Newsletter září 2022

od Robert Stejkora

Září je za námi a neslo se v duchu toho stejného, jako i předchozí měsíce – vysoká inflace, drahé energie a konflikt na Ukrajině. Z toho plyne i zaměření většiny článků, které se na internetu objevily. A my tím pádem přinášíme výtah těch nejzajímavějších článků, včetně našeho komentáře, tedy Newsletter září 2022.

Jasné prvenství, co do počtu článků, letos v září patřilo tématu Spoření a investic.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Životní pojištění
Spoření a investice
Úvěry a konsolidace
Ostatní

 

  • ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Výpověď nevýhodného životního pojištění se může i nemusí vyplatit. Jak přejít k novému poskytovateli?
U rušení životního pojištění pozor! A to ne kvůli tomu, že by se jednalo o výrazně něco jiného než třeba u rušení pojistky auta, v principu je to totiž totožné. Pozor si dejte z toho důvodu, že zrušit povinné ručení a udělat si ho jinde, protože bude levnější je ve skrze správná úvaha, ale u životního pojištění by měla být cena jedním z posledních faktorů pro rozhodování. Zde bych skutečně doporučoval poradit se o tomto kroku s odborníkem, který bude schopen lépe posoudit rizika, a tedy to, zda-li je případné zrušení životní pojistky skutečně tak výhodné, jak se na první pohled může zdát laikovi.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v září: Kam vložit peníze? Kompletní přehled nabídek bank a záložen
Už naprosto tradiční srovnání vkladových produktů. Tentokráte je v něm porovnání pouze spořících účtů a termínovaných vkladů, takže bez stavebního spoření, které bylo součástí několik předchozích měsíců.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Naučila inflace Čechy chránit své úspory? Na spořicích účtech leží 220 miliard korun
Tento článek sem nepřidávám kvůli statistickým údajům, které jsou především v jeho první části, ale naopak, kvůli jeho závěru. Budu citovat: „Nejhorší chyba, kterou teď mohou nezkušení lidé udělat, je naletět na rádoby výhodné nabídky na vysoké výnosy s nízkým rizikem. To si jen naběhnou na velký průšvih.“, jinými slovy, snažit se teď porazit inflaci není možné, důležité je co nejvíce snížit její dopad a snažit se ji porážet dlouhodobě, respektive snažit se porážet dlouhodobou, průměrnou inflaci.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Největší bonus k penzijnímu spoření může dát zaměstnavatel
Tento článek sem nepřikládám jako doporučení k volbě penzijní společnosti, která dává „všimné“, ale právě naopak. Chtěl bych varovat před volbou penzijní společnosti dle toho, jestli vám od ní přistane na účtu tisícovka nebo ne, protože „penzijko“ je dlouhodobý produkt, kde je důležité, jaké zhodnocení bude připisovat v následujících letech, a nikoliv jestli dá do začátku pár drobných. Doporučuji tyto bonusy vůbec nezahrnovat do rovnice, ze které pak výběr vzejde.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Šest základních kroků, jak začít správně investovat
Velmi jednoduchých 6 bodů, které jsou ovšem schopny přinést skutečně pozitivní výsledky u investic. Doporučuji článek každému, kdo přemýšlí o tom, že s investicemi začne.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypotéky přestaly zdražovat. Pokles v nedohlednu
No na dobu, až skutečně začnou úrokové sazby klesat (a skutečně myslím, až budou klesat o více jak 0,05 % p.a.) si musíme ještě počkat. Jak dlouho, to hodně závisí i na dalších krocích ČNB, ale vzhledem k současné stále vysoké inflaci si nemyslím, že by ČNB začala příliš brzy snižovat základní úrokovou sazbu.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

Equa bank definitivně končí, s Raiffeisenbank se spojí v listopadu. Co se pro vás změní?
Velmi platný článek pro všechny, kdo mají nějaký účet u EQUA bank. Ta totiž přestane 14.11.2022 fakticky existovat a následně bude už jen Raiffeisenbank, se vším všudy. Článek pěkně shrnuje, co se všechno mění a kde je potřeba nějakých kroků ze strany klientů EQUA (naštěstí těch kroků není mnoho).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře