Newsletter duben 2021

od Robert Stejkora

Se Svátkem práce, který letos připadá na sobotu (co se dá dělat) přinášíme náš klasický měsíčník s okomentovaným výtahem článků z finančního světa – Newsletter z dubna 2021. Mnoho měsíců nám dalo práci vybírat do Newsletteru články, jelikož jich bylo prostě málo, ale letošní duben byl jiný. Článků již bylo stejné množství, na které jsme byli zvyklí před více jak rokem. Pevně věřím, že i to by mohl být jeden z důkazů toho, že se vracíme do normálu!

Na první místo, v počtu článku, se opět, po několika měsících dostává téma Úvěrů a konsolidací.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Během pandemie roste zájem o pojištění rizik spojených s výpadkem příjmu
Je to celkem logické, vždy když se něco aktuálně děje, lidé se o to více začínají zajímat. Předně, toto již rozhodně nepomůže těm, kdo již zasaženi výpadkem byli, pro ty už je bohužel pozdě. Pro ty ostatní, kteří se takto chtějí zajistit do budoucna, osobně bych na prvním místě doporučil vytvořit si rezervu pro nenadálé situace – obecně doporučenou rezervou je 6-12násobek měsíčních výdajů, já osobně tvrdím, že nezbytné minimum je, ale 3násobek těchto výdajů a postupně se propracovat ke zmíněným např. 6 měsícům. Potom není v podstatě třeba řešit pojištění ztráty zaměstnání, které je i tak velmi omezené a stačí se pojistit na opravdu závažné, dlouhotrvající události (jako např. invalidita).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Denní odškodné nebo trvalé následky úrazu? Devět rad, jak pojistit děti
Pěkně pojatý článek, ve kterém jsou jasně uvedeny ty nejzbytečnější části dětského pojištění (ovšem ve stejném principu platí u dospělých). V jednoduchosti, ať už se jedná o pojištění dítěte nebo dospělého, tak na prvním místě by měla být tzv. „velká rizika“ a až pokud budou tato pojištěna dostatečně, dá se mluvit o těch „malých“ (nebo lépe nahradit je finanční rezervou, jak jsem psal o kousek výše).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Popelka mezi pojištěním: pojištění odpovědnosti. Proč jej mít a jaké má záludnosti
Popelka mezi pojištěními… Pěkné… Každopádně, toto je jeden z nejlepších článků, co jsem za poslední dobu četl! Pojištění odpovědnosti za škodu, dle mého názoru, je tím úplně nejdůležitějším pojištěním – pokud budete mít jen toto a žádné jiné, tak to není úplně špatně, ale pokud to bude naopak, tak je to nemalý hazard – téměř stejný jako jezdit v autě bez povinného ručení… Článek je relativně dlouhý, ale rozhodně jej doporučuji, je v něm úplně vše, co je potřeba znát k tomuto tématu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Střetů se zvěří každoročně přibývá, škody v průměru dosahují desítek tisíc korun
Neznám přímo statistiku, jak moc skutečně přibývá střetu se zvěří a jak moc je to případný marketingový tah pojišťoven, ale pravdou je, že v takovém případě povinné ručení nepomůže. Řešení jsou dvě, buďto havarijní pojištění anebo připojištění střetu se zvěří. Ovšem havarijní pojištění má v tomto případě jednu velkou nevýhodu, bude uplatněna sjednaná spoluúčast a dost pravděpodobně se navíc sníží bonus. V případě připojištění bývá nejčastěji spoluúčast jen 1 000,- a nemá to žádný vliv na vyjetý bonus (ovšem i zde je nevýhoda – maximální limit u tohoto připojištění je nejčastěji 100-150tis., kdežto u havarijního pojištění to může být až na celou hodnotu vozu). Osobně se tedy více klaním, mít toto připojištění sjednáno i ve chvíli, kdy je vozidlo pojištěno havarijně – pojistka bude dražší o pár stovek ročně a zajištění pak bude kompletní.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Zájem o hypotéky je letos rekordní, lidé si na bydlení půjčili už 100 miliard
No a je tady to, na co jsem upozorňoval v minulých Newsletterech – úrokové sazby nám začaly růst. Sice pozvolna (meziměsíční změna je jen o jednu setinu), ale je to rozhodně začátek obráceného trendu, než na jaký jsme byli zvyklí déle jak rok. Růst by měl podle všeho pokračovat i po zbytek roku a ač asi nebude nikterak markantní (v jednotlivých měsících), tak bude dlouhodobý a postupně se vyškrábe od sazby kolem dvou procent nahoru. Kam až a kdy se zastaví, to je ve hvězdách…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Finanční poradna: O schválení hypotéky nerozhoduje jen výše příjmu
Přesně tak, příjem je sice zásadní při schvalování výše hypotéky (nebo úvěru obecně), ale je to pouze jeden z faktorů. Za mě jsou možná ještě o kousek důležitější registry, protože pokud v nich bude negativní záznam tak můžete mít příjem jaký chcete a dost pravděpodobně hypotéku nedostanete…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jaro a lockdown nahrávají rekonstrukcím. Jak je ale zafinancovat?
Osobně bych se příliš nepřikláněl k řešení rekonstrukce skrze „klasický“ spotřebitelský úvěr, úrokové sazby jsou u nich sice v dnešní době velmi sympaticky nízko (ovšem pozor, u spotřebitelských úvěrů se vždy jedná o sazby OD…), ale krátká maximální splatnost, u těchto úvěrů bude znamenat vyšší splátku => budete potřebovat vyšší příjem a zároveň vám z něj splátka ukrojí nemalou část => to může být na úkor řešení dalších důležitých věcí jako je především tvorba finanční rezervy, případně kvalitní pojištění. Za mě, volil bych mezi úvěrem ze stavebního spoření a hypotékou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéka, nebo stavebko? Jak si co nejvýhodněji půjčit na družstevní byt
Trošku doplnění k předchozímu článku, kde se psalo o způsobech financování rekonstrukce. V tomto případě je v článku srovnání produktů pro potřeby koupě družstevního bytu. Je v něm napsáno skutečně vše, co je třeba vědět a na co si dát pozor, takže člověk pak bude mnohem více informovaný a díky tomu se mu bude mnohem lépe rozhodovat, zda kupovat byt do osobního vlastnictví či se koukat i po bytech družstevních.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zájem o státní půjčky k bydlení vzrostl
Po nějaké době zde zase máme článek o státních půjčkách na bydlení (rozšířený název je „Půjčka pro mladé“). Zaznívá to v podstatě i v článku, ale přidám se k tomu i já, tato půjčka je na první pohled líbivá, ale v současné situace použitelná ve velmi malém počtu případů… To, co na ní každého okamžitě oslní je neuvěřitelně nízký úrok, ale… Výše půjčky je limitována, délka splatnosti je limitována a schvalovací proces rozhodně není tak snadný jako u banky. Sice to nejde říct se 100 % správností, ale v obecně rovině přímé porovnání hypotéky a této půjčky vyjde ve valné většině případů s hypotékou jako vítězem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v dubnu: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
Posledních pár měsíců se v rámci tohoto článku o aktuální nabídce spořících účtu v podstatě nic nemění, pouze se postupně více a více snižuje zhodnocení na těch spořících účtech, kde bylo ještě před nedávnem přijatelné… Nicméně, tentokráte je v článku pěkně popsáno, co obnášejí ty „nejlepší“, akční nabídky od bank, které vždy vyskakují ve srovnávačích na první místa. Díky tomuto popisu je moc pěkně vidět, že zase tak zajímavé nejsou, osobně bych řekl, že vůbec…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Předčasné ukončení stavebního či penzijního spoření se rozhodně nevyplatí
To, že při předčasném ukončení „penzijka“, či „stavebka“ dojde k odúčtování státních podpor, to ví asi každý, ale je třeba pamatovat a dobře si rozmyslet, jestli se vám zrušení vyplatí i ve chvíli, kdy jste „penzijko“ používali ke snížení daňového základu (pak máte totiž povinnost dodanit až 10 let zpětně) a zároveň bude odečtena daň z výnosů a příspěvků zaměstnavatele. A v případě „stavbka“ pak u většiny hrozí i naúčtování poplatku za předčasné ukončení a pak to bude znamenat, že jste díky tomu nevydělali vůbec nic.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Češi přicházejí na chuť investicím, i tak čtvrtina nechává úspory napospas inflaci
Inflace je největší bič na finance, které leží doma (nebo na účtu v bance). Takže nechávat je tam ležet je prostě jen vědomé vystavování se ztrátě. V článku je i statistika, kam lidé nejčastěji investují, osobně mohu říct jen to, že není až tak zásadní najít investici, která přinese nejvyšší zisk, ale správně nastavit investiční plán a toho se pak držet.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře