Newsletter prosinec 2020

od Robert Stejkora

Rok 2020 máme za sebou. Jsem přesvědčen, že si jej všichni budeme pamatovat ještě dlouho. Byl natolik nestandardní a přinesl tolik nových věcí (ano především negativních), že se nám všem jistě vypálil do mysli. Co přinese rok 2021 nikdo z nás neví, nezbývá nám než si přát, aby byl o mnoho lepší než ten uplynulý. Bohužel více než přání nám nezbývá. Pojďme se nyní ohlédnout za posledním měsícem předchozího roku. Konkrétně skrze okomentovaný výtah článků z finančního světa, tedy Newsletter z prosince 2020.

V roce 2019 byl počet článků v prosinci chudší a z historie víme, že se tento trend střídal, kdy sudý rok byl na prosincové články bohatý. Jenže v roce 2020 nic nešlo podle plánů nebo „standardů“ a možná i proto neplatí toto pravidlo v uplynulém prosinci. Ten byl na počet článků rozhodně velmi chudý. Vybrali jsme tedy z toho mála to nejzajímavější a přinášíme je v jednotlivých kategoriích níže. Nejvíce zastoupeným tématem byla kategorie Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Sníh a mráz mohou napáchat značné škody. Lze se ale proti nim pojistit
Relativně standardní věc – v létě hrozí více škody způsobené vodou, v zimě je to sníh a led. Ovšem to, proč sem tento článek především dávám, je kvůli ne úplně vhodnému napsání… Z článku totiž může člověk nabýt dojmu, že VŠECHNY pojistky kryjí zmíněné škody. Ale pozor! Nemusí to být pravidlem (především u starších pojistek), takže bych spíše tento článek bral jako upozornění na to, že byste měli na své pojistky mrknout a případně je aktualizovat. Já obecně doporučuji nelicitovat na ceně volbou „nižšího balíčku“, ale při uzavírání pojistky majetku zvolit ideálně „balíček“ nejvyšší a mít jistotu, že bude kryto vše (cenově jde totiž o rozdíl, z pravidla, v řádu stovek ročně).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Češi si půjčují na bydlení nejvíc v historii
Tak byla pokořena „magická“ hranice dvou procent – průměrná úroková sazba hypoték za listopad 2020 byla totiž 1,98 % p.a. To ovšem zároveň znamená, že pokles opět začal brzdit (v říjnu klesla ú.s. o 0,05 % p.a. – nyní „jen“ o 0,04 % p.a.). Dá se tedy říct, že současná doba je pro pořízení hypotéky nejvhodnější (za docela dlouhou dobu). Ale co bude dál? Dočkáme se ještě nějakých poklesů? Těžko říct, vše nasvědčuje tomu, že by mělo naopak dojít k růstu, ovšem už dlouhou dobu se nechovají trhy racionálně, takže to může být jakkoliv…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Jak nejlépe na stavební spoření: Osm podpor není UFO
Článek, který především láká na „fígl“, jak ze stavebního spoření získat za 6 let trvání 8 státních podpor. Ve skutečnosti to ani není fígl, jako spíše hra s termíny, kdy uzavřít a kdy uhradit. Není to tedy nic přímo objevného nebo něco co patří do „šedé zóny“, spousta lidí těchto 8 státních podpor (častěji však 7) získá, aniž by se o to nějak zvlášť zasloužila. Každopádně, na konci článku je aktuální nabídka akcí u jednotlivých stavebních spořitelen.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Vyměnit transformovaný penzijní fond za účastnický lze kdykoli
To, že se původní „penzijko“, tedy tzv. Transformované fondy, vyplatí málokomu, to je známá věc. V jednoduchosti, pokud má člověk do důchodového věku déle jak 10 let, tak je setrvání v Transformovaném fondu na 99 % zbytečnou ztrátou. Na druhou stranu, článek v podstatě jen pojednává o převodu Transformovaného fondu na Účastnický fond v rámci jedné penzijní společnosti. Jsem ovšem toho názoru, že je vhodné i zvolit konkrétní penzijní společnost a konkrétní strategii, aby došlo k maximalizaci možného zisku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

I pohroma může pobavit aneb Co všechno zazní při hlášení škody pojišťovně
A jedna perlička na závěr – poslední článek našeho Newsletteru z prosince 2020 zakončeme souborem vtipných hlášení pojistných událostí v roce 2020.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře