Newsletter duben 2022

od Robert Stejkora

Loni vyšel Svátek práce na sobotu, letos na neděli, hold si budeme muset na prodloužený víkend ještě rok počkat. Ale to nic neznamená pro náš okomentovaný výtah článků z finančního světa, který klasicky zveřejňujeme vždy prvního v měsíci. Ať je víkend, svátek nebo pracovní den. Nyní tedy přinášíme Newsletter z dubna 2022, a v tom letošním dominují články s tématem Spoření a investic, kdy vystřídaly loňského vítěze v počtu článků – Úvěry a konsolidace.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Životní pojištění je důležité v každé době. Ale dnes přece jen o fous víc
Životní pojištění je důležité vždy stejně. Jen v současné době o něm lidé více přemýšlejí. Takto bych okomentoval nadpis já. Důležité je proto, že v každé době je třeba, aby bylo nastaveno adekvátně. Adekvátně vůči příjmům a výdajům. Pokud se něco z toho změní (kterýmkoliv směrem), pak je vhodné i již existují pojištění aktualizovat (pochopitelně to nemá valný smysl, pokud se bavíme o změně v příjmech či výdajích ve výši tisícikoruny). Životní pojištění by mělo být jakýmsi „živým organismem“, který se v čase vyvíjí a reaguje na aktuální životní – finanční situaci. To, co mi na závěr vykouzlilo úsměv je použití mnou použitého obratu v mém článku „Životní pojištění – sázka proti sám sobě“ (připomenout si jej můžete ZDE >>>).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky se prodávají v průměru za 4,88 procenta
Myslím, že tohle už nikoho nepřekvapí. Nárůst úrokových sazeb pokračuje už několik měsíců v řadě a vzhledem ke zvýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB a jejímu budoucímu více než pravděpodobnému dalšímu navyšování tento trend bude ještě nějakou dobu pokračovat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přehledně: Jakých chyb se vyvarovat při žádosti o hypotéku
Celkově se jedná o relativně jednoduchý přehled, těch chyb by se totiž našla celá řada. Na druhou stranu, to zásadní v článku zaznívá (včetně připomenutí nově platících parametrů nařízených ze strany ČNB). Osobně bych vypíchnul to nejdůležitější, dle mého názoru, a to: nikdy nepodepisujete rezervační smlouvu bez předchozí prescoringu v bance! To je totiž naprosto zásadní chyba.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Další zvyšování sazeb na spoření. Přes 4 % p.a. už mají spořicí účty a termínované vklady, 2,50 % dá stavební spoření
Klasický, každoměsíční přehled spořících produktů (už pár měsíců v něm totiž nejsou jen spořící účty, ale je v něm info i o akčních nabídkách stavebních spořitelen a termínovaných vkladů). Pokud se tedy poohlížíte po novém spořícím účtu, tak stačí kouknout na závěr článku, kde je pěkně srovnáno.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Termínované vklady 2022: Zázraky nečekejte, maximální sazby kolem 4 %
Jako doplnění k předchozímu článku je aktuální nabídka termínovaných vkladů. Jejich zhodnocení je nyní velmi podobné zhodnocení u spořících účtů. S jednou výhodou, toto zhodnocení je garantováno po celou dobu sjednaného trvání vkladu – u spořících účtů se může kdykoliv změnit. Ale s tím je spojena i jedna nevýhoda, na tyto peníze po dobu sjednaného termínu nemůžete sáhnout, jinak vás čekají nepříjemné poplatky. Má tedy smysl tento produkt využít? Přijde na to. Pokud máte dostatečnou finanční rezervu a zbývají vám ještě další volné finance, které víte, že nebudete několik let potřebovat, pak to bude zajímavější alternativa ke spořícím účtům, ale… Nejzajímavějšího zhodnocení dosáhnete u termínovaných vkladů pokud zvolíte jeho trvání na mnoho let a v takovém případě, bych já osobně peníze investoval – dlouhá doba totiž sníží riziko ztráty a vydělat tak můžete i výrazně více než u termínovaného vkladů. Každopádně, hlavní je, že důležitější než volba produktu, je mít dobře udělaný investiční plán.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Podřízené vklady: O trochu lepší zisk, o hodně vyšší riziko
Tento článek, jako takové doplnění ke dvěma předchozím sem nedávám ani jako zajímavost a už vůbec ne jako doporučení. Spíše bych jej chtěl použít k varování. Vzhledem k současné inflaci hledá spousta lidí různé alternativy, které nemusejí dopadnout úplně dobře. A jelikož při hledání alternativ mohou lidé narazit i např. na tyto podřízené vklady, tak bych k tomu chtěl pouze dodat, že kvůli zhodnocení, které je o cca 1 % p.a. vyšší, než na klasických produktech je úplně zbytečné o tomto produktu vůbec přemýšlet. A o těch dalších, pofidérních produktech, slibujících astronomické zhodnocení nemá smysl přemýšlet už vůbec.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Cenné papíry, zlato nebo kryptoměny. Jak se dědí investice?
Článek sice není o ničem pozitivním, ale rozhodně si myslím, že je dobré vědět, jak postupovat v případě, že je předmětem dědictví např. investice. Zároveň je to i doporučení pro toho kdo investuje, jak je třeba zajistit, aby případné dědictví tohoto majetku bylo co nejsnazší (případně vůbec možné).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

TOP 5 nejlepších běžných účtů: Jedničkou je MONETA, v závěsu RB
Po delší době zde máme zase srovnání NEJ běžných účtů. V článku je TOP 5 účtů v ČR, včetně popisu jejich základních výhod. Mě osobně je překvapením, že se do této pětky dostala KB, ale to jen proto, že nabízí účet na rok zdarma (pozor, na rok, takže po roce už těm ostatním konkurovat nezvládne).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře