaci či dokonce k nárůstu. Úroková sazba hypoték již skutečně nemá kam klesat. Je třeba s tím počítat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Období levných hypoték už jsme zažili, banky na nižší sazby nemají kde brát
Lehce delší článek, ale konečně se nejedná o článek, kde se věští z křišťálové koule (jako jsme jich zažili mnoho na začátku roku 2019). Závěr z článku je jeden, úrokové sazby se snižovat nebudou, pravděpodobně se budou pohybovat kolem 2,5 % p.a. a to je pořád výborné – úroková sazba u hypotéky pod 3 % p.a. je prostě super.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojištění pro neschopnost splácet hypotéku se jim hrubě nevyplatilo
Další z důkazu toho, proč je více než vhodné řešit hypotéku (byť i jen refinancování) s odborníkem… Nebyl bych tak přísný na službu pojištění schopnosti splácet, kterou poradkyně z Partners očernila, jak jen to šlo. Toto pojištění není špatné jako doplněk k plnohodnotné životní pojistce, ale nesmí být sjednáno kvůli slevě na úrokové sazbě, pak skutečně nemá smysl. V článku popsaném případě, šlo především o nedorozumění – v bance jim nikdo pravděpodobně pořádně nevysvětlil, jak hypotéku nastavit a co to obnáší. Odborník, který bude „kopat“ za vás, a nikoliv za banku je v tomto případě zásadní (ale ne jenom v tomto případě).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

KOMENTÁŘ: Dynamické fondy přidají 20 procent a konzervativní pobijí inflaci
Pěkný článek, který mapuje vývoj na finančních trzích za rok 2019. Přidáváme jej v podstatě jen pro zajímavost, jelikož v rámci investic rok v podstatě nic neznamená. Důležité je vytrvat a dodržet nastavený investiční horizont, hlavní síla investic (především těch pravidelných) je v jejich dlouhodobosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • PORADENSTVÍ

První schůzka s finančním poradcem: co vyžadovat a koho se vyvarovat
A závěrečný článek, tohoto Newsletteru. Samotná schůzka s finančním poradcem. Upřímně je vidět, že článek je od poradce Partners… Je v něm nemálo chyb… Ale než se do jeho rozboru dostanu, tak zásadní věc hned na úvod – schůzku s poradcem si domluvte, pokud VY chcete, ne protože vám sám zavolá! Ale k samotnému článku. Hned první věc – poradce si vybírejte dle doporučení svých známých… A co tak si najít reference na webu? Stejně jako když kupujete jakékoliv jiné zboží. Schůzka v kavárně? Uffff, tak toto jsou vyloženě 90. léta… Souhlasím, že scházet se s poradcem u vás doma není vhodné. Ale sejít se přece můžete u něj v kanceláři! Z pravidla se jedná o zásadní věci, proč byste o nich měli mluvit v kavárně, kde je kolem hromada cizích lidí… Nejdříve se sejít se třemi poradci? To už si pomalu můžete vše vyběhat sami v bankách a pojišťovnách… Selekci udělejte dle recenzí na webu a pak finální filtr může proběhnout po telefonu, či si můžete vyměnit pár mailů – ztratit celý den (v tom lepším případě), kvůli třem seznamovacím schůzkám, je hloupost… No a poslední věc – poradci se nikdy neplatí, žije z provizí… Jasný rukopis Partners – provize má poradce pokud s vámi uzavře nové produkty a tedy pokud potřebujete konzultaci bez nutnosti uzavírat produkty, tak je platba v pořádku – najímáte si službu finančního poradce, jeho znalosti a zkušenosti, je to stejné jako právník – jde o službu nikoliv nezbytně o produkty.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře (2)