Newsletter květen 2021

od Robert Stejkora

Máme tady konec května, Den dětí a meteorologické léto. Ale hlavně rozvolnění! Ovšem nesmíme zapomenout ještě na jednu věc, kterou je náš okomentovaného výtahu nejzajímavějších článků z uplynulého měsíce – tedy Newsletter května 2021.

Loňský květen byl na články velmi, velmi bohatý. Ten letošní spíše průměrný, ale i tak se nám podařilo vybrat 11 zajímavých článků, na které se můžete níže podívat.

Co do počtu, patří první místo tématu Spoření a investice (jako loni).

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Nemáte na pojistné? Zrušit smlouvu se nemusí vyplatit, poradíme jak to řešit
Obdobný článek se na webu objevil už loni, v průběhu prvního lockdownu. Ovšem opakování je matka moudrosti, takže jej rádi zahrneme znovu. Navíc jsou v tomto článku pěkně popsány všechny negativní dopady rušení pojistky a jsem rád, že je i upozorněno na nešvar v podobě „prostě přestanu platit“. Na závěr jsou v článku vypíchnuty novinky jednotlivých pojišťoven, které právě přišly vzhledem k situaci kolem Covidu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak správně pojistit nemovitost?
My máme sice k tomuto tématu vlastní článek (viz Můj dům, můj hrad >>>), ale i tento mohu doporučit všemi deseti! Velmi jasně a jednoduše je popsán rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti, co znamená podpojištění, co je možné pojistit, ale i to na jakou částku pojistku sjednat a jak často (a proč) ji aktualizovat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Odškodnění v trestním řízení? Jistotou je pojištění
Celý článek se sice točí jen kolem toho, jak správně uplatňovat škodu po pachateli trestného činu (v tomto případě vykradení) a z toho co se dočtete si myslím, že musíte nabýt dojmu, že to není nic snadného. Ovšem v jeho posledním odstavci je uvedeno, že se tomu všemu můžete snadno vyhnout, když budete mít riziko vykradení pojištěno, jelikož následné soudy atd. už si pak vyřídí sama pojišťovna.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

V hledáčku zlodějů jsou drahá kola. Poradíme, jak je pojistit
Blíží se léto a tedy cyklistika. Pryč jsou doby, kdy lidé měli kola za pár tisíc, nyní se často můžeme setkat s koly v hodnotě staršího, ojetého vozu. Takže by rozhodně stálo, minimálně za úvahu, zda není vhodné kolo pojistit. Ale… Kolo není auto, takže jeho odcizení je násobně snazší, proto je krom kvalitního pojištění potřeba pamatovat, že aby pojišťovna plnila musí být splněny podmínky a člověk musí pamatovat na víc věcí než u auta, kde stačí v podstatě jen zamknout.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky začaly postupně zdražovat
Hypotéky začaly zdražovat už posledně, sice nepatrně, ale přece. Nyní je zdražení již lehoulince patrnější – průměrná úroková sazba stoupla o 0,04 % p.a. a pravděpodobně bude postupně růst dál. Ovšem v článku je jeden velmi zajímavý údaj – průměrná úroková sazba, za celé období, co hypotéky existují je 5 % p.a., takže platí to, co tvrdím už dlouho, a to, že sazba pod 3 % p.a. je pořád super. A zároveň se vyplatí FIXovat si sazby na dlouhou dobu (minimálně určitě 7 let), aby se třeba po 3 letech nestalo, že se z krásných 1,89 % p.a. najednou stanou 3 % p.a.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Finanční poradna: Je výhodnější vzít si hypotéku v páru, nebo jako jednotlivec?
Relativně častá otázka, se kterou se setkávám, při řešení hypotéky – je lepší žádat sám nebo v páru? U manželů, kde není rozděleno SJM (případně kupovanou nemovitost nevyjmou ze SJM), není co řešit, ti na vybranou nemají. Ale v případě páru tato volba existuje. Bohužel nejde jednoznačně říct co je lepší – dva žadatelé sice mohou použít dva příjmy, ale zároveň se jim počítá dvojí životní minimum, takže pokud je druhý příjem nižší, tak to může být na škodu. Ovšem pokud mají příjmy vyšší, pak je nespornou výhodou, že mohou dosáhnout na vyšší hypotéku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pozemek pořídíte i na hypotéku. Ovšem ne každý
Kdo kupoval, či kupuje byt, tak tohle nemusí řešit. Ale ti, co plánují výstavbu moc dobře vědí, že pozemek, který je pochopitelně nezbytný, je drahý špás… A navíc spousta pozemků se prodává a je na katastru vedená jako orná půda, takže mohou nastávat komplikace, jelikož na hypotéku si pole prostě nekoupíte (není splněn účel bydlení). Při výběru se tedy zajímejte, jestli je alespoň v územním plánu umožněna výstavba a jak je to s přípojkami, případně věcnými břemeny, či s možností přístupu. Toto vše totiž může vyřizování hypotéky zkomplikovat a v extrémním případě i znemožnit…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v květnu: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
Asi už bych se příliš opakoval, kdybych napsal, že dívat se na spořící účet jako na produkt určený ke zhodnocení peněz je špatně… Tento produkt k tomu nikdy ani určen nebyl, ale i přes to, klesající zhodnocení na spořících účtech není pěknou podívanou. Nejvyšší zhodnocení bankovního spořícího účtu, bez podmínek, je 0,6 % p.a. Hold si na to prostě musíme zvyknout a nenechávat na těchto účtech víc, než je nutná, pohotovostí rezerva.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Dluhopisy. V portfoliu mají své místo, některým se ale vyhněte obloukem
Sice jednoduchý, ale rozhodně dobrý článek. Zaznívá v něm vše důležité. Především upozornění na korporátní dluhopisy, se kterými se v poslední době „roztrhl pytel“. Jediné kde bych nebyl tak úplně přímý je tvrzení, že dluhopisy se hodí do každého portfolia. Zde bych byl s tvrzením opatrnější a určitě bych doporučoval zahrnout do portfolia dluhopisy (ať už státní nebo skrze dluhopisové fondy), až na základě investiční analýzy, která by měla být dělána na míru každému jednotlivci, který má o investice zájem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Na „stavebku“ mi snížili úročení vkladů. Co dál čekat, inflace roste
No, pokud se stavební spoření používá správně, tak se toho, čím článek straší nemusí člověk obávat. Tedy spořit 6 let a pak založit stavební spoření nové (no a naspořené finance uložit jinde). Zmíněné snižování vkladů se totiž děje u smluv, které trvají už mnoho let, u kterých již skončila tzv. vázací doba (právě 6 let) a tím jsou už sami o sobě neefektivní – jen pro demonstraci použiji příklad: nové stavební spoření má na 6letém horizontu efektivní úrokovou míru kolem 3,5 %p.a., u 12leté smlouvy už jsme pod 2 % p.a. a to skutečně již na inflaci nestačí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Transformované penzijní fondy loni opět nepřekonaly inflaci
No, jistěže nevydělaly… Cena za „jistotu“ nezáporného výnosu není malá… Bohužel u Transformovaných fondů je v podstatě jen jediná jistota a to ztráty, kvůli inflaci. Kdežto u nových, Účastnických fondů, je určitě pravděpodobnost ztráty, ale vzhledem k tomu, že se tento produkt platí průběžně a většinou dlouhodobě, tak se tato pravděpodobnost snižuje. Takže zde je volba jasná: dáte přednost jistotě ztráty nebo pravděpodobnosti ztráty? Na dlouhém horizontu by toto rozhodování mělo úplně odpadnout a člověk by měl sáhnout k té pravděpodobnosti…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře