Newsletter srpen 2022

od Robert Stejkora

A prázdniny jsou pryč. Léto vypadá, že už se taktéž bude poroučet a s dnešním 1. zářím, kterým zároveň začíná nový školní rok přinášíme náš výtah okomentovaných článků z finančního světa, tedy Newsletter srpna 2022.

Loni bylo článků relativně málo, letos to bylo o poznání lepší a díky tomu se nám podařilo Newsletter dostatečně zaplnit zajímavými články.

Prvenství, v počtu článků, tentokráte patří kategorii Neživotního pojištění.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Neživotní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejčastější chyby ve smlouvách a největší záludnosti životních pojistek
Musím říct, že tento článek je výborný pro každého s životním pojištěním (či pro zájemce o něj). Velmi v jednoduchosti vysvětluje vše, na co je třeba pamatovat. Zároveň si myslím, že jasně ukazuje, že produkt životního pojištění nepatří mezi ty jednoduché a že je více než vhodné, abyste se s jeho nastavením poradili s odborníkem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Záplava není povodeň aneb Jak se vyznat v majetkové pojistné smlouvě
Podobně jako v prvním článku v předchozí kategorii, i tento je výborný a doporučuji ho každému, kdo má pojištěn majetek, nebo se k tomu alespoň chystá. V článku jsou totiž vysvětleny výrazy, které nemusí každý laik znát a pak také osvětluje časté nejasnosti v rámci pojištění majetku (např. rozdíl nemovitost vs. domácnost). Pokud pojistku už máte, budete vědět co v ní máte skutečně pojištěno a pokud se k jejímu uzavření chystáte, tak budete vědět, co byste po ní měli chtít.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co by si měli v pojištění ohlídat chataři a chalupáři
Pojištění rekreačních objektů se příliš neliší od „klasického“ pojištění rodinného domu, v principu se jedná o stejný typ produktu. To, kde mohou být rozdíly, jsou především limity, které vám pojišťovna dokáže pojistit – bude pro ni totiž rozhodně rizikovějším pojistit nemovitost, kde většinu roku nikdo nebydlí než dům, který je obydlen prakticky neustále. Takže článek vysvětluje jen ty základní věci, které ovšem platí (z většiny) i pro pojištění rodinného domu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojistil se na milion. Vyhořel a dostal jen půlku. Skončí tzv. podpojištění?
Nadpis a závěr článku sice vyznívá optimisticky, ale já bych na to nespoléhal a podpojištění bych se skutečně bál (taky články s podobnou tématikou zařazujeme do Newsletteru relativně často). Doporučuji všem, aby skutečně o pojištění svého nemovitého majetku přemýšleli a snažili se jej pojistit vždy na adekvátní částku, i kdyby to mělo znamenat, že cena pojistky bude o pár stokorun ročně vyšší (víc to totiž z pravidla nebude).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Roste zájem o připojištění aut, hlavně předních skel
Toto asi nikoho nepřekvapí. Sám si už neuvědomuji, kdy jsem dělal čistě povinné ručení bez jediného připojištění. A rozhodně to dává smysl, jelikož připojištění je schopno vyřešit situace, kdy dojde ke škodě na vlastním vozidle, aniž by bylo třeba sjednávat havarijní pojištění (ano, připojištění nedokáží vyřešit vše v takové míře jako havarijní pojištění, ale je to rozhodně lepší než nic). Článek v podstatě jen upozorňuje na to, že existuje možnost takových připojištění, ale do detailu v podstatě nejde, takže bych v tomto doporučil náš článek, který více do detailu jde: Efektivní pojištění vozu >>>
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v srpnu: Kam vložit peníze? Přehled nabídek bank a záložen
Stálice v našem Newsletteru – aktuální nabídka vkladových produktů, jak u bank, družstevních záložen, tak i u stavebních spořitelen.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci
Zrušit „penzijko“, ale i třeba investici, kvůli tomu, aby se finance z ní uložily na spořící účet, je vyloženě hloupost! Ano, při pohledu na investiční účty můžeme nyní koukat v podstatě jen na propady, kdežto zhodnocení na spořících účtech roste (viz článek výše), ale obojí je dočasný jev. To, že byste dnes dostali na „spořáku“ klidně i 5 % p.a. je sice pěkné, ale jakmile začne ČNB snižovat základní úrokovou sazbu, tak budou klesat zhodnocení i na spořících účtech a jestli tam dá někdo finance z „penzijka“, které je postaveno s dlouhým investičním horizontem (= do důchodu), tak dlouhodobě peníze ztratí. Nemluvě o tom, že až začne ČNB sazby snižovat, tak to půjde velmi pravděpodobně ruku v ruce s tím, že se obrátí trend u investic a ty začnou zase růst, díky čemuž se zhodnotí podíly nakoupené v době poklesů. Takže rozhodně, v žádném případě, nerušte „penzijko“ kvůli „spořáku“. Nejen, že je to velmi krátkodobé, ale skutečně hloupé.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky přestaly zdražovat
Upřímně, skákat radostí bych ještě nedoporučoval. To, že ČNB na posledním zasedání nezvýšila základní úrokovou sazbu (a Aleš Michl dodržel to, o čem mluví už dlouho), ještě nic neznamená, důležitý bude další vývoj. Nelze čekat, že se v průběhu pár měsíců trend obrátí a sazby začnou klesat. To reálně může nastat až v příštím roce. Ale vše je stále ještě s otazníkem.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

KOMENTÁŘ: Hypotéka dnes může mít větší smysl než před lety
Velmi zajímavý pohled na současnou situaci: úroky hypoték vs. inflace. A každopádně je tento pohled veskrze pozitivní (oproti jiným článkům s touto tématikou). Je totiž pravda, že pokud si vezmete hypotéku i s úrokem 6 % p.a. v době inflace, která se blíží 20 % p.a., tak to ve finále vyjde ekonomicky lépe, než když si člověk bral hypotéku s úrokem 2 % p.a. při inflaci, která byla taktéž 2 % p.a. Reálný dluh bude totiž ve finále nižší.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře