Newsletter srpen 2023

od Robert Stejkora

Ani jsme se nenadáli a prázdniny jsou pryč. Podobně jako loni, tak i letos už se léto moc nepředvádí a myslím, že už můžeme v podstatě počítat s nástupem podzimu. Každopádně, jestli je vedro nebo zima je jedno, protože náš Newsletter vychází v jakémkoliv počasí. Takže i nyní je zde okomentovaný výtah článků z finančního světa, tedy Newsletter ze srpna 2023.

A opět podobně jako loni, bylo tentokráte taktéž relativně z čeho vybírat, a proto je i ten letošní Newsletter dostatečně zaplněn zajímavými články.

Na prvním místě, v počtu článků, jsou tentokráte dvě kategorie, se shodným počtem, Neživotní pojištění a Spoření a investice.

Jednotlivé články, včetně komentářů k nim jsou rozděleny do následujících kategorií:
Neživotní pojištění
Úvěry a konsolidace
Spoření a investice
Ostatní

 

  • NEŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Konec „trestů“ za podpojištění nemovitosti. Pojišťovny možná budou pojistné plnění počítat jinak
Podpojištění je velký strašák, a jak je v článku uvedeno, když je uplatněno při totální škodě, tak je pak člověk vlastně „trestán“ dvakrát. Osobně se domnívám, že je toto krok správným směrem, nedojde ke dvojímu trestání, ale ti, kteří svoje pojistné částky pravidelně neaktualizují přesto potrestání budou, jelikož dostanou maximálně to, co je sjednáno ve smlouvě a pokud bude škoda 2mil., ale ve smlouvě bude jen milion, tak dostanou právě jen ten milion.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Šlápnutí v moři se může prodražit. Kartička pojišťovny nestačí
Prázdniny jsou sice za námi, ale to neznamená, že už teď nebude nikdo až do dalšího léta cestovat. Proto neškodí přihodit další článek ohledně cestovního pojištění. To proč jej sem dávám je čistě z jediného důvodu, jako demonstraci toho, že sice všichni máme kartičku zdravotní pojišťovny, ale ta není všespásná, ani v EU a už vůbec ne mimo ni. Protože i v EU může být člověk vystaven doplatku na zdravotní služby, který může být v řádu tisíců korun, tak proč to podstupovat, když se dá za pár stovek sjednat cestovní pojištění a člověk to pak nemusí řešit.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Pojištění zavazadel pokryje ztrátu oblečení, ale šperky většinou ne
A cestovní pojištění ještě jednou. Standard, a nutnost, je v tomto druhu pojištění sjednat léčebné výlohy a odpovědnost za škodu. Vše ostatní už může spadat do kategorie „zbytné“. Ovšem ztráta zavazadla může znamenat několikatisícové náklady, takže když to jde připojistit za pár desetikorun, tak proč ne. Ale, a to je důležité, toto připojištění není „all-risk“ – nekryje vše, a na to je třeba pamatovat a v článku je pěkně popsáno s čím počítat nejde.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • ÚVĚRY A KONSOLIDACE

Úroky u nových hypoték potřetí klesly, ale jen mírně
Opět tu máme další pokles. Hurá. Pokles meziměsíčně o 0,05 % p.a. Aha… Už bych se příliš opakoval, kdybych zase vysvětloval, že to pořád nic neznamená. Takže ano, úroky na hypotékách klesají, ale než bude zajímavé se o tom bavit, tak to bude trvat ještě nějaký měsíc. Nyní to tedy berme tak, že úroky v podstatě stále stagnují. Ale nerostou, a to je pozitivní 😊.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Restrukturalizace hypotéky ochrání nemovitost i před prodejem
Ano, toto je rozhodně něco, co dokáže vyřešit vysoký nárůst splátky při nové FIXaci. To, na co chci, jako komentář k článku, upozornit, je že tato změna BUDE mít za efekt negativum v registrech, vždy (v článku je uvedeno, že pokud bude restrukturalizace provedena po předchozím bezproblémovém splácení, tak se o negativní záznam jednat nebude). Praxe je totiž taková, že v registru je pak u takové úvěru uvedeno písmenko R, ale žádná další poznámka, nová banka, která by schvalovala nový úvěr, tak bude automaticky postupovat tak, že tato změna byla z důvodu nějakých problému se splácením a může to ztížit schválení nového úvěru. Toto je dobré mít na paměti.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • SPOŘENÍ A INVESTICE

Spoření v srpnu. Kam s penězi? Aktuální přehled
Standardní nabídka spořících produktů. Žádná změna (na horních příčkách) už několik měsíců, takže to, co platilo minulý měsíc, platí i nyní.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Jak se stát šťastným investorem. Sedm praktických rad pro začátečníky
Vynikající článek. Nejde mu nic vytknout a doporučuji k přečtení všem. Je od Pavla Beneše, jednoho z největších odborníků na investice vůbec, takže se není čemu divit a tyto pravidla by si měli osvojit všichni, nejen začátečníci. Za mě, to nejzásadnější je mít plán, na jehož základě si necháte vypracovat investiční analýzu s doporučením (od odborníka) a toho se pak držte. Skutečně je to takto snadné – plán a analýza jsou alfou a omegou, produkty jsou až druhotné. A jako doplnění, skutečně se nežeňte za nejlepší aktuální nabídkou na trhu, co bylo nejlepší včera, nemusí být zítra…
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Když nemáte na cihlu, řešení nabízejí nemovitostní fondy
Investice do nemovitostí je obecně brána jako výnosný a bezpečný investiční nástroj, jenže aby to mělo smysl je třeba vlastnit nějakou nemovitost, kterou jde pak pronajmou, nemluvě o tom, že aby se dalo mluvit skutečně o zisku je potřeba mít takových nemovitostí ideálně více, a ještě navíc bez úvěru. A to v současné době, kdy jsou ceny nemovitostí hodně vysoko, není jen tak. Ovšem je zde velmi zajímavé řešení, které doporučuji zahrnout téměř ve všechny investičních analýzách. Tedy nemovitostní, či realitní fondy. Výhoda je, že není třeba mít miliony na nákup nemovitosti, a navíc může být zisk i zajímavější, než když člověk pronajímá nemovitost sám, zvláště pokud si ji koupil skrze hypotéku.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

 

  • OSTATNÍ

KVÍZ: Víte, jak platit kartou v zahraničí, abyste neměli výdaje navíc?
Článek rozhodně doporučuji, jelikož se skrze něj dozvíte věci, které se týkají výběrů z bankomatů v zahraničí. Jelikož valná většina lidí nepůsobí trvale v zahraničí, kde by využívala českou platební kartu, tak se jedná o nemálo věcí, které nejsou obecně známé a které jsou zároveň důležité, jelikož jejich znalost vám může ušetřit výdaje za zbytečné poplatky. Jedinou nevýhodo „článku“ je, že je koncipován formou kvízu, takže abyste se zmíněné dozvěděli, musíte si proklikat celý kvíz.
CELÝ ČLÁNEK K PŘEČTENÍ ZDE >>>

Přidat komentář

Komentáře