Newsletter srpen 2020

od Robert Stejkora

Dnes šli školáci poprvé do školy. Po půl roce „prázdnin“ vynucených karanténním opatřením. Snad se nový školní rok, stejně tak i vše kolem, neponese v duchu konce toho předchozího školního roku. Přeji nám to všem. Každopádně, s 1. zářím nesmí chybět výtah okomentovaných článků z finančního světa, tedy Newsletter srpna 2020.

Celý měsíc se nesl v duchu volna, prázdnin a dovolených, i na straně nových článků. Ze startu měsíce to vypadalo, že nebudeme mít co dát do našeho Newsletteru, ale druhá polovina srpna to vynahradila a vybírat z čeho bylo a také máme pěkně zastoupeny všechny kategorie – psalo se prostě na všechna témata.

O prvenství, v počtu článků, se tentokrát dělí kategorie Neživotního pojištění a Úvěrů a konsolidací.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Na životním pojištění nešetřete, jeho kvalita roste s cenou
V podstatě je to tak… Na druhou stranu rozhodně neplatí, že nejdražší životní pojistka je tou nekvalitnější, to ani v nejmenším. Primárně je třeba vybírat pojistku dle kvality a nastavovat pojistné částky dle příjmů, finanční rezervy a výdajů. Teprve potom doporučuji vybírat dle ceny (jednoduše, při srovnání několika kvalitních pojistek už není třeba si zvolit tu nejdražší).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Podpojištění hrozí už po pár letech, smlouvy pravidelně aktualizujte
Článek na podobné téma byl sice i v Newsletteru z minulého měsíce, ale já se domnívám, že podpojištění je tak zásadní téma, že vůbec neuškodí upozorňovat na něj často – vždyť dle údaje v článku je teoreticky podpojištěno 6 z 10 pojištěných nemovitostí, a to není rozhodně zanedbatelné číslo!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

K výbavě cyklisty by mělo patřit i pojištění
Když někdo sedne za volant auta nebo za řídítka motorky, tak pokud dodržel zákon, tak je automaticky kryt povinným ručením. Ale u kola to pochopitelně neplatí (stejně tak u jiných dopravních prostředků u kterých není povinnost zákonného pojištění). Nicméně lze to vyřešit velmi elegantně, tzv. pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě (známé jako „pojistka na blbost“) je schopné krýt i škody způsobené při jízdě na kole. A nenechte se mýlit, i na kole lze způsobit nemalou škodu, kterou při absenci pojištění budete muset platit z vlastní kapsy. Krom zmíněné odpovědnosti (kterou považuji za nejzásadnější) je ovšem v článku informace i o úrazovém pojištění, respektive o pojištění kola proti odcizení či asistenční služby.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kvíz: Zlomený klíč či prázdná nádrž. Víte, kdy a jak pomůže asistenční služba?
Asistenční služby u pojištění vozidel. Osobně je doporučuji vždy. U každého povinného ručení – stojí skutečně jen pár stovek ročně navíc a jejich pomoc může být k nezaplacení. Článek jako takový je relativně krátký, ale následuje kvíz, kde si jednak můžete udělat přehled o tom, jak moc toho o těchto asistenčních službách víte, ale především, když odpovíte špatně, tak rovnou uvidíte i správnou odpověď, což může vaše znalosti o tomto tématu rozšířit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

III. pilíř: Jak přejít do výnosnějšího fondu a kolik za to zaplatíte?
Za mě je toto úplně skvělý článek, ve kterém je vše potřebné, co potřebujete vědět v rámci změn „penzijek“. V podstatě jsou možné 3 změny – převod starého „penzijka“ na nové Doplňkové penzijní spoření; převod Doplňkového penzijního spoření z jedné Penzijní společnosti do jiné; změna investiční strategie v rámci Doplňkového penzijního spoření. Všechny tyto tři možné změny jsou v článku moc pěkně popsány, včetně případných poplatků. Na konci článku je i přehledná tabulka všech Penzijních společností, která toto vše pěkně shrnuje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Odborník: Bez reformy se důchody značně sníží, odkládejte si na penzi včas
A k penzím ještě jednou. Strašák nízkých důvodů je tu s námi už hodně dlouho (já jej registruji už od roku 2004). Faktem je, že z titulu způsobu, jakým jsou u nás penze řešeny, stojíme před problémem, který dříve či později nastane. Proto je vhodné nespoléhat se jen na stát, ale na vlastní penzi se připravit, každý sám za sebe (bohužel). Velmi vhodným produktem je právě Doplňkové penzijní spoření (tedy „nové penzijko“). Jak je v článku uvedeno, díky možnosti volby investiční strategie je rozhodně zajímavější než „staré penzijko“ pro kohokoliv, kdo má do důchodového věku déle jak 10 let.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Padající úrokové sazby zvyšují zájem o hypotéky, červenec byl rekordní
S dalším měsícem, zde máme další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték. V červenci 2020 byla průměrná úroková sazba na hodnotě 2,15 % p.a. Zároveň je o hypotéky stále veliký zájem. Osobně to připisuji snižováním úrokových sazeb, ale pravděpodobně především také tomu, že je v podstatě na spadnutí schválení zákona, který by zrušil daň z nabytí nemovitosti. To, kde bych doporučoval obezřetnost, jsou úrokové sazby začínající jedničkou při krátké FIXaci. Nenechejte se uchlácholit tím, že budete mít úrok pod 2 % p.a. na FIXační období 3 nebo 5 let. Berte v potaz to, že hypotéku budete mít výrazně déle a vzít si v dnešní době krátký FIX se může škaredě nevyplatit v budoucnu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéka nemusí vždycky „klapnout“. Ani když se zdá, že je vše v pořádku
Je to bohužel tak. Já vždycky říkám, že dokud není hypotéka podepsána, tak není jisté nic… Do schvalování vstupuje skutečně nemálo faktorů, nejen příjem… Tyto další faktory jsou i typ příjmu, ale také jak dlouho tento příjem existuje a jak dlouho ještě existovat bude (např. dobu určitá). Stejně tak jsou obrovsky důležitým faktorem bezproblémové registry a v neposlední řadě i samotná nemovitost – tedy to, zda ji vůbec bude banka akceptovat jako vhodnou zástavu a dále také na jakou cenu si ji bude hodnotit…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Půjčka hned a zdarma, i na 55 dní. Jak využít kreditní kartu chytře
Kreditní karta, „kreditka“… Tento platební nástroj zná snad každý a jak v článku zaznívá má svoje zastánce i přísné odpůrce. Důležité je pamatovat na to, že víc, než platební nástroj je „kreditka“ úvěrem, tedy dluhem, a tak se s ní musí i zacházet – obezřetně. Pokud udržíte své emoce na uzdě a budete ji využívat jen do té výše, kterou můžete pohodlně splatit v bezúročném období, pak vám může být dobrým sluhou. Ale pozor na to, že může být hodně zlým pánem! Osobně doporučuji, než si pořídit „kreditku“ raději si vytvořte vlastní finanční rezervu, na spořícím účtu a pak ji nebudete potřebovat. Ano, tvorba rezervy bude pravděpodobně trvat déle než pořízení „kreditky“, ale stojí tato úspora času za to riziko?
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Zmapovali jsme nejlepší běžné účty. Žebříček se výrazně proměnil
Poslední článek tohoto typu jsme přinesli v našem dubnovém Newsletteru. Ony změny na běžných účtech nejsou tak časté, jako např. na těch spořících. Nyní přinášíme „update“ v aktuální nabídce 5 nejlepších běžných účtů. Pokud zrovna přemýšlíte o změně, či se chcete přesvědčit, jak si ten váš účet stojí, pak mrkněte do článku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Ztráta bankovní karty v cizině: Jak vám pomůže vaše banka a kolik to bude stát
Za mě rozhodně důležitý článek. Sice hlavní sezóna dovolených je už pryč (bohužel), to ovšem neznamená, že se nemůže někomu ztratit platební karta v zahraničí i mime sezónu letních dovolených. V článku je pěkně popsáno, jaké jsou možnosti a vedle toho je i srovnáno 13 bank a konkrétní možnosti u nich, v rámci ztráty karty v zahraničí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře