Newsletter duben 2023

od Robert Stejkora

Po dvou letech konečně připadl Svátek práce na pracovní den a prodloužil nám tím víkend, což zároveň znamená, že za týden budeme mít ještě jeden prodloužený víkend. Prostě samá pozitiva, takto ze stratu nového měsíce. Pro nás to ovšem znamená, svátek-nesvátek, že je čas na zveřejnění našeho měsíčníku v podobně okomentovaného výtahu článků z finančního světa – Newsletter z dubna 2023.

Letošní duben byl na články skoupý, moc toho prostě nebylo, ale i z toho mála se nám podařilo vybrat ty nejzajímavější, které touto formou přinášíme. Letos byl největší počet článků spojen s tématem Spoření a investic (stejně jako loni).

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlevnější povinné ručení znamená riziko
Prostě není moudré šetřit na špatných místech… A v tomto případě to ani nedává smysl, protože ač limit 100mil., je téměř 3x vyšší než zákonný nejnižší limit 35mil., tak cenový rozdíl rozhodně trojnásobný není, jedná se maximálně o pár stovek za rok. Obecně, pokud bude člověk k povinnému ručení přistupovat jako k nutnému zlu, tak ho to bude svádět k úvahám o co nejlevější variantě. Ale dobře nastavené povinné ručení, nejen že dostatečně kryje škodu, která může být způsobena někomu dalšímu, ale může být zajímavé i pro samotného majitele vozu, díky připojištěním. K tomuto tématu doporučuji i náš vlastní článek Efektivní pojištění vozu >>> (je sice starší, ale stále platný), kde jdeme více po praktické stránce věci.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak ušetřit na pojištění auta? Srovnávat. A sjednat online
A pak ještě jeden článek s tématikou pojištění vozidel. Úvod článku je sice spíše reklamou pro online srovnávače (nic proti nim nemám, naopak sám je využívám při kalkulacích, ale srovnávač řekne laikovi pouze cenu a je vhodné se zajímat i o rozsah a kvalitu, na to už je vhodnější pobavit se s odborníkem), takže jej přikládám především kvůli jeho závěru, kde je zodpovězených 9 nejčastějších otázek, které se při pojištění vozidel často kladou.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Banky kopírují chování ČNB a s hypotečními sazbami příliš nehýbají
Minulý měsíc průměrná úroková sazba klesla o 0,1 % p.a. a tento měsíc stoupla o 0,03 % p.a., ve výsledku se prostě drží už několik měsíců na místě a banky budou, i podle odborníků v článků, vyčkávat na kroky ČNB, pokud ta zanechá základní úrokovou sazbu, tam kde je nyní, tak se nebudou v podstatě hýbat ani hypoteční sazby (nebudou se hýbat znatelně).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Co je to skóring aneb Jak banky posuzují příjmy žadatelů o hypotéku
Údaje v článku jsou tak základní, že bych jej osobně do našeho Newsletteru nezahrnoval, ale to, že jsou základní pro mě, neznamená, že nemohou přijít vhod někomu jinému. Naopak to, že je článek takto jednoduchý má svá pozitiva – prostě neodvádí pozornost a řekne to zásadní. Ukazatele (LTV, DTI, DSTI) jsou navíc jasně definovány a platí pro všechny banky, díky tomu si pak může každý sám spočítat, na jakou výši hypo teoreticky dosáhne.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v dubnu. Kam s penězi? Aktuální přehled
Klasický, každoměsíční, aktuální přehled spořících produktů jak od bank, tak i družstevních záložen (potažmo od stavebních spořitelen).
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Penzijní fondy umazávají loňské ztráty
Loňské výsledky Doplňkového penzijního spoření nebyly rozhodně pozitivní. Ale to není nic překvapivého, a hlavně to není nic z čeho by bylo třeba dělat závěry – pokud máte tento produkt a do důchodu vám zbývá ještě několik let, tak je stále prostor. Nemluvě o tom, že u pravidelné investice (kterou Doplňkové penzijní spoření prostě je) jsou propady na trzích paradoxně pozitivní – zasíláte stále stejnou částku, ale v době propadů toho za ni nakoupíte víc – úplně stejný princip jako nakupovat ve slevě. Ale navíc, jak je patrné z článku, účastnické fondy už zvládly za první čtvrtletí tohoto roku, smazat téměř polovinu loňských celoročních propadů. Takže rozhodně není nejmenší důvod k panice.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Online investování je v kurzu. Jak ale zhodnotit peníze a nenaletět?
Ano, ano, investovat v dnešní době je otázka několika kliků v telefonu. Ale tato jednoduchost s sebou nese i velkou nevýhodu (pominu možnost podvodů) a tou je, že vůbec nezahrnuje investiční plán, který by s tím měl být spojený. Takže rozhodně doporučuji, i kdybyste chtěli následně investovat sami, nechejte si zpracovat investiční plán od odborníka. Přinese Vám to více pozitiv, než když tento krok vynecháte.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře