Newsletter červenec 2020

od Robert Stejkora

Loňský, červencový Newsletter byl v podstatě nabytý k prasknutí. Letos tomu tak není. Ne že by se toho napsalo málo, naopak, ale většina článků bylo na stejné téma – zrušení daně z nabytí nemovitosti a pak obecně téma hypoték v dnešní době. Ale aby to bylo zajímavější, vybírali jsme i ostatní témata a jelikož těch moc nebylo, tak je Newsletter července 2020 o to kratší a jeho přečtení nezabere tolik času – člověk může alespoň dříve vyrazit k vodě 😉.

Úplně poprvé, za dobu existence našeho Newsletteru, máme ve 4 kategoriích stejný počet článků. Takže o pomyslné prvenství, se letos dělí všechny.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Pojištění na cesty do zahraničí je nutné, ale hodí se i do Krkonoš
Jak už bývá zvykem, tak letní měsíce jsou známé větším množstvím článků o cestovním pojištění. Tento jsme zvolili především kvůli informacím o tzv. „ministerském semaforu“, jedná se o grafické znázornění zemí, které jsou více či méně postiženi Covidem a v těch bývá s pojistným plněním problém (tedy pokud by se v nich člověk právě Covidem nakazil). Vedle tohoto „semaforu“ je ovšem potřeba brát v potaz i země kam přímo ministerstvo nedoporučuje cestovat – v těch se totiž s plněním můžete rozloučit automaticky. No a na závěr článku jsou příklady toho co se může stát (i v Česku) a které pojišťovny vám takovou událost budou schopny pokrýt a které ne.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se pojistit proti výpadku příjmu, když onemocní dítě a vyžaduje péči
Aneb tzv. pojištění ošetřovného. Jedná se o zajímavé pojištění, které umí krýt výpadek příjmu ve chvíli kdy musí být rodič s nemocným dítětem doma a má tedy menší výplatu. Ovšem, osobně doporučuji přistupovat k tomuto pojištění spíše jako k té „krajní variantě“. Proč? Výrazně efektivnější je mít vytvořenu finanční rezervu, určenou právě pro takovéto události než „utrácet“ za pojistku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Mít špatnou pojistku bytu či domu je jako nemít žádnou pojistku
Možná bych nebyl až tak tvrdý v použitém výrazu, tedy: špatná pojistka je jako žádná, ale v podstatě je to tak… Zásadní je, mít majetek pojištěn tak, aby nedošlo k tzv. podpojištění (tedy pojistná částka by byla nižší než skutečná, obvyklá hodnota věci) a vedle toho nešetřit na vyjmutí rizik, u kterých jste přesvědčení, že vám nehrozí, protože úspora bude z pravidla jen v řádu stovek ročně. Správně postavená pojistka majetku je tedy taková, kde jsou dostatečné pojistné částky a kde je zahrnuto vše co se může stát. Pak můžete být v klidu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kdy za vás pojišťovna neuhradí škodu z povinného ručení, kterou jste způsobili?
Ano, existují situace, kdy Vám povinné ručení nepomůže… Jsou to ve většině extrémy, ale neuškodí je znát. To, že pojišťovna bude vymáhat vyplacené pojistné plnění z povinného ručení, pokud člověk sedne za volant posilněn alkoholem, či drogou, ví pravděpodobně každý. Ale že stejná situace nastane i v případě řízení vozidla, které není technicky způsobilé k jízdě, to už tak známé není. Proto je dobré, aby se na článek podíval každý, kdo řídí vozidlo. Článek je sice plný paragrafů, ale důležité je, že z něj jasně plyne, čemu se vyvarovat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky na konci jara mírně zlevnily
Další měsíc a další zlevnění průměrné úrokové sazby u hypoték. Podobně začínáme komentář k tomuto článku, již několik měsíců. Aktuální, průměrná úroková sazba u hypoték je 2,21 % p.a. (za měsíc červen 2020). Budou úroky dále klesat? Teoreticky ano, ale byl bych obezřetný. Bohužel se dá očekávat, že jak pomine moratorium (tedy možnost přerušit splácení úvěrů), mohou se dostat někteří dlužníci do potíží. Pokud se tak stane, pak je pravděpodobné, že tento stav banky promítnou do svojí cenotvorby (chápejte, zdraží úvěry). Tedy, příliš bych na zlevnění hypoték nespoléhal (na zásadní zlevnění, už vůbec). Nemyslím si, že teoretické, nepatrné další snížení úrokových sazeb, stojí za to riziko, že budete čekat příliš dlouho, a nakonec dostanete dražší úvěr než dnes. Třeba se to nestane. A já budu jen rád, pokud budou úroky dále klesat, ale mě osobně by to za to riziko nestálo.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Odklad koupě nemovitosti na hypotéku se vyplatil. Ušetřit lze statisíce
Informaci o schválení zákona, kterým se ruší daň z nabytí nemovité věci, zaregistroval asi každý, kdo plánuje nemovitost kupovat. Velmi dobrou zprávou ovšem je, že zároveň zůstala zachována možnost odpočtu zaplacených úroků (ta se měla rušit). Sice došlo ke snížení horní hranice odpočtu, ale běžného občana se to nedotkne (celý odpočet půjde uplatnit na hypo do cca 7mil., v závislosti na době splatnosti a výši úroku). V článku je vypočteno, co tato celková úspora udělá a že se nejedená o malé peníze.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v červenci 2020: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
Stálice v našem Newsletteru. Tedy aktuální nabídka v rámci spořících účtů. Rovnou říkám, že je to bída. Ale není se čemu divit – základní úroková sazba je úplně na dně a banky dle toho postupují v rámci svých nabídek…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přehled stavebního spoření. Co lze nyní sjednat u stavebních spořitelen?
A hned po článku s aktuální nabídkou spořících účtů je zde zase po delší době článek s aktuální „akční“ nabídkou v rámci stavebního spoření. Osobně doporučuji volit takové, které vás nebude stát nic na poplatcích (jelikož aktuální zhodnocení vkladů je v podstatě všude stejné).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře