Newsletter listopad 2020

od Robert Stejkora

Právě začal poslední měsíc roku. S prosincem sice nepřišel sníh, ale mrazíky a škrábání skel na autech, už tu máme. Hold je zima 😊. Každopádně, ať je sníh nebo ne, ať mrzne nebo ne, nic z toho nemá vliv na vydání tradičního, okomentovaného výtahu článků z finančního světa. Tedy Newsletter listopad 2020.

Loni i předloni byl web plný článků, ze kterých bylo možné vybírat, letos tomu tak nebylo – moc se toho nepsalo a když, tak to bylo na velmi podobné téma. Výběr se nám tím zmenšil a zároveň je i samotný Newsletter kratší. Největší počet článků se týkal tématu Úvěru a konsolidací.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Duševní choroby stojí za invaliditou statisíců Čechů. Myslete na pojištění
Tento článek je dle mě důležitý především kvůli jedné věci. Velkým nešvarem nemálo životních pojistek je pojištění především tzv. malých rizik, případně jen úrazů, a to je skutečně hodně špatně. V článku je tabulka, kde je vidět z jakých příčin se nejvíce přiznávají invalidní důchody (které především patří, do tzv. velkých rizik) a úrazy jsou v nich zastoupeny minimálně. Volba kvalitní životní pojistky by měla být prvním kritériem, její cena, by měla být až v závěsu… A kvalitní životní pojistka je taková, kde jsou kryty velká rizika (invalidita, všech 3 stupňů, trvalé následky úrazu, vážné onemocnění a případně dlouhodobá pracovní neschopnost), na adekvátní částky a s absencí zásadních výluk (či alespoň jejich minimalizace).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Srážek se zvěří přibývá, viníkem je prý řidič. Kdo zaplatí škodu?
Škoda způsobená srážkou se zvěří se dá krýt dvěma známými způsoby. Buďto havarijním pojištěním (ale v takovém případě počítejte se spoluúčastí – nejčastěji 5%, minimálně 5 000,-) nebo připojištěním srážky se zvěří (spoluúčast z pravidla pouze 1 000,- ale na druhou stranu maximální limit krytí omezen, nejčastěji 100-150tis., dle konkrétní pojišťovny). Zmíněné připojištění se hodí i v případě, že má člověk sjednáno havarijní pojištění, a to právě díky nižší spoluúčasti. To, co je ovšem na článku nejzajímavější je, v něm uvedená, třetí možnost. Tou je nárokování úhrady škody z pojištění odpovědnosti vlastníka zvěře (např. mysliveckého spolku). Dle mého názoru tuto možnost nezná asi nikdo. Na druhou stranu, nalezení majitele, případně prokázání škody, bude problematické (ve většině případů), takže bych na ni osobně moc nespoléhal.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Škody z nehod rostou, zdražují povinné ručení
Toto je bohužel nemilý fakt. Potvrdí mi jej téměř každý, komu přišel výroční dopis k jeho pojištění vozu a ač mu vzrostl bonus za „bez-nehodovost“, tak se pojistné nesnížilo (maximálně o pár korun), či případně vzrostlo… Důvod je jasně popsán v článku – odškodnění za nehody je dražší a dražší. Také je třeba brát v potaz, že pojišťovny chtějí vydělat (to je bez diskuze), takže čím více se bude snižovat rozdíl vybraného pojistného a vyplacených škod, tím dražší toto pojištění bude. Bohužel…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Zájem lidí o hypotéky žene trh k rekordním číslům
Průměrná úroková sazba se nám v měsíci říjnu zase o něco snížila, opět se jednalo o snížení v řádu setin procenta (konkrétně o 0,05 % p.a.), což je o setinu více než v září (a srpnu), ale ke snížení došlo. To, že se dostaneme s průměrnou úrokovou sazbou na dvě procenta (spíše lehce pod 2 %), to je velmi, velmi pravděpodobné, ale že budeme atakovat sazby z roku 2016, to si skutečně nemyslím…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Nový odklad splátek už se škraloupem
Moratorium skončilo na konci října. Pokud má nyní někdo problém se splácením, tak se mu banky pokusí pomoci (což je běžné a tato možnost existovala ještě před Covidem). Ale je třeba počítat s tím, že tato pomoc se následně promítne do úvěrového registru, a to negativním záznamem…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Banky snižují odhadní ceny nemovitostí. Může to zkomplikovat získání hypotéky
Odhad ceny nemovitosti byl a vždy bude alfou i omegou každé hypotéky. Pro banku je částka v odhadu vždy 100 % (lhostejno jaká je kupní cena) a takto je s tím třeba počítat. Osobně nepociťuji, že by se odhady lišily více než v době před pandemií, takže z vlastí zkušenosti nemohu tuto zprávu potvrdit. Ovšem to, že je třeba počítat se skutečností, že odhad vyjde hůře než kupní cena (platí to především u nemovitostí mimo velká města) platí stále a je třeba mít připraveny vyšší vlastní zdroje.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v listopadu: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
V podstatě v každém Newsletteru máme tento typ článku, abychom aktualizovali možnosti, kam uložit krátkodobě finance. Bohužel posledních několik měsíců není z čeho vybírat… Vzhledem k tomu, že základní úroková sazba je v podstatě na nule a banky mají přebytek financí, tak nemají touhu tento přebytek ještě navyšovat, a tedy nenabízí v podstatě nic… V článku sice narazíte na nabídku od spořitelního družstva, která je zajímavější než nabídka bank, ale počítejte s tím, že se nejedná o banku a s tím jsou spojeny rizika především s nepojištěním celého vkladu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku
Článek, který je kapku delší, jelikož v jeho první, většinové části je to spíš takové opáčko, obecně o stavebním spoření. Neuškodí, ale záměr, proč sem článek dáváme je shrnutí akčních nabídek od jednotlivých stavebních spořitelen.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře