Newsletter červen 2022

od Robert Stejkora

A máme tu prázdniny 😊. První pololetí roku 2022 je úspěšně za námi a s nástupem veder přicházejí i velké prázdniny pro všechny školáky. My, s koncem června, přinášíme výtah toho nejzajímavějšího, o čem se psalo v rámci financí. Podobně jako loni, tak i letos bylo článků požehnaně a nebylo snadné jich vybrat jen několik. Každopádně podařilo se a níže přinášíme náš okomentovaný výtah článků – Newsletter z června 2022.

Největší počet článků letos obsahuje téma Spoření a investice.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Drahá sázka na jistotu. Za pojištění schopnosti splácet hypotéku dáte i přes půl milionu
Obdobné články se sem tam objevují a většinou jsou psány jako tento, tedy, že pojištění schopnosti splácet je špatně a že vás bude stát spoustu peněz. No a já se pokaždé snažím toto tvrzení narovnat. Ono totiž sjednat si pojištění schopnosti splácet, kvůli slevě na úrokové sazbě, je hloupost. To bezesporu. Ale mít hypotéku na několik milionů a nemít ji krytou pojištěním, mi přijde hloupější. Takže pojištění k hypotéce (a nyní neřešme, jestli přímo skrze pojištění schopnosti splácet nebo klasické životní pojištění) má smysl jako zajištění, a to logicky něco stojí. Pokud na to budeme koukat takto, tak rozhodně taková pojistka není žádné zlo…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Co brzdí výplatu peněz, když nabouráte a máte nárok na odškodnění
Sice je v článku jen pár bodů, ale rozhodně se jedná o ty, které si každý hned třeba neuvědomí a je tedy fajn si je připomenout. V závěru článku je pak ještě několik novinek v rámci auto-pojištění, ale upřímně, spíše mi to přijde jako reklama, jelikož aby se mohlo jednat o relevantní info za účelem správného výběru, tak by musely být zastoupeny všechny pojišťovny, co tento segment nabízejí.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojištění (elektro)kol a (elektro)koloběžek: lze to, ale ne jako u auta
Máme tu léto a s tím je u nás často spojováno častější cestování na kolech (ale i těch v současné době oblíbených elektrických). Jelikož se nezřídka kdy stává, že i „obyčejná“ kola dnes stojí desetitisíce, tak není na škodu mít nějaké pojištění. Klasickou odpovědnost třetím osobám řeší pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě, které bývá často součástí pojistek domácností (nebo by mělo být!), ale asistence, či „havarijní pojištění“, to už taková pojistka neřeší. Proto je dobré, že v článku najdete varianty, jak i toto vyřešit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky dál zdražují. A ještě budou
Ano, hypotéky zdražují a budou. K tomu asi nejde ani nic dodat – ČNB zvedá základní úrokovou sazbu a banky na to reagují. Já mohu jen napsat: "vydržme, ono to takhle nebude na pořad."
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Délky refixace úrokové sazby u hypotéky se nemusíte bát. Až úroky klesnou, s bankami se dohodnete
Přesně jak je v článku potvrzeno od většiny bank, tak možnost snížit úrokovou sazbu u hypotéky, na žádost klienta, pokud by v budoucnu úrokové sazby zase klesly, je možné. A osobně to doporučuji jako první možnost, dříve, než začnete s refinancováním k jiné bance. Z toho důvodu rozhodně nedávají smysl krátké FIXace a osobně bych, v současné době, kratší FIX než na 5 let, nikomu nedoporučil.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Spory klientů s bankami vymýtily poslední vysoké poplatky za předčasnou splátku hypotéky
Rozhodně pozitivní zpráva. Pravdou ovšem je, že vysoké poplatky účtovalo jen skutečně pár výtečníků (v článku jsou uvedeni), většina bank nechala člověka odejít s poplatkem ve výši pár stovek. Ovšem je potřeba se mít na pozoru, banky podaly podnět k soudu a pokud ten rozhodne v jejich prospěch může se velmi snadno stát, že nejenže se k vyšší poplatkům vrátí tyto banky, ale budou je následovat i ty ostatní. Jak to dopadne, na to si musíme počkat, ale minimálně nyní je od vysokých poplatků, za předčasné splacení úvěrů, klid.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Banky znovu zvyšují úrokové sazby spoření. Ale jen opatrně, neradujte se
Standardní přehled aktuální nabídky spořících produktů. Banky pochopitelně reagují na zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB i na svých spořících produktech (nejen na hypotékách), ovšem u těch spořících produktů jsou kapku opatrnější a ač by se dalo čekat velké zvýšení úročení, po velkém zvýšení ze strany ČNB, tak se tak neděje. Proč? Od 01.07.2022 zde máme v ČNB nové vedení a jeho přístup může být opačný, než na co jsme byli zvyklí, takže banky prostě přistoupily k vyčkávací politice.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Investice nyní inflaci neporáží. Podle analytiků se ale blýská na lepší časy
Současná inflace (která již převyšuje 15 % p.a.) rozhodně není taková, kterou by šlo klasickými investičními nástroji porážet. Ale to není ani třeba. Pokud totiž nepatříte mezi spekulanty a váš investiční horizont je v délce alespoň několik let, tak vás to nemusí trápit – je třeba porážet dlouhodobou, průměrnou inflaci a ta je výrazně pod 5 % p.a. a ač to tak nyní možná nevypadá, tak se zase na svůj dlouhodobý průměr vrátí. Psal jsem přesně na toto téma i vlastní článek, který taktéž doporučuji: Co s tou inflací? >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Sedm nejčastějších chyb začínajících investorů
Paní Brodani je odbornicí na svém místě a jejím sedmi radám není co vytknout, rozhodně bych se pod článek klidně podepsal, takže každému, kdo o investování uvažuje nebo již investuje, jeho přečtení doporučuji.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Medvěd je tady, ale utíkat před ním není zapotřebí
Máme zde podobnou situaci jako v březnu 2020, kdy začaly trhy padat, jedná se o tzv. medvědí trh (jelikož medvěd útočí shora dolů) a nemálo lidí začíná mít obavy o své investice. Článek moc pěkně popisuje, jak se v takovém případě chovat. Je kapku delší, takže pokud by někdo hledal kratší čtení s podobným tématem, tak ZDE >>> je můj vlastní článek, který jsem psal právě v roce 2020 (ale principy z něj jsou stále platné).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Moje inflace není tvoje inflace: Jak na nás opravdu dopadá růst cen? (výpočty)
Super článek o inflaci. Proč? Protože v médiích ukazovaná inflace je průměrem a netýká se všech. V článku je jednak pěkně popsáno, jak se může inflace dotknout určitých skupin, ale hlavně je v jeho závěru ukázán rozdíl v inflaci na porovnání lidí ze stejné skupiny, kdy tito lidé mají ovšem inflaci rozdílnou (někdy hodně).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře