Newsletter květen 2022

od Robert Stejkora

Květen je za námi a jak to, tak vypadá, tak nám začíná léto. Každopádně krom toho, že je dnes Den dětí, tak my přinášíme náš okomentovaný výtah nejzajímavějších článků z finančního světa – Newsletter květen 2022.

Loni, když jsme vydávali ve stejný den tento náš Newsletter, tak zrovna začalo rozvolňování a článků byla velká spousta, tehdy se nám jich podařilo vybrat 11, letos je to o něco slabší, ale díky tomu jsme se mohli více rozpovídat v komentářích.

První místo, v počtu článků, patří letos tématu Spoření a investice (jako loni a jako předloni).

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy má smysl pojistit se na život a dokdy být pojištěný
Článků s tématem životního pojištění nebývá mnoho, proto, když už se nějaký objeví, tak se jej do Newsletteru snažím zařadit. A toto je jeden z nich. Zásadní, co si myslím, že je třeba zmínit a proč jsem tento článek vůbec použil, je informace o tom, že pokud už si někdo životní pojištění sjedná, tak aby mělo smysl, musejí v něm být dostatečné pojistné částky. A ty nejsou v řádech desítek tisíc, ty totiž nic neřeší. Vedle toho je důležité do kdy by měly být tyto částky sjednány a za mě je odpověď jednoduchá – na dobu produktivního života, tedy do důchodu. Tak to prostě je.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Přehledně: Vyvarujte se chyb při pojištění svého bytu či domu
Po nějaké době opět článek upozorňující na rizika, kterým je dobré se vyvarovat v případě pojištění nemovitosti. Tyto články kvituji, osvěta je v tomto velmi důležitá, jelikož mnoho lidí ani neví, že dělá při sjednání tohoto typu pojištění chybu. Přečtení článku rozhodně doporučuji každému, kdo již nemovitost či domácnost má pojištěnou nebo se na to minimálně chystá. Ovšem vedle tohoto článku doporučuji i náš vlastní článek na podobné téma (ten je k přečtení ZDE >>>), jelikož jde kapku více do hloubky. Na závěr bych chtěl upozornit na chybu v článku, kde se uvádí, že je zbytečné sjednat pojištění proti povodni, pokud kolem vaší nemovitosti není vodní tok nebo jste na kopci. Na to pozor, pojištění proti povodni je vždy spojeno s pojištěním proti záplavě a ta může hrozit i těm, kteří mají nemovitost na kilometry daleko od vodních toků. Takže za mě, riziko povodně a záplavy, bych nikdy z tohoto typu pojistky nevyjímal.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Analýza: Inflace zdražuje autopojištění, přechod jinam už není shodný
Článek jako takový je zaměřen především na to, že je třeba počítat s tím, že se bude pojištění vozidel zdražovat. To je bohužel známý fakt a postupně se to už děje nějakou dobu. Za mě jsou na vině především samotné pojišťovny, které se v konkurenčním boji snažily nabídnout co nejnižší cenu, aby přitáhly co nejvíce klientů. Jenže ejhle, škody se prodražují a pro pojišťovny začíná být tento produkt ztrátový. Takže postupně zase ceny šroubují nahoru. Nicméně to, proč jsem tento článek vybral je především kvůli jeho první cca čtvrtině, kde jsou uvedeny všechny pojišťovny, které pojištění vozidel nabízejí a u nich je zároveň uvedeno, kdy a k jakému datu je možné tuto pojistku vypovědět. To je totiž jedna z věcí, kterou stále ještě ne všichni vědí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Zdražování hypoték zrychlilo, průměrná sazba je už 5,33 procenta
Růst úrokových sazeb už dnes asi nikoho nepřekvapí, jelikož se to děje už relativně dlouho. Ale určitě to není příjemné pro nikoho. Aktuálně je průměrná úroková sazba 5,33 % p.a. což je nárůst o 0,45 % p.a. oproti minulému měsíci. No a asi nejhorší na tom je, že jelikož ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu, která je nyní aktuálně na hodnotě 5,75 %, tak je více než jisté, že další nárůst nás stále ještě čeká.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v květnu: Kam vložit peníze? Velký přehled
Podobně jako reagují banky na nárůst základní úrokové sazby zdražováním úroků u hypoték, tak ale také navyšují zhodnocení na svých spořících produktech. V článku je, tak jako každý měsíc, přehled aktuálně nejzajímavějších spořících produktů.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Penzijní fondy inflaci zase neporazily
Upřímně, ani se mi moc nechce psát, že jsem to říkal, ale říkal jsem to 😊. Staré „penzijko“, o kterém tento článek je, prostě nemá šanci dlouhodobě porážet ani tu běžnou (natož současnou) inflaci a jedinou jistotu, kterou v něm účastník má, je jistota ztráty. Toto už jsem naspal snad milionkrát a článek potvrzuje, že si to nemyslím jen já. Pokud tedy máte staré „penzijko“ a do důchodu vám zbývá více jak deset let, tak o ničem nepřemýšlejte a převeďte si jej na nový typ s investiční strategií, která bude schopna opravdu něco vydělat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Polovina Čechů si na penzi naspoří do půl milionu, chtěli by alespoň dvakrát tolik
Tento článek se výborně hodí jako doplnění k tomu předchozímu. Pokud chcete mít v důchodu milion, zbývá vám do něj 30 let, tak se starým „penzijkem“, s průměrným zhodnocením 1 % p.a. byste museli ukládat cca 2 200,-/měs.; s novým, Doplňkovým penzijním spořením, s průměrným zhodnocením 5 % p.a., pak stačí tisícovka… Víc k tomu asi není třeba dodávat 😊.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak nejlépe spořit dětem? Co nabízejí banky a co radí odborník
Tady je třeba ještě doplnit o jak staré se jedná dítě – jiný vhodný produkt bude pro dítě, kterému je 15 let a jiný pro novorozence. Proč? Jelikož je důležité kolik let je prostor pro tvorbu finanční rezervy, pro dítě. Ale pokud vezmu tu nejčastější variantu, tedy že člověk začne tvořit finanční rezervu miminku, pak to, co je skutečně efektivní, jsou dynamicky zaměřené investice, ne spořící účet, ne stavební spoření, ale dynamická strategie s dlouhým horizontem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře