Newsletter březen 2023

od Robert Stejkora

Už je to třetí rok, co v úvodu našeho Newsletteru, v březnu, píši o komplikacích, které musíme řešit, či minimálně poslouchat v médiích. Byl to Covid, pak inflace, pak válka na Ukrajině a jak vidno, tak tomu není stále konec a stále nemáme ani na chvilku klid. Teď se k tomu nově přidaly obtíže bank (krach v USA a problémy velké banky ve Švýcarsku), a to je něco nového, čeho se media pochopitelně nemohla nechytit… K tématu bank samozřejmě přikládáme článek i v tomto Newsletteru, ale ne ten klasický z medií, ale ten s fakty, protože zde není panika na místě – však se dočtete. Pojďme se ale podívat na celý náš letošní Newsletter z března 2023.

Co do počtu článků, máme tentokráte nejsilněji zastoupeny články s tématem Spoření a investic.

Články jsou rozděleny tentokrát do těchto kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Krádeže lyží je možné pokrýt z více druhů pojištění
Důvod výběru tohoto článku nejsou krádeže lyží, teď v době vydání našeho Newsletteru už se pravděpodobně lyžovat nebude, smysl je obecná zpráva, kterou by měl článek přinést – pojištění domácnosti umožňuje krýt i odcizení, ke kterému dojde mimo samotnou domácnost, krytí bývá omezeno, často výrazně omezeno, ale použít lze. To nejdůležitější, na co je třeba pamatovat, aby bylo kryto odcizení (lhostejno zda přímo v domácnosti nebo mimo), tak musí být překonána překážka – odcizení z nezamčené místnosti znamená automatické zamítnutí plnění.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Hypoteční sazby se drobně snížily a hned je z toho největší pokles za poslední dva roky
A cože je tím největším meziměsíčním poklesem? Celá 0,1 % p.a.! V současné době nelze čekat žádné razantní snížení sazeb, takže když uvidíte podobné nadpisy článků, tak nejásejte, půjde skutečně jen o drobné úpravy v sazbách, kvůli konkurenčnímu boji. Podle všeho bychom se měli dočkat nějakého razantnějšího snižování, až v závěru letošního roku...
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších spotřebitelských půjček
Po delší době zde máme srovnání spotřebitelských úvěrů. Takže pokud někdo takový úvěr potřebuje. A má spočítáno, že to jeho rodinný rozpočet výrazně nenaruší, tak v článku jsou uvedeny banky, které umí nabídnout to nejlepší na současném trhu. Ovšem, já stejně všem doporučuji, vezměte si takový úvěr u své banky, kam vám chodí výplata a pak takový úvěr (po měsíci, dvou, až se propíše do registru) refinancujte jinam – z pravidla dostanete zajímavější sazbu, než v případě oslovení „cizí“ banky rovnou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

SROVNÁNO: Ušetřit je reálné. Kde se nejvíce vyplatí refinancování půjček
A jako doplnění k předchozímu článku ještě aktuální nabídky bank na refinancování/konsolidaci. Zde to nejčastěji funguje tak, že nabídnutá úroková sazba je nižší než u úvěru, který již máte, proto jsem výše doporučoval jít nejdříve do vlastní banky a pak s takovým úvěrem přijít do té „cizí“.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v březnu. Kam s penězi? Aktuální přehled
Od minulého měsíce v podstatě žádná změna v žebříčku. Každopádně, jak stále říkám, spořící účet by měl být určen pro pohotovostní rezervu – finance, které budete mít kdykoliv k dispozici, když se něco stane, zhodnocení je už jen příjemný bonus. Skutečně nemá smysl měnit co čtvrt roku spořící účet, když dojde k nepatrné změně. Na zhodnocování financí jsou jiné produkty. Ne spořící účty.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

O formě výběru peněz z penzijka rozhoduje zdanění i plány do budoucna
Toto je věc, kterou stále mnoho lidí neví – pokud se rozhodnete své „penzijko“ vybrat jednorázově, tak podléhají zdanění 15 % srážkovou daní jak příspěvky od zaměstnavatele, tak i veškeré připsané výnosy. Rozhodnutí, zda zvolit jednorázový výběr, nebo bude lepší renta, závisí na nemálo faktorech. Doporučuji se poradit s odborníkem, který vám bude schopen všechna pro a proti vysvětlit a spočítat vám rozdíly. Neexistuje totiž jedna správná odpověď pro všechny.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Kolik byste měli odkládat stranou, abyste se v penzi měli jako současní důchodci?
Velmi zajímavá studie, která se týká porovnání toho, jak výhodou „investicí“ jsou odvody do stávajícího systému důchodového zabezpečení vs. soukromá investice do fondů. V závěru je pak i spočítáno, kolik by si měl kdo odkládat, aby se měl stejně jako dnešní důchodci. Závěr je jasný, a není na něm nic nového, čím dříve si člověk začne na vlastní důchod odkládat finance stranou (a umístí je do správného portfolia), tím méně peněz si bude muset z výplaty „utrhnout“. Zásadní je pochopitelně i správné nastavení toho, kam finance posílat. Ale s tím by měl pomoci poradce, určitě není řešením: „udělám si penzijko, a je hotovo“.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze
Relativně velké téma (a toto je jen jeden článek z mnoha) – stavební spoření je totiž velmi oblíbený spořící produkt (především spořící, z pohledu většiny). Ve hře je teď velmi vážné omezení, respektive zrušení státní podpory (případně její navázání na konkrétní účel). Upřímně, toto se za celou moji kariéru už řešilo mockrát, jen tentokráte to vypadá skutečně vážně. Já chápu, jak stát, tak ale i druhou stranu a tou jsou stavební spořitelny. Problém je, že argumenty jsou na obou stranách silné, takže lze jen těžko odhadovat, jak to dopadne. Ovšem, měli bychom snad vědět v řádu pár měsíců. No, a k tomu se váže moje doporučení. Jelikož na státní podporu je nárok i když se „stavebko“ uzavře a uhradí klidně na konci roku, tak já bych vyčkal se sjednáním nového (za účelem spoření) a rozhodl se až bude jasné, či minimálně jasnější, jaký bude výsledek této pře, protože ještě není nic rozhodnutu, ač v mediích se dočítáme něco jiného :-).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

KOMENTÁŘ: Příliš hořká švýcarská čokoláda aneb poučení z problémů banky
V závěru března zaznívaly v médiích informace o apokalypse ve světě financí, kvůli krachu banky v USA a problémům banky ve Švýcarsku. No, že se opět jednalo o uměle vytvořenou „super zprávu“ v mediích, tomu se nelze divit. Media žijí z takových zpráv. Ale apokalypsa se nekoná, což je moc pěkně popsáno v článku. A jak jej můžeme shrnout? Pokud máte v jedné bance, na jedno rodné číslo méně než v přepočtu 100 000 EUR, tak můžete být v klidu. A pokud máte dobře diverzifikované portfolio, např. skrze správně zvolené fondy, tak můžete být v klidu taktéž. Strach a panika vůbec nejsou na místě!
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře