Newsletter květen 2020

od Robert Stejkora

Dnešním Dnem dětí, začíná i meteorologické léto a pro nás to zase znamená, že je čas pro zveřejnění okomentovaného výtahu nejzajímavějších článků z uplynulého května – tedy Newsletter května 2020.

No a pokud jsem v předešlém Newsletteru psal, že se toho napsalo hodně, tak to nebylo nic proti kvantu článků právě v květnu, a proto je toto vydání skutečné nabyté články z různých oblastí.

První místo patří tématu Spoření a investice, ale jen o fous. O druhé místo se dělí téma Úvěrů a konsolidací s články s tématikou Životního pojištění. A zrovna životní pojištění je sekce, kde už dlouho moc článků nebylo.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojistit se kvůli covidu? Životní pojistky ani krytí marodění netáhnou
No nevím, kdo článek psal, ale jeho vypovídací hodnota je nulová. Proč jej sem dávám? V podstatě jen abych uvedl na pravou míru jeho zavádějící část. To hlavní je zavádějící informace o tom, že když si člověk nyní sjedná životní pojistku s připojištěním pracovní neschopnosti a pak onemocnění koronovirem a překoná tzv. karenční dobu, že dostane plnění. Nikoliv. Pojišťovny uplatňují tzv. čekací dobu po sjednání pojistky, ve které neplní a ta bývá z pravidla několik měsíců, právě proto, aby zabránili účelně sjednanému pojištění.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Na výsledcích pojišťoven se zatím koronavirus příliš nepodepsal
Tento článek sem nedávám kvůli informaci o tom, jak se pojišťovnám daří či nedaří, to je totiž nuda a pro běžné občany nepodstatná informace. Dávám jej sem kvůli jeho úvodu… Předně, souhlasím s tím, že rušit dlouhodobou pojistku kvůli současné situaci, kdy má člověk třeba méně peněz není dvakrát rozumné, ale… Informace, v článku obsažená, že je lepší se s pojišťovnou domluvit na odkladu plateb, je zcela MYLNÁ! Pojistky nejsou úvěry, kde je nyní možné o odklad splátek požádat, pojišťovna nikdy na nic takového nepřistoupí, maximálně vám řekne, dobře, tak teď neplaťte, ale nejpozději za 3 měsíce nám musíte doplatit úplně celý dluh najednou, nebo vám pojistku zrušíme, a to není něco, co by mohlo někomu pomoci, takže pozor na to.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kdy pojistka pokryje i pandemii? Zeptali jsme se v pojišťovnách
No a do třetice, článek o životním pojištění, vztahující se na koronavirus. Tento je ovšem v krásném kontrastu s těmi předešlými, jelikož je skutečně výborný. Zaznívá v něm vše podstatné a bez chyb. Tedy první dva jsou spíše pro zajímavost, ale tento doporučuji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Dovolená a koronavirus: jak je to s cestovním pojištěním?
Jako poslední článek, v této sekci, přidáváme jeden o cestovním pojištění. Ještě před nedávnem jej nebylo prakticky možné uzavřít, ale s ukončením nouzového stavu a s otevíráním hranic a s ním spojeného zahájení prodeje dovolených se situace mění. V článku je pěkně popsáno na co si dát pozor a s čím je třeba počítat. Stejně tak je v něm pěkně vyvedená tabulka s uvedením výluk na koronavirus.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Stará pojistka škodu na majetku nemusí pokrýt. Podpojištění je zrádné
Podpojištění, velký strašák v rámci majetkového pojištění, či přesněji pojištění nemovitostí. Velkou šanci, že bude podpojištění uplatněno je především u starších pojistek (především kvůli velkému nárustu cen nemovitostí z posledních let). V článku je pěkně popsáno, co to, to podpojištění vlastně je a jak se mu vyhnout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Povinné ručení: sazby se řídí až podle dvaceti kritérií a ceny rostou
Tak, tak, říct od boku, kolik bude stát pojistka na auto už nejde dlouho (a to nemluvím o havarijním pojištění, ale o povinném ručení), do výpočtu konečné ceny totiž vstupuje nemálo faktorů (těch 20 kritérií uvedených v nadpisu jen málokdy, či minimálně – liší se dle pojišťovny). Na článku se mi líbí, že pěkně popisuje, co může mít či má na cenu pojištění vliv. A na závěr novinka o tom, že zelená karta už nebude muset být zelená (za mě, nemusela by být žádná, v dnešní době…).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Sazby opět padají, i navzdory pandemii je o hypotéky zájem
Standardní článek v našem Newsletteru v sekci Úvěrů a konsolidací. Průměrná úroková sazba z předešlého měsíce. Po třech měsících růstu, zde máme pokles a rázem jsme na nižší, průměrné úrokové sazbě, než byla ta v únoru. Dobrá zpráva pro všechny, kdo plánují hypotéku. Ale „spekulanty“, kteří čekají na úrokové sazby, které by atakovaly historická minima, bych chtěl vrátit na zem – nepočítejte s nimi.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jaká jsou pravidla a podmínky moratoria na splácení úvěrů?
Článků na toto téma již proběhla celá řada, především v době, kdy bylo toto téma aktuální (tedy po schválení daného zákona), nyní už tak nějak všichni vědí. Ovšem v tomto článku je relativně dopodrobna popsáno (možná až moc) vše co je s tím spojeno. Jako osvěžení, či pro ucelení informací, je článek dobrý. Jen bych chtěl znovu zdůraznit, o využití možnosti odkladu splácení požádejte pouze pokud to skutečně potřebujete (= na splácení vám chybí finance), jinak se tomu vyhněte – úvěry se vám totiž odkladem prodraží a zároveň to bude vidět v registru, a to může mít teoreticky negativní dopad na budoucí žádost o úvěr.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pendlery nechceme. Banky zpřísnily podmínky hypoték kvůli příjmu ze zahraničí
Nejde jen o pendlery… Banky obecně zpřísnily kritéria pro poskytování (nejen) hypoték a je třeba s tím počítat, a především je tento článek důkazem, že kroky ČNB nejsou v přímé úměře ke krokům bank, protože dle ČNB by mělo být schvalování a vůbec podmínky úvěrů lepší – opak je ovšem pravdou…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?
Článek se sice netýká úvěrů, přesto jej do této sekce zařazujeme, jelikož daň z nabytí nemovitosti je pevně spojena s nákupem nemovitosti (až na výjimky) a tedy týká se většiny těch, kteří si berou hypotéku, tedy úvěr. V článku je pěkně popsáno, co přesně se má novým zákonem změnit (nejde totiž jen o zrušení daně) a na pár příkladech je i ukázáno, že ne každý na tom vydělá. Nicméně, abych nestrašil, tak valná většina na této změně vydělá rozhodně.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Kouzlo pravidelných investic. Jak funguje složené úročení
Relativně krátký článek, který má za cíl jediné (alespoň, tak to cítím já): vysvětlit co dokáže tzv. složené úročení a že je zbytečné na něco čekat a tzv. „časovat trh“ a že ten kdo začne dříve, tak na tom ve výsledku vydělá. A není třeba spekulovat na pokles cen v krizi (jako třeba nyní), na dlouhém časovém horizontu s největší pravděpodobností nějaká ta krize dojde a pokud budete investovat pravidelně a dlouhodobě, tak na ní jedině vyděláte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spoření v květnu 2020: kam se vyplatí vložit peníze?
Aktuální nabídky bank v rámci jejich spořících účtů. Bohužel, většina bank připisované zhodnocení u spořících účtů snížila (v reakci na snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB a zároveň, vzhledem k současné situaci). Nejlepší nabídku, která byla od MONETy, se zhodnocením 1,5 % p.a., až do 1mil. vkladu, stáhla banka na konci května...
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Penzijní fondy inflaci opět nepřekonaly
Už několik let známá věc, kterou tvrdím dlouho. Pokud máte do důchodu více jak 10 let a máte ještě původní Penzijní fond, pak se vám vyplatí jeho převod na nové Doplňkové penzijní spoření s dynamickou strategií. Setrvání ve starém „penzijku“ vám přinese jen jistotu ztráty proti možnému, násobně vyššímu zhodnocení, díky dlouhé době trvání.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum
Doplnění k předchozímu článku. Aneb, jak využít „penzijko“ na maximum. K tomu, že původní Penzijní připojištění (tedy tzv. Transformované fondy) se těžko využijí na maximum, když připisuji mizivé zhodnocení, se vyjadřovat nebudu – o tom jsem psal výše.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Ekonom: Stát chce podpořit úspory lidí účtem dlouhodobých investic
Jedna z úplně čerstvých novinek, která se momentálně na vládě řeší. Tedy možnost rozšíření produktů, podporovaných státem, pro tvorbu rezervy k penzi. Nyní mezi tyto podporované produkty patří pouze Životní pojištění (které by tam ovšem ani patřit nemělo – z ekonomického pohledu na věc…) a potom tzv. „penzijko“. V rámci zamýšlené úpravy, by mělo být možné státem zvýhodnit i např. dlouhodobé investice do podílových fondů, což je rozhodně krok správným směrem. Bohužel je všechno teprve na začátku, takže jak to celé dopadne, na to si budeme muset ještě počkat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře