Newsletter březen 2022

od Robert Stejkora

Před rokem, jsem na tomto místě psal, že je to už rok, co je se potýkáme s pandemií koronaviru. A místo toho, abych dnes napsal, že od toho už máme, po dvou letech klid, tak jak všichni víme, řešíme teď nové obtíže – vysokou inflaci, stoupající úrokové sazby, a především je každodenní zprávou v médiích velmi blízká válka na Ukrajině. Už se těším, až bude alespoň na chvilku klid… S novými tématy pochopitelně rezonují i konkrétní články, takže právě s touto tématikou se můžete v níže vybraných a okomentovaných článcích setkat, v rámci našeho Newsletteru z března 2022.

Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Havárie nebo úraz při cestě s pomocí na Ukrajinu? Plnění od pojišťovny bude obtížné
Za tento článek jsem velmi rád, protože toto si pravděpodobně málokdo uvědomuje. Pokud totiž cestujete do země, kam ministerstvo zahraničí nedoporučilo cestovat, pak se vás může týkat část pojistných podmínek, každé pojišťovny, kde je uvedeno, že pojišťovna nemusí plnit, pokud se vám něco přihodí v takové zemi. Pojišťovny sice skrze své mluvčí říkají, že budou posuzovat vše individuálně, ale co je psáno, to je dáno… Pozor tedy na to, pokud vycestujete na Ukrajinu, ale i do Ruska, či Běloruska, tak vám hrozí, že se případných financí od pojišťovny nedočkáte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojištění běžných výdajů. Kdy pojišťovna zaplatí nájem a účty za vás
Podobně jako v případě pojištění ztráty zaměstnání, i v tomto případě budu trvat na tom, že se jedná o naprosto zbytečné pojištění. A článek s tímto mým tvrzením v podstatě souhlasí (jen to více rozepisuje 😊). Za mě je důležité mít kvalitně postavenou životní pojistku (kvalitně znamená také s adekvátními pojistnými částkami) a vedle toho si vytvořit taktéž adekvátní finanční rezervu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Proti urážkám na internetu se už můžete pojistit. A také vaše děti
Na první pohled se může zdát nadpis úsměvný, ale… Začtěte se do článku. Je v něm totiž velmi správně uvedeno, že za poslední dva roky se valná většina komunikace přesunula na internet, především na sociální sítě a odtud pak přichází riziko „digitální šikany“, tzv. kyberšikany. Ohroženy jsou pochopitelně děti. To, co je ovšem zajímavé, tak že i na toto riziko pojišťovny myslí (některé) a lze jej krýt.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Průměrná nabídková sazba hypoték v březnu vystřelila na 4,62 %
Fincentrum hypoindex změnil způsob jakým zveřejňuje údaje o průměrné úrokové sazbě hypoték. Což je rozhodně pozitivní, už se nebude jednat o údaje, které jsou, z podstaty věci dřívějšího fungování, zastaralé. To, co už pozitivní není, tak je další nárůst průměrné úrokové sazby u hypoték. Po měsíci jsme zase na vyšší úrokové sazbě. Reálně se teď můžeme bavit o sazbě 4,62 % p.a. a růst ještě určitě nekončí – po březnovém navýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB, budou i banky s navyšováním pokračovat…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Hypotéky jen pro bohaté? Přísnější pravidla na obzoru
Nadpis trošku mate (dle mého názoru), jelikož pod pojmem „bohatí“ si asi většina lidí představí milionáře. Faktem ovšem je, že od dubna 2022 se vrací do hry ukazatele DTI, DSTI a LTV, které ČNB zmírnila či úplně zrušila v době začátku pandemie (jaro 2020), takže se pouze vracíme do stavu před 2 lety. Osobně to nevidím jako úplný konec možnosti běžného občana vzít si hypotéku. Větší problém, dle mého názoru, jsou stále ještě rostoucí ceny nemovitostí a vedle toho relativně rychle rostoucí úrokové sazby, což samo o sobě způsobuje problém i ve chvíli, kdy by se zmíněné ukazatele do hry nevrátily (banky je totiž plus mínus stejně dodržovaly).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v březnu: Kam vložit peníze? Velký přehled
Zhodnocení na spořících účtech a obecně spořících produktech bank stále pomalu roste. V článku (v jeho poslední část) je přehled nejvýhodnějších spořících účtů. Zde bych jen doplnil, že TRINITY bank má na svém spořícím účtu zhodnocení již 3,68 % p.a. (pro vklady do 400tis.), v článku byl ještě zastaralý údaj.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Porovnali jsme termínované účty. Nejlepší vynesou 2,80 až 4,40 %
Jako určité doplnění k předchozímu článku je tento, který srovnává čistě termínované vklady. Upřímně, osobně jsem tomuto produktu nepřišel na chuť, a to kvůli nutnosti vázat vklad na předem daný termín, bez možnosti pružně reagovat na případně nově vzniklou situaci.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Do penze našetřete alespoň dva miliony, radí experti. Jaká je realita?
Dva miliony zní na první pohled jako obrovská spousta peněz. Ale, když si tuto částku vydělíme 20 lety, tak to pak odpovídá cca 8 000,-/měs. a to už tak moc není. Prostě je potřeba počítat s tím, že k penzi bude potřeba nemálo financí. Každopádně, není zase až takový problém této „horentní“ sumy dosáhnout, jen je třeba k tomu vybrat vhodný produkt. No a pokud se budeme držet toho, o čem článek je, tedy „penzijek“, pak je potřeba volit jeho novou formu Doplňkové penzijní spoření s dynamickou strategií, která je jediná vhodná pro dlouhou dobu trvání. Ale kolik si ukládat? Zde budu velmi liberální – to je na každém, ale ať máte nějakou představu, tak 1 000,-/měs., s průměrným zhodnocením 6 % p.a. udělá po 30 letech v „penzijku“ lehce nad 1mil.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Začíná náhrada vkladů Sberbank. Na jejich výplatu máte 3 roky času. A co s úvěry?
Velmi jednoduché, ale dostačující shrnutí, na co mají klienti SberBank nárok, a hlavně jak by se nyní měli chovat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře