Newsletter duben 2020

od Robert Stejkora

Duben byl měsícem, který většina z nás trávila, téměř výhradně, doma. Vše se točilo v podstatě jen kolem koronaviru, karantény a nouzového stavu. A z těch důvodů se taky napsala velká spousta článků (co jiného taky šlo dělat…). Valná většina z nich se týkala úvěrů a tomu se taktéž nelze divit. Jejich výtah přinášíme v našem klasickém Newsletteru z dubna 2020.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojišťovny reagují na situaci. Většina vyplatí pojistku i kvůli covid-19
Článek popisující situaci ohledně životního pojištění a koronaviru. Jedná se o jeden z mála článků – většina se jich točí spíše kolem investic a hypoték, jelikož to zajímá většinu lidí více. V tomto je ovšem uvedeno vše, co se týká možnosti plnění ze životních pojistek a pro přehled jej skutečně doporučuji. Jen bych upozornil na jednu faktickou chybu – v článku se píše o možnosti plnění z vážných onemocnění, ale pozor Covid-19 není dle specifikace pojišťoven vážné onemocnění, jejichž celkový výčet je v daných pojistných podmínkách, a tedy z tohoto titulu se o vážné onemocnění nejedná a plnění z tohoto rizika tedy není možné.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Pandemie se na hypotečním trhu už projevuje, klesl o čtvrtinu
Nadpis sice kapku zavádí, ale jedná se o článek, který je na prvním místě této sekce stálicí – tedy informace o průměrné úrokové sazbě za uplynulý měsíc. Opět se jedná o nárůst, nepatrný, ale přesto nárůst, a to i přes dvojí, razantní snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB. V dubnu očekávám stagnaci průměrné úrokové sazby, možná její nepatrný pokles, ale jsem přesvědčen, že skutečně nepatrný.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přehledně: Jaké jsou podmínky pro odklad splátek
Komplexní článek informující o možnosti odkladu splátek, včetně podmínek. Pro upřesnění, odklad splátek není plošný, ale je třeba o něj zažádat. Tato úprava bude bez poplatku, ale je třeba počítat s tím, že po dobu odkladu budou stále účtovány úroky, které se doplatí na konci úvěru (úvěr se tím tedy adekvátně zdraží). Dále bych chtěl upozornit na to, že sice odklad splátek pro ty, co o něj požádají, a nebyli v prodlení se splácením, nebude obnášet negativní záznam v registru, ale v registru to vidět bude, a to, jak s tím banky naloží v budoucnu je velká neznámá. Doporučuji tedy využít skutečně jen těm, co to potřebují!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Splácení budou moci přerušit i lidé s půjčkou od státu
Doplnění k předchozími článku, kde se píše jen o bankách a nebankovních poskytovatelích půjček. Dle informací z článku bude možné požádat o odklad splátek i úvěrů poskytnutých od státu (např. Půjčka pro mladé).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kdy požádat o odklad splátek hypotéky a kdy naopak ne? Výhody a nevýhody
A do třetice na téma odložení splátek. V podstatě vše, co zaznívá v článku tvrdím i sám a něco z toho jsem uvedl i v komentářích u předchozích článků, tento článek přikládám právě proto, aby to nezaznívalo jen ode mě 😊.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Budou banky zlevňovat hypotéky? První už sazby snížily
No… Tento typ článků úplně zbytečně přináší nejistotu mezi běžné občany, kteří řeší hypotéku. Ano, 2 banky zlevnili, ale v obou případech se jedná o banky, které jednak nabízejí jen krátký FIX (max. 5 let) a ten bych rozhodně nedoporučoval a pak také banky, které byly vůči ostatním dříve drahé a teď je tímto krokem vlastně jen dorovnaly. Rozhodně bych nepočítal s informací, uvedenou v článku, od pana Štěpána Křečka, že by hypotéky mohli jít na historická minima…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Co bude s úrokovými sazbami u hypoték
Tento článek je v přímém kontrastu s tím předchozím a jedná se o pohled finančního poradce na možnost snižování úrokových sazeb u hypoték. Poradce mluvím o tom, co vše se na cenotvorbě bank podílí a že to není jen snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB. Stejně tak uvádí, že není nač čekat a spekulovat na budoucím poklesu se nemusí vyplatit – jednoduše, přesně to, co tvrdím i já…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Největší hypoteční zádrhele, které vás mohou při pořízení bydlení zaskočit
Vynikající, ucelený článek, ve kterém zaznívá vše, co se týká pořízení hypotéky – zástava, vlastní zdroje, příjmy – prostě vše. Díky tomuto jednoduchému článku získáte krásnou představu, s čím je třeba při pořízení hypotéky počítat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Půjčka v době koronaviru může být riskantní záležitostí
Nadpis by si zasloužil velký vykřičník (možná nejen jeden). V době, kdy se sníží příjem, z důvodu situace jako je ta současná, to prostě nemůžete řešit pořízením půjčky. Tedy, můžete, ale je to cesta do pekel, či lépe řečeno do náruče exekutora… Na půjčky v této době pozor!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Sazby na spořicích účtech padají, úročení většinou pod procentem
Standardní update aktuální nabídky spořících účtů u bank. Tentokráte není příliš pozitivní – nemálo bank zareagovalo na rychlé a razantní snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB, razantním snížením zhodnocení na svých spořících účtech… Za mě, má momentálně nejlepší nabídku MONETA, která nabízí 1,5 % p.a. bez podmínek a navíc (stále ještě) garantuje toto zhodnocení minimálně na půl roku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Akcie i fondy klesají. Změňte portfolio, ať nepřijdete o své investice
Tento článek sem dávám především kvůli až bulvárnímu nadpisu a první polovině článku. Obojí je schopné, běžného investora vyděsit a dohnat jej k okamžitému výběru svých investic což by znamenalo jediné – ZTRÁTU! Pozor na to, v dobách propadů je to nejhorší, co můžete udělat, neudržet své emoce a rychle peníze z investic vybrat. Naopak, pokud své emoce „ukočírujete“ případně propadů využijete k nákupu „ve slevě“, tak na dlouhém horizontu jedině vyděláte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Zmapovali jsme aktuálně nejlepší běžné účty na bankovním trhu
Srovnání spořících účtů se v našem Newsletteru objevuje relativně často. Ale srovnání běžných účtů se objevuje spíše zřídka – není se čemu divit – změny u běžných účtů zas tak časté nejsou, respektive jsou spíše výjimečné. Tentokrát tedy, po delší době, přinášíme i článek srovnávající běžné účty, dle několika kritérií. Článek vám může pomoci, pokud třeba přemýšlíte o tom, že účet změníte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře