Newsletter březen 2021

od Robert Stejkora

V současné době je to už rok, co je naším denním chlebem omezení spojené s pandemií koronaviru. V loňském, březnovém Newsletteru jsem psal o tom, že většina článků, i z finančního světa, se točí kolem situace spojené s pandemickou situací. Teď po roce jsme ve stejné situaci stále, ale už je tak nějak cítit, že si na ni všichni zvykli, i v článcích je to spíš konstatování faktu… Nedá se nic dělat, rád bych napsal, že musíme ještě vydržet a že zase bude dobře, ale nikdo není schopen říct, kdy už to bude. Pojďme se tedy alespoň ohlédnout za uplynulým březnem v našem okomentovaném výtahu článků z finančního světa, tedy v Newsletteru z března 2021.

Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Autopojištění pro náročné. Generali Česká zvýšila limity a přidala další služby v ceně
Je velmi pravděpodobné, že brzy spustí Generali Česká pojišťovna (GČP) reklamní kampaň ke svému zcela nově koncipovanému pojištění vozidel. Ovšem vzhledem k tomu, že reklama je jedna věc, ale detaily jsou už často jiné, tak doporučuji mrknout na tento článek, kde zaznívají i důležitá „ale“. Pokud bych měl vyjádřit můj názor, tak jsem přesvědčen, že se o žádnou revoluci v rámci pojištění vozidel nejedná, v mnoha ohledech pouze GČP dohnala ostatní pojišťovny…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypoteční trh dál láme rekordy, čeká se zdražování hypoték
Pokud jsem minulý měsíc psal na tomto místě o dojezdu setrvačností, tak výsledky za únor to více než jen dokazují. Pokles průměrné úrokové sazby o setinu procenta je v podstatě shodný, jako žádný pokles. Vzhledem k tomu, že v průběhu března většina bank úrokové sazby zvyšovala, tak je více než pravděpodobné, že v příštím Newsletteru si o poklesu už psát nebudeme. Ale neházejme flintu do žita, sazby kolem 2 % p.a. jsou opravdu stále moc pěkné a mít hypo za např. 2,2 % není žádná „ostuda“, naopak byl bych za ni vděčný, a to na dlouhou dobu, proto bych ji osobně FIXoval na co nejdelší dobu (ne na 5 let).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Zlevňování hypoték je konec, banky zvyšují úroky
Nechci se vychloubat, ale já to říkal… V předchozím článku je sice vidět další pokles úrokové sazby, ale nezapomínejte že se jedná vždy o údaj měsíc zpětně. Respektive v době, kdy čtete tento článek, tak 2 měsíce zpětně. Kdežto v tomto článku se píše o přítomnosti / budoucnosti. Bohužel je třeba si zase zvyknout na to, že sazby u hypoték budou vyšší. Ovšem, ať v tom nemáme jen negativa, stále je současná nabídka úrokových sazeb velmi dobrá – dokud bude pod 3 % p.a., pak se stále bude jednat o velmi výhodnou půjčku, kterou hypotéka bezesporu je.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Nebankovní půjčka: kdy se vyplatí a kdy ne?
Nikdy se nevyplatí! A v tomto prostě budu nekompromisní. Pokud vám nepůjčí banka, má k tomu nějaký důvod. Ano, primárně kryje sebe, ale tím i žadatele, který by na splácení nemusel v krátké době mít. Tedy neztotožňuji se s žádným bodem, který je uveden v článku pod částí „7 situací, kdy se nebankovní půjčka vyplatí“. Všechny tyto případy, jdou totiž snadno řešit vlastní finanční rezervou. Ano, je třeba ji nejdříve vytvořit, a proto by měla být tím úplně prvním do čeho by se měl člověk pustit, když začne vydělávat a následně by ji měl už jen udržovat a doplňovat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v březnu: kam se (ne)vyplatí vložit peníze?
No, tak tady je to čím dál tím větší bída. Současná nabídka je sice v podstatě stejná jako minulý měsíc, ale jak se v článku dočtete, většina bank avizovala, že od května 2021 bude zhodnocení u spořících účtu snižovat… Tedy několik měsíců trvající jednička s nabídkou spořícího účtu se zhodnocením 1 % p.a. (Hello bank!) bude od května úročit již 0,6 % p.a. Hold, spořící účet není na vydělávání peněz, je určen čistě k úložce nezbytné částky pro pohotovostní rezervu…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Největším rizikem spoření je inflace. Jak ji překonat?
Článek je sice hodně zjednodušeným pohledem na investice, ale v podstatě je v něm vše pravda. Hlavní důvod, proč si myslím, že tento článek má místo v našem Newsletteru je zásadní informace o riziku, které si málokdo uvědomuje. Myslím tím inflaci. Spousta lidí, když přemýšlí o investování, tak se obává ztráty, a proto se do něj třeba ani nepustí. Ovšem málokdo si uvědomuje, že peníze, které má doma nebo v bance na běžném či spořícím účtu, tak si z nich nechává každý rok ukrojit právě díky inflaci. A tato ztráta není teoretická, ale faktická – pokud mi bude v bance na běžném účtu ležet 100 000,- tak z nich mám za 10 let 78 100,- (při inflaci 2,5 % p.a.) => cena za jistotu, že neprodělám v investici by za deset let stála 21 900,-. A to je jistota. To, jestli vydělám nebo nevydělám na investici je pravděpodobnost… Takže neinvestováním mám JISTOTU pouze a jen ztráty.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Co mají klienti Equa bank, ING Bank a Akcenty čekat od Raiffky?
Nemálo lidí se dotkne jedna ze tří velkých změn letošního roku. Tedy přechod klientů EQUA bank, ING bank, případně Akcenty, pod Raiffeisenbank. V článku jsou moc pěkně popsány dopady ve všech třech případech, ovšem skutečná změna se týká jen prvních dvou jmenovaných. Ano, jedná se, v současné době, jen o sliby. Jestli dojde k jejich naplnění nebo ne, se nyní jednoznačně říct nedá. Ovšem v případě spořícího účtu ING bank, tam bych obavy neměl – nabídka od RB je v současné době nejlepší ze všech „bez-podmínkových“ spořících účtů. V rámci EQUA bank, tam jsem osobně sám zvědavý a netroufám si hádat, je potřeba si počkat. Ovšem změna běžného účtu není ničím složitým, pokud tedy klienti převedení pod RB nebudou spokojeni, mohou se velice snadno poohlédnout jinde.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS
Po delší době zde máme aktualizované srovnání běžných účtů u bank. Poslední obdobné srovnání bylo v našem Newsletteru ze srpna 2020 >>>. Pokud se zrovna rozhodujete, po jakém účtu sáhnout, tak se bude článek hodit. Jen upozorňuji, že pokud si vyberete AirBank, tak za chvíli budete mít MONETA banku (jelikož ta AirBank koupila) a stejný případ platí u EQUA bank, ze které bude za chvíli Raiffeisenbank.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře