Newsletter červenec 2022

od Robert Stejkora

Stejně jako v posledních dvou letech, tak i letošní červenec byl na články velmi chudý. Ale je léto a první prázdninový měsíc prostě takový bývá. Každopádně, zajímavé články jsme vybrali a přinášíme je, včetně komentářů, v našem Newsletteru z července 2022.

Nejvíce článků bylo v kategorii Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak si pojistit fotovoltaickou elektrárnu na rodinném domě?
Velmi zajímavý a hodnotný článek. Proč? Protože fotovoltaika začíná být čím dál tím více rozšířená (a není se čemu divit) a tím pádem se hodí většímu počtu lidí vědět, jak správně nahlížet na pojištění domu, kde právě fotovoltaika je.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky prudce zdražují
To už nikoho asi nepřekvapí, ne? Po posledním zvýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB na současných 7 % je jasné, že na to budou banky reagovat. Velmi zjednodušeně řečeno, marže banky, je vše, co tuto základní úrokovou sazbu přesáhne, takže lze logicky čekat, že hypotéky se budou prodávat velmi brzy nad 7 % p.a. S tím se nedá nic dělat. Zásadní jsou budoucí kroky ČNB, jejíž vedení je v novém složení. Jakmile začne ČNB sazbu snižovat, tak s určitou setrvačností, ji budou následovat i hypotéky (ale letos to určitě nebude).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Aby půjčka opravdu pomohla. Co je třeba vědět?
Současná doba, bohužel, nahrává tomu, vzít si unáhleně a bez rozmyslu půjčku. Rozhodně, a to platí pro jakoukoliv dobu, doporučuji si tento krok velmi dobře rozmyslet. A v rozmýšlení, tedy to, na co myslet, velmi pomůže i tento článek. Není v něm sice nic objevného, ale právě proto, že jsou v něm všechny základní a zásadní věci, na které je třeba myslet, tak ho mohu jen doporučit. Navíc hned v úvodu, je poučka, kterou sám říkám už mnoho let, konkrétně: „Půjčovat bychom si měli jen na věci, které mají svou životnost výrazně delší než samotná půjčka.“
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v červenci: Kam vložit peníze? Velký přehled nabídek bank a záložen
Klasický přehled vkladových účtů u jednotlivých bank, tedy především spořících účtů a termínovaných vkladů (plus pár bonusových akcí ze strany stavebních spořitelen).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Mladí Češi přípravu na důchod podceňují, spoří si jen polovina z nich
Největší výhodou u každé investice, je možnost dlouhého investičního horizontu, stačí pak i pár stovek, aby ve výsledku vzniklo zajímavé číslo. Na druhou stranu, čas je i největším nepřítelem, pokud začne člověk řešit tvorbu finanční rezervy k důchodu pozdě – to na co by dříve stačilo několik stovek měsíčně pak může znamenat i několik tisíc měsíčně, aby se dosáhlo shodného výsledku… Nemluvě o tom, že dlouhý investiční horizont umí rozptýlit i několik krizí, které mohou nastat.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

První pololetí bylo na akciových trzích nejhorší za více než padesát let
To že současná situace není v rámci investic pozitivní je fakt. Známý fakt. To, že v rámci investic fungují cykly, kdy se střídá doba „blahobytu“ s dobou opačnou je taktéž známý fakt. Před rokem 2020 jsme zažívali v podstatě jen růst a mnoho lidí zapomnělo, že k propadům vůbec může dojít. Ale pak přišel Covid a ukázal realitu. Jenže pak těsně po něm přišla další rána v podobě inflace (která byla ale očekávatelná – centrální banky napumpovaly do ekonomik obrovské množství peněz), ale bohužel zároveň s tím i válka na Ukrajině, což nečekal nikdo. Ani jeden z těchto faktorů kladným číslům na investičních portfoliích nenahrává. Ale na co je třeba především myslet je to, že nic netrvá věčně a vše jednou pomine. Za mě je možné se na tomhle vzít i něco pozitivního, jednak nám to připomene, že není vše zalité Sluncem a budeme odolnější i vůči případným příštím propadům (a věřte, že přijdou), ale především, pokud trhy klesají, tak je to příležitost, stejná jako nákupy ve slevě ve výprodejích. Tak to je. Takže rozhodně není třeba panikařit, jen vytrvat. Vypůjčím si citaci z článku, se kterou se naprosto ztotožňuji: „… doporučujeme držet se dlouhodobého investičního plánu. Bez ohledu na to, kdy přijde hospodářská recese a jak vážná bude.“
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře