Newsletter říjen 2020

od Robert Stejkora

Loňský říjen byl, co do počtu článků, chladnější. Letos bylo chladno spíše venku, a navíc vzhledem k uzavření lidí doma, se nedalo dělat nic moc jiného než psát články, respektive odpovídá tomu jejich počet. Letos v říjnu se toho totiž napsalo hodně, až bylo těžké vybrat a okomentovat ty nejzajímavější. Ale podařilo se, takže přinášíme náš Newsletter října 2020.

S velikým náskokem, letos zvítězilo téma Spoření a investic (v počtu článků), stejně jako loni.

Newsletter s sebou přináší články v kategoriích:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Lidé se častěji pojišťují proti ztrátě zaměstnání
Vždy když čtu, že se lidé více zajišťují proti některému riziku, a to z vlastní vůle, tak mě to potěší, ale v tomto případě mám smíšené pocity… Jednak pojištění ztráty zaměstnání, je hodně „okleštěné“ pojištění a plnění z něj, je možné z pravidla jen v několika málo, konkrétních případech. Ve všech ostatních jsou to vyhozené peníze… Bohužel to člověk zjistí až ve chvíli, kdy se to stane, jelikož nikdo předem neví, z jakého důvodu o práci dojde. Osobně jsem toho názoru, že než utrácet za toto připojištění, je efektivnější vytvořit si finanční rezervu, která jej nahradí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Chcete změnit povinné ručení? Odejít rychle vás nechají jen dvě pojišťovny
Způsoby ukončení povinného ručení. V článku jsou popsány všechny možné varianty, včetně jedné „finty“ (která rozhodně nefunguje, doporučuji to ani nezkoušet!), ale především je v něm přehledná tabulka všech pojišťoven, které nabízejí povinné ručení a ze které vyplývá kdy konkrétně je možné toto vypovědět, aby byla výpověď účinná. Rozhodně se může hodit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky už půl roku zlevňují
Stálice v našem Newsletteru. Průměrná úroková sazba hypoték z předchozího měsíce. Pokles sazby pokračuje, ale opět jen o 0,04 % p.a. (shodný údaj jako v článku z Newsletteru září 2020 >>>), tedy pozvolné brždění. Dalšímu poklesu nahrává podzim, kdy z pravidla každý rok přichází nejvíce akčních nabídek, ale v jeho neprospěch hraje konec splátkového moratoria, kdy nikdo s jistotou neví, co se bude dít a zda-li nebudou banky nuceny zdražovat, aby pokryly ztrátu. Můj odhad je, že pokles ještě bude pokračovat, ale bude mít nadále brzdící tendenci, a tedy pokles bude v řádu setin procenta.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Konec splátkového moratoria je tu. V listopadu už je třeba úvěr platit
Tak, tak, v listopadu začíná opět splácení přerušených úvěrů v rámci tzv. moratoria. Je pravda, a je to v článku uvedeno, že nemalé procento lidí využilo možnost přerušení splátek, ač na splátku měli, a tedy ti jen začnou znovu. Ovšem problém je s těmi, kteří využili skutečně proto, že měli problém. Otázkou je, kolika z nich problém způsobila situace ohledně koronaviru a komu to přišlo jen vhod, jelikož by měl problém i tak. Nicméně tou zásadní otázkou je, kolik lidí bude mít od listopadu se splácením problém. Banky jsou v odhadech optimistické, ale jsou to pořád jen odhady. Bohužel se tato situace může dotknout i těch co problém neměli – pokud by následně mělo problém se splácením vyšší procento lidí, pak by banky mohly tuto „komplikaci“ promítnout do ceny nových úvěrů, a tedy dopadnout by to mohlo i na „nevinné“, kteří jen chtějí řešit úvěr a budou ho mít dražší… Nechci ani v nejmenším strašit, pevně věřím, že k o tomu nedojde, ale je lepší znát případná rizika.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Krize jim umožnila výhodně investovat. Mladá rodina rozhodnutí nelituje
Tak, tento článek sem, a navíc hned na první místo v této sekci, dávám jako varování! Není to totiž nic jiného než umě vytvořená reklama poradců z Partners (dle údajů v článku) a navíc dost zavádějící. Proč? Krize jim umožnila výhodně investovat… Teda, to je ale poradce a jak jim dobře poradil… Ale pozor, to, že se díky poklesu na trzích a jejich následnému růstu podařilo vydělat, letos, v řádu měsíců to není umění, to je jednoduše řečeno „klika“. Vše ostatní je špatně. Dle údajů v článku vložil poradce téměř 80 % všech financí k investování do dynamického fondu, a to je jejich investiční horizont 3 roky (dynamické fondy se doporučují na období minimálně 8 let, ale lépe ještě déle…). Takže, to že se podařilo vydělat letos, gratuluji, ale co bude za 3 roky? To je ve hvězdách a na krásno se může stát, že po takto krátké době dojde ke smazání všech výnosů… Tohle nebylo poradenství, toto byl vyloženě hazard a spekulace! Pozor na to, koho si k poradenství vybíráte…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pro koho je investice do nemovitosti a kdy je lepší nemovitostní fond
V poslední době se ve velkém rozmáhá investice do Nemovitostních fondů. Proč? Češi, jak známo, jsou z většiny konzervativními investory a nemovitosti jako takové pro ně byly vždy „bezpečným přístavem“. Odtud plyne i zájem o Nemovitostní fondy, ve kterých je výhodou, že člověk nemusí mít finance v řádu milionů, aby si mohl pořídit investiční nemovitost a zároveň mu tím odpadá i veškerá starost o tuto nemovitost – stará se investiční společnost. Osobně jsem toho názoru, že v investičním portfoliu, se středně-dobým horizontem, by taková investice neměla chybět.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Dluhopis získaný přímo od developera. Jak dobrou investicí bude?
O Nemovitostních fondech se píše v článku výše, zde jde o investici, která je svým zaměřením podobná, ale ve skutečnosti jde o hodně něco jiného. V tomto článku je uvedeno, že investice do Nemovitostních fondů má výhodu diverzifikace, jelikož finance nejdou jen do jedné nemovitosti či projektu. V případě investice do dluhopisu vydaného jedním developerem je diverzifikace v podstatě nulová a investor se vystavuje nemalému riziku. Obecně, jakákoliv investice do korporátních dluhopisů nepatří mezi ty, které by měl řešit někdo bez znalostí a bez většího kapitálu, aby si mohl dovolit, v nejhorším, ustát ztrátu…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

U stavebního spoření klesají úroky. O výhodnosti budou rozhodovat akce
No, v podstatě se pouze zjednodušil výběr. Ono ani dříve nebyly rozdíly ve zhodnocení nijak zásadní, ale nutilo to k tomu, lépe propočítat, která stavební spořitelna nabízí svůj produkt výhodněji. Nyní, ve chvíli, kdy od všech můžeme očekávat zhodnocení 1 % p.a., pak stačí vybrat dle toho, kdo aktuálně nabízí nulový vstupní poplatek – a to se děje běžně několikrát za rok, v podstatě u všech. Takže při volbě stačí mrknout na nabídku, kdo je bez poplatku a sáhnout právě po takové smlouvě.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pět nejčastějších mýtů, které kolují Českem o stavebním spoření
Nějaký ten článek o Stavebním spoření se vyskytuje téměř v každém našem Newsletteru (v tomto jsou hned dva 😊). Tentokráte se článek snaží vyvrátit 5 nejčastějších mýtů. A souhlasím, toto si lidé skutečně často myslí. Ovšem já bych doplnil ještě jedno upozornění – ač je Stavební spoření sjednáváno na dobu neurčitou (jak je v článku uvedeno) a může tedy trvat déle než 6 let (opět v článku uvedeno), tak rozhodně to nikdy nedělejte! Každý rok po této 6leté vázací lhůtě se snižuje tzv. efektivní zhodnocení (a to už v článku nezaznívá)…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Nevíte, co s penězi? Kam je uložit výhodně a bez rizika
Po přečtení nadpisu jsem byl na článek rozhodně zvědavý. Potěšil. Je velmi jednoduchý, ale v základu říká to nejdůležitější – pokud někdo slibuje jistotu, likviditu a dobrý výnos u investice, tak lže (minimálně v jednom z toho). Tzv. investiční trojúhelník platí VŽDY. V článku jsou uvedeny v podstatě jen ty nejznámější způsoby investic. Vadí to? Dle mého názoru vůbec. Vše ostatní je totiž velmi individuální a nemusí být vhodné pro všechny (často ani není), kdežto uvedené typy produktů, mohou mít při vhodném rozložení financí, mezi ně, smysl prakticky v každém portfoliu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Kdo a kdy má nárok na vrácení daně z nabytí nemovitosti
Informaci o zrušení daně z nabytí nemovitosti se doslechl pravděpodobně kde kdo. Minimálně určitě ti, kteří v poslední době kupovali nemovitost. Kdo všechno má na případné vrácení nárok? To je pěkně vysvětleno v článku. Daň je zrušena zpětně, a to s účinností od 01.12.2019, rozhodujícím je, kdy byl proveden vklad vlastnického práva na katastru, nikoliv samotný nákup nemovitosti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře