Newsletter leden 2021

od Robert Stejkora

Máme za sebou první měsíc nového roku 2021. Bohužel se nesel v duchu předchozích měsíců z roku uplynulého – tedy opatřeními spojenými se situací kolem Covidu… Bohužel. Ale ať je měsíc jakýkoliv, u nás se nic nemění a klasicky přinášíme náš okomentovaný výtah článků z finančního světa, nebo-li Newsletter z ledna 2021.

Největší podíl z našeho Newsletteru si zabralo téma Spoření a investic. Podobně jako loni v lednu, jen letos to nebylo s tak velkým náskokem oproti ostatním tématům.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Úspory z pojištění mohou určení pozůstalí dostat rychle
V rámci laické veřejnosti je toto celkem málo známá věc. Tedy, že se životní pojištění anebo „penzijko“ nechovají v rámci dědictví stejně jako jiný majetek. Finance ze smlouvy životního pojištění se stanou předmětem „klasického“ dědictví, až jsou vyčerpány všechny možnosti spojené právě s pojistkou. Na prvním místě zde stojí tzv. obmyšlené osoby, kterým se částka může vyplatit teoreticky i v řádu dní po události, a tedy není třeba čekat na ukončení dědického řízení a hlavně, nikdo jiný na toto plnění nemůže vznést oprávněný nárok. Proto doporučuji vždy, ať už v rámci pojištění smrti, nebo v případě zmíněného „penzijka“, uvádějte tyto osoby a případně je měňte, ať stále odpovídají vašemu záměru.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Vytopil sousedovi předsíň, pojišťovna chtěla 32 tisíc. Bránil se a uspěl
No, v článku je návod, jak se bránit, pokud s něčím, co po vás chce pojišťovna, nesouhlasíte. Ale když si přečtete článek, zjistíte, že v tomto případě šlo spíše o štěstí (jsem o tom skutečně přesvědčen), dále to byly rozhodně nemalé nervy (i to z článku plyne). Takže já osobně bych doporučoval držet se spíše poslední věty, která v článku je: „pouvažujte o pojištění odpovědnosti za škodu“. To by totiž vyřešilo vše a článek by nemusel ani vzniknout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Rekord padl, Češi si vzali hypotéky za 254 miliard korun
On se ten rekord dal očekávat už v listopadu 😊, ale tento rekord není vůbec důležitý, pro běžného občana. Pro toho je důležitější, co bude s hypotékami jako takovými. Sice s dalším měsícem přišel další propad na průměrné úrokové sazbě, ale opět tento pád brzdí – propad byl meziměsíčně jen o 2 setiny procenta… Navíc cena zdrojů na mezibankovním trhu už dva měsíce roste a ČNB vyhrožuje zvyšováním základní úrokové sazby. Osobně jsem toho názoru, že „levné hypotéky už byly“, nikoliv, že ještě budou. Nemyslím si, že nárůst úrokové sazby bude nějak raketový, ale na obrat trendu na stoupající, bych si v roce 2021 vsadil.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

O státní půjčku na bydlení je možné nově žádat až do 40 let
Copak státní půjčka na bydlení… Jasným argumentem PRO je skutečně velmi nízká úroková sazba, ale… Maximální výše této půjčky, ani náhodou nedosahuje současných cen nemovitostí a tuto nedofinancujete hypotékou, jelikož zástavu již „schramstne“ stání půjčka. Dále splatnost je maximálně 20 let = splátka bude vyšší. A samotný schvalovací proces není tak snadný jako u banky. Suma sumárum, pokud máte dostatek vlastních zdrojů, abyste cenu dofinancovali, pak může být zajímavou alternativou, ale pro většinu běžných lidí, je spíše nepoužitelná (především na koupi).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v lednu: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
No… Bída… Ale podobný článek jste četli i v předchozích Newsletterech a budeme si na to muset zvyknout, že ve spořících účtech není z čeho vybírat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

V investicích se Češi příliš nevyznají, šestina nezná žádný investiční produkt
Úplně bych netvrdil, že se v nich Češi nevyznají, spíše myslím, že se jich bojí… Proč? Důvodů může být více, první asi každého napadne, že se nemálo lidí nechalo napálit „super-výhodnými“ nabídkami a díky tomu zanevřeli i na vše ostatní. Ovšem já si myslím, že hlavním důvodem, proč mají lidé z investic strach, je že znají historky o lidech, kteří v investicích prodělali. Ale je potřeba rozlišovat proč k prodělku došlo. Pominu-li první popsanou variantu, tak nejčastější důvod prodělku je, že se lidé nechají ovládnout emocemi a vybírají finance z investic v době krizí… Viz jen loňské jaro, propady na trzích byly často v řádu desítek procent a nemálo lidí, ve strachu, investice vybírali a tím došli o peníze. Ovšem stačilo jen několik měsíců počkat a ze ztráty se stal zisk… Důležité je – dodržujte investiční horizont na nastavené investici a pravděpodobnost prodělku se pak limitně blíží nule.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Covid nahrává alternativním investicím. V kurzu je hlavně zlato
Nejenom Covid, jakákoliv krize. Ale bohužel často to není z racionálních důvodů, ale protože se v dobách krizí „budí ze zimního spánku“ různí prodejci alternativních investic a přicházejí se svými apokalyptickými předpověďmi a straší lidi, kteří se pak uchylují k nákupu těchto alternativ. A to je ten největší problém, který v tom spatřuji. Málokterá investice je totiž vyloženě dobrá nebo špatná, ale mnoho jich může být vyloženě špatných, pokud jsou špatně vybrány do konkrétního portfolia. Tedy, žádná z těch alternativních investic není všespásná, může mít své místo v portfoliu investora, ale je třeba, aby jejímu výběru předcházela správná a důkladná analýza.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře